کد خبر: 182231

سازمان سینمایی وچالش سامان‌دهی اکران

بعد از اعلام آمادگی رییس سازمان سینمایی برای نگارش پیش‌نویس نظام‌نامه اکران، این پرسش به‌صورت جدی قابل طرح است که اولویت‌های این نظام‌نامه چیست و آیا می‌توان امیدی به تأثیرگذاری آن داشت؟
اتاق خبر 24

سینما یکی از مهمترین و پردرآمدترین صنعت‌ها در کشورهای دارای این هنرصنعت به شمار می‌رود، اما مهمترین بخش سینما که برای چرخه اقتصادی آن بسیار حیاتی است، بخش اکران عمومی است. چرا که موفقیت در اکران عمومی به این معنا است که فیلم مورد نظر نه تنها در جذب مخاطب موفق بوده است بلکه بازگشت سرمایه بسیار خوبی نیز خواهد داشت.

سودآوری اقتصادی این هنرصنعت سبب شده است تا سرمایه‌گذاران برای سوددهی بیشتر به سمت سینما بروند. در ایران نیز سینما یک صنعت به شمار می‌رود و نبض چرخه اقتصادی این هنر صنعت، در چرخه اکران عمومی می‌زند، با این تفاوت که اکران فیلم‌ها معمولا با حواشی بسیاری همراه است؛ اگر یک فیلم سینمایی از سدهای پیش از تولید که شامل جذب سرمایه‌گذار و عقد قرارداد با عوامل فیلم، تا اصلاح و ممیزی‌هایی که ممکن است پیش از نمایش فیلم به آن وارد شود بگذرد، تازه به مرحله نهایی و غول اکران می‌رسد. غولی که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت.

یک مرور؛ چالش‌های اصلی فرآیند اکران چیست؟

سینمای ایران از نوبت‌های اکران بسیار مهمی برخوردار است که از آن جمله می‌توان به اکران نوروز، اکران عید فطر، اکران تابستان و اکران پاییز اشاره کرد، نوبت اکران‌هایی که بسیاری از تهیه کنندگان برای رسیدن به آن تمام تلاش خود را می‌کنند.

اما یکی از معضلاتی که در حوزه اکران وجود دارد، این است که تولید و درخواست اکران فیلم‌ها بسیار بیشتر از ظرفیت سالن‌های سینمایی در کشور است. همین مساله سبب شده است که یا فیلمی به نوبت اکران نرسد و یا صاحب فیلم از مواردی چون زمان نامناسب برای اکران و یا دریافت سالن‌های کمتر شکایت دارد. در این میان با توجه به اینکه گیشه سینمای ایران مدتی است با مشکلاتی مواجه است، بسیاری از سینماداران برای تامین هزینه‌ها ترجیح می‌دهند که فیلم‌های پرفروش‌تر مانند فیلم‌های کمدی را نمایش دهند و همین مساله سبب می‌شود تا بسیاری از آثار سینمایی تولید شده حتی نزدیک به خط اکران هم نشوند. البته برخی معتقدند که فیلم‌هایی که نمی‌توانند در جذب مخاطب و در گیشه موفق باشد، نباید در اکران عمومی قرار گیرد و باید در گروه‌های سینمایی دیگر از جمله «هنر و تجربه» نمایش داده شود.

طی چند سال گذشته برای حل مشکلات مربوط به حوزه اکران، تغییراتی در آیین‌نامه اکران صورت گرفت که از آن جمله می‌توان به افزایش سرگروه‌های سینمایی و یا افزایش تعداد هفته‌های اکران یک فیلم در سینماها اشاره کرد، هرچند در ابتدا گمان می‌رفت که این تغییرات بتواند نه تنها در افزایش تعداد فیلم‌های اکران شده تاثیرگذار باشد، بلکه گردش مالی خوبی نیز در گیشه ایجاد کند، اما باز هم این موارد چندان موفق نبود.

منبع: تابناک