کد خبر: 182262

اما و اگر‌های ممنوعیت کشت برنج در فلات مرکزی

پاسخ مسئولان ذی ربط به جزئیات ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی و کشت این محصول آب بر.
اتاق خبر 24

وزارت جهاد کشاورزی ممنوعیت کشت برنج در استان های غیر شمالی را از سال ۹۳ به منظور مدیریت مصرف آب اعلام کرد که این امر مورد انتقاد کارشناسان و دست اندرکاران قرار گرفت چرا که آنها معتقدند حذف کشت برنج راهکار مناسبی نیست و طبق قانون تنها کشت خشخاش در کشور ممنوع است.

اگرچه کمبود آب به سبب خشکسالی های اخیر ، بهره برداران بخش کشاورزی را با چالش های متعددی روبرو کرده است، اما آنها براین باورند که سطح زیر کشت در استان های غیر شمالی چندان چشمگیر نیست که وزارت جهاد کشاورزی به منظور مدیریت مصرف بخواهد کشت برنج را ممنوع و محصولات دیگر را جایگزین کند.

بسیاری از مسئولان و نمایندگان مجلس معتقدند که با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، بارش بی سابقه باران طی ۴۰ سال گذشته در خوزستان و منابع آبی استثنایی در بسیاری از استان ها کشت برنج محدودیتی ندارد و در سال هایی که میزان بارش چندان چشمگیر نیست، کشت این محصول حتی در استان های شمالی به سبب حفظ منابع آبی باید ممنوع اعلام شود.

علی رغم آنکه علیمراد اکبری معاونت امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ۴ تیر امسال در همایش کارگروه ملی سازگار با کم آبی، کشت برنج جز در استان های گیلان و مازندران را ممنوع اعلام کرد و براین اساس طرح ممنوعیت کشت در هیئت دولت مصوب و به استان ها ابلاغ شد، اما همچنان شاهد برداشت و دوباره کشت برنج در استان های ممنوعه هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.