کد خبر: 182261
یادداشت اتاق خبر24:

واکاوی سخنان رئیس جمهور علیه قوه قضاییه در یزد

آقای روحانی روز یکشنبه که به یزد سفر کرده بود، از یک عصبانیت ساختگی برخوردار بود، سخنان او در جمع مردم یزد نشان از آغاز یک فرایند برای انتخابات مجلس شورای اسلامی داشت که اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

رئیس جمهور در سخنانش قوه قضاییه را خطاب قرار داد و از فساد مالی میلیارد دلاری سخن گفت و ارقام دیگری را هم مطرح کرد که البته همه اینها در لفافه بود و نامی از فرد یا نهاد و به میان نیاورد. اشاره او بهبابک زنجانی بود که اکنون در زندان است و حکم اعدام او صادر شده اما بنا بر دلایلی هنوز این حکم اجرا نشده است چرا که یکی از دلایل آن بازگرداندن دارایی هایی است او باید بابت تخلفاتش به بیت المال بازگرداند.

روحانی از اختصاص 18 میلیارد دلار به برخی افراد و اشخاص با نرخ 4200 تومانی هم سخن گفت و تأکید کرد که در این زمینه هیچ تخلفی انجام نشده و به رئیس بانک مرکزی دستور داده تا پرونده این موضوع را برای افکار عمومی شفاف کند.

از زمان اختصاص ارز 4200 تومانی که به ارز جهانگیری شهرت یافته بود، نزدیک به 2 سال می گذرد، اما تاکنون از سوی دولت هیچ شفافیتی در این زمینه صورت نگرفته است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی همان زمان که تصمیم اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات گرفته شد، مخالف چنین تصمیمی بودند؛ در میان آنها حتی کارشناسان هم طیف دولت و اصلاح طلب نیز دیده می شدند از جمله آنها دکتر حسین راغفر اقتصاددان اصلاح طلب است.

به چند جمله او در باره تصمیمات ارزی دولت و اختصاص ارز 4200 تومانی توجه کنید.

«راغفر:اساسا مسئله به سیاست گذاری کلان و غلط دولت باز می‌گردد. در سایه همین سیاست گذاری‌ها اکنون تخصیص منابع ارزی بی‌سابقه‌ای در تاریخ کشور صورت گرفته که نهایتا به برباد رفتن ثروت و تاراج آن منجر شده است. تا همین چند سال پیش اگر یک شرکت، بنگاه اقتصادی و یا تاجر به دنبال دریافت منابع ارزی بود باید ماه‌ها صرف این کار می‌شد.»16 مرداد 97

راغفر:در حالی که نیاز ارز کشور برای غذا و دارو ۱۰ میلیارد دلار و مواد ساخت و تولید ۲۰ میلیارد دلار است، مورد دوم در بسته جدید حذف شده و این به معنای نابودی صنایع است و تنها صنایعی می‌توانند فعالیت داشته باشند که از رانت آب، برق و گاز بهره‌مند باشند. این شرایط راه را برای بیکاران باز می‌کند. البته شکی نداریم افرادی که دور برخی مسئولان را گرفته‌اند ناآگاهانه در بازی اسرائیل و آمریکا هستند که مرتکب تصمیمات اشتباه می‌شوند.»27 مرداد 97

راغفر:رقابت های سیاسی موجب شد تا جام زهر به امام داده شود، امروز نیز در حال تدارک یک جام زهر دیگر به رهبری هستند تا مقاومت ها را در برابر مذاکره بشکنند.»15 شهریور 97

«راغفر: شاهد بودید که در جریان قیمت‌گذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی، بخش قابل توجهی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به خارج قاچاق شد. سال گذشته ما بارها به این سیاست دولت اعتراض کردیم، اما کسی توجه نکرد. علت هم این بود که همه دست در دست برای چپاول و غارت منابعی که بدون نظارت و کنترل خارج می‌شد، سهیم بودند.»24 شهریور 98

راغفر:کسانی که این افزایش را رقم زدند، رانت‌های بسیاری را به جیب افراد فاسدی در اقتصاد سرازیر کردند. بخشی از دستگیری‌ها و زد و بندها نشان می‌دهد اتفاقا همه چیز برنامه‌ریزی شده بود. این حرکت کاملا سیاسی است که من از آن به کودتای ارزی نام بردم. هنوز هم این اعتقاد را دارم که جریان‌هایی در اقتصاد آن را هدایت کردند. آنها به دنبال نارضایتی در گروه‌هایی از جامعه به خصوص طبقات پایین جامعه هستند.» شهریور 98

اگر آنگونه که رئیس جمهور روز یکشنبه اعلام کرد همه ارز اختصاص یافته که به گفته او 18 میلیارد دلار بوده اما در اعلام ریز اختصاص آن 19 و نیم میلیارد دلار شد به واردات کالاها و اجناس اساسی منجر شده بود، چرا شرایط اقتصادی همان زمان بدتر شد؟
آیا نباید این 18 میلیارد دلار یا 19 و نیم میلیارد دلار تأثیر مثبت خود را بر اقتصاد و معیشت کشور بگذارد؟

حتی پس از گذشت بیش از یکسال و نزدیک به دو سال از ماجرای اختصاص ارز 4200 تومانی، آقای روحانی خود گفت که مخالف این تصمیم بوده است.

حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری روایت خود را در باره دلار 4200 تومانی با اشاره به جلسه اتخاذ تصمیم برای آن چنین تعریف کرد؛«من خودم مخالف بودم اما گفتم اگر تمام اقتصادی‌ها موافق باشند من می‌پذیرم چون اتفاق نظر همه اقتصادی‌ها را بر نظر شخصی‌ام می‌پذیرم. این کار در آن مقطع درست بود.»

احمد عراقچی پس از تکانه های شدید در بازار ارز و تخلفاتی که در این زمینه اتفاق افتاد بازداشت شد او در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری های داخلی مطالبی را مطرح کرده است.

عراقچی معاون سابق بانک مرکزی در امور ارز:«مداخله در بازار فردایی ارز به درخواست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور و تایید رئیس کل بانک مرکزی انجام شده است و با توجه به اینکه این موضوع در زمره وظایف و اختیارات حاکمیتی بانک مرکزی محسوب می‌شود نمی‌توان مطابق آنچه دادستان در کیفرخواست مطرح کرده این اقدام را مصداق قاچاق ارز دانست. به خصوص با توجه به اینکه همه مبالغ مربوط به مداخله ارزی به خزانه بانک مرکزی بازگشته است و دادگاه نیز هیچ اتهامی مبنی بر سوء استفاده شخصی به عراقچی وارد نکرده است.»

عراقچی:«ما از اول شهریور 96 وقوع بحران ارزی را پیش‌بینی کرده بودیم و آن را قطعی می‌دانستیم.»

عراقچی:« بخشی از شرایط آن روزها و مسائلی که بود باید در فرصت‌های دیگری و به طور مفصل بررسی شود، اما به طور خلاصه می‌توانم عرض کنم که مجموعه دولت هشدارهای بانک مرکزی را جدی نگرفت. ملاحظه می‌کنید که نه مدیریت واردات انجام شد، نه اولویت‌بندی کالاهای وارداتی مدنظر قرار گرفت.»

متهم اصلی پرونده مدیران سابق بانک مرکزی سالار آقاخانی، کارگزار خرید و فروش ارز بود که اکنون متواری است. صلاحیت او از سوی وزارت اطلاعات تأیید شده بود.

تخلفات مالی و فساد اقتصادی در دولت کنونی چندین پرونده است که به نظر می رسد آقای رئیس جمهور را ناخرسند کرده باشد به همین خاطر است که در یزد اینگونه سخن میگوید و نمی تواند عصبانیت خود را پنهان کند.
آقای روحانی اگر پرونده تخلف مالی از فرد یا نهادی دارد به قوه قضاییه ارائه دهد اگر دستگاه قضایی به این پرونده رسیدگی نکرد آنگاه حق دارد جیغ های بنفش بکشد و اعتراض کند.

ارقامی که در دولت با شبهه روبرو است بسیار بیشتر از ارقامی است که آقای روحانی در سخنان خود مطرح کرده، 18 میلیارد دلار را شفاف سازی کنید با اسناد و مدارک محکم آنگاه از دیگر مفاسد و تخلفات سخن بگویید. ماجرای کرسنت چه شد؟ چرا از آن نامی نبردید؟!

قوه قضاییه مشغول انجام وظایف خود در زمینه مبارزه با مفسد و فساد است، چرا قوه مجریه از این بابت نگران است؟