کد خبر: 182238
یادداشت اتاق خبر24:

فصل انتخابات، فصل بی اخلاقی های سیاسی نباشد

فصل انتخابات که فرا می رسد، بی اخلاقی های سیاسی، بی انصافی ها، دروغ ها و فرا فکنی ها نیز آغاز می شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

انتخابات باید یک رقابت سالم برای نشان دادن توانمندی های نامزدهای انتخابات باشد، جریان های سیاسی بجای آن که یکدیگر را تخریب کنند باید برای اثبات خود از داشته ها خود خرج کنند نه این که به دیگران بچسبند، طرف مقابل را زیر تیغ انتقاد بگذارند یا عملکرد ضعیف خود را پنهان سازند!

جای تدسف است که هنگامه انتخابات که فرا می رسد بازار تبلیغات انتخاباتی علاوه بر شعارهای تبلیغاتی فریبنده، کارزار دوئل جریان های سیاسی نیز آغاز می شود.

دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب، رو در روی هم قرار میگیرند تا در این عرصه پیروز میدان انتخابات شوند.
هر دو با متهم کردن یکدیگر سعی دارند بروز مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را بر گردن دیگری بیندازند حال آن که هر دو در ایجاد مشکلات کشور نقش دارند، هر یک از این دو جریان سیاسی در کشور با افراط و تفریط خود در ایجاد شرایط موجود سهیم هستند یکی بیشتر یکی کمتر.

اما آن که بیشتر است، سعی می کند آن دیگری را بیشتر مقصر جلوه دهد و حتی جریان سیاسی مقابل را مقصر همه مشکلات به وجود آمده در کشور معرفی می کند.
معمولاً چنین رفتاری از جریان سیاسی ای سر می زند که در کشور حاکم است و ریاست جمهوری و دولت را در دست دارد.

اوج رفتارهای بد اخلاقی های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری است، اما انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز دست کمی از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ندارد.

جریان سیاسی حاکم همواره سعی داشته است تا برای ناتوانی ها و ناکارآمدی های خود مقصر بتراشد، مقصری که باعث شده تا اجازه ندهد تا جراین سیاسی حاکم به موفقیت های بزرگی دست یابد.

اکثر دولت ها دارای نقاط ضعف زیادی هستند که این نقاط ضعف با نمایان شدن در جامعه و تأثیر آن بر روی مردم روشن تر دیده می شود.

مردم خود به خوبی می توانند این ناکارآمدی ها و ناتوانی ها را درک کنند چرا که هر گونه تصمیم و اجرای آن از سوی دولت حاکم که به جریان سیاسی وابسته است، بر روی اکثریت افراد کشور تأثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد.

اما در این میان اقداماتی انجام می شود تا برای افکار عمومی مقصر تلاش شود، ضعف های دولت متسقر و اشتباهاتی که مرتکب شده، برای آن مقصر سازی می شود، مقصرانی که هیچ نقشی در ناتوانی جریان سیاسی مقابل دولتی که به آن جریان وابستگی دارد، ندارد.

دولت اگر کار آمد باشد و بتواند کشور را حتی در حداقل ها نگه دارد، نیازی نخواهد داشت که بخواهد ددر دادگاه افکار عمومی خود را با اتهام زنی به دیگران تبرئه کند. در حالی که این تبرئه شدن، واقعی نیست و مردم نیز نمی توانند بپذیرند.

اکنون که در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم، فضای رقابتی روز به روز گرم تر می شود، اما این فضا بار دیگر در حال منحرف شدن است.

انحرافی که در این شرایط دیده میشود از همان جنس تخریب هایی است که در رقابت های انتخابات گذشته به ویژه انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی دیده شده است.

بخش کمی از مشکلات کشور بر عهده دولت روحانی است، ما به مردم امید می دهیم اما بخش های دیگر مردم را مأیوس می کنند و از این دست سخنان و فرا فکنی ها در روزهای انتخابات بسیار دیده و نشیده خواهد شد.

حتی برخی با سخنان بسیار غیر منصفانه و مغرضانه مشکلات کشور را به مسائلی همچون ورود ایران به بحران های منطقه ای می دانند و اعتقاد دارند که اگر ایران در سوریه حضور نظامی نداشت دستگاه دیپلماسی می توانست این مسئله را از راه مذاکره با آمریکا حل کند!

چنین موضعی در حالی مطرح می شود که جریان سیاسی اصلاح طلب تجربه تلخ و زیانبار برجام را در کارنامه خود دارد.

آیا می توان طیف سیاسی اصولگرا را مقصر نافرجامی برجام دانست در حالی که دولت و جریان سیاسی حامی او برای آن که بتوانند افکار عمومی را با خود در ماجرای مذاکره با آمریکا همراه کنند لطایف الحیلی به کار بردند تا مردم فریفته وعده های آنها شوند.

آیا غیر از این است که بیش از 6 سال کشور درگیر ماجرای برجام است و دو سال باقی مانده از دولت نیز به همین شکل ادامه خواهد یافت؟!

در جریان تصمیمی که برای ارز گرفته شد، آیا جریان سیاسی مقابل مقصر بود یا اقدامی که دولت در زمینه اختصاص نزدیک به 20 میلیارد دلار ارز به نرخ 4200 تومان به برخی افراد و اشخاص پرداخت کرد تا کالاهای اساسی وارد کنند اما رقم بالایی از این دلارها به واردات اختصاص نیافت و برخی دیگر نیز اجناسی وارد کردند که اساسی نبود!

تصمیم دولت عملاً باعث کاهش ذخایر ارزی کشور آن هم در هنگامه جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شد.
رفتاری که حامیان دولت در پیش گرفته اند نمیتواند آنها را نزد مردم مقبول جلوه دهد، اگر هم چنین اتفاقی بیفتد بار دیگر این مردم هستند که متضرر خواهند شد چرا که تجربه دولت و دولت های اصلاح طلب را دارند و می دانند که اگر بار دیگر به چنین طیف سیاسی رأی بدهند، آش همان آش و کاسه همان کاسه خواهد بود.

البته در این میان طیف سیاسی اصولگرا اگر در پی راه یابی به مجلس و داشتن اکثریت صندلی های آن است، باید با برنامه و وعده هایی وارد میدان رقابت شود که، فرینده نباشد و توان عملیاتی برنامه ها و وعده ها وجود داشته باشد، در غیر این صورت با طیف رقیب خود تفاوتی نخواهد داشت.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.