کد خبر: 182209

۶۰ درصد واحد‌های روستایی در صف مقاوم سازی

بسیاری از واحدهای مسکن روستایی به دلیل آنکه مقاوم سازی نشدند همواره پای ثابت تخریب در بلای طبیعی هستند.
اتاق خبر 24

 به عنوان یکی از آسیب پذیر ترین کشورها در برابر حوداث طبیعی از جمله سیل و زلزله در طول سال های گذشته بوده است به طوری که براساس گزارش سال ۲۰۰۰ برنامه عمران ملل متحد UNDP ایران یکی از سانحه خیزترین کشورهای جهان محسوب می شود و حوادثی از جمله سیل، زلزله ،طوفان، رانش زمین باعث شده در طی سال های گذشته بسیاری از واحدهای مسکونی از جمله واحدهای مسکن روستایی دچار خسارت های ۱۰۰ درصدی شوند.
 

از نظر زلزله‌خیزی کشور ایران تقریباً در مقاطع ۵ تا ۷ سال یک بار شاهد وقوع زلزله با بزرگی ۶ تا ۷ درجه در مقیاس ریشتر و گاهی بیشتر است و براساس مطالعات زمین‌شناختی حدود ۹۷ درصد از شهر‌ها و روستا‌های کشور ما در معرض خطرات ناشی از وقوع زلزله هستند.
 
گفتنی است در ۲۱ آبان سال ۹۶ زمین لرزه ۷.۳ ریشتری در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل‌ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت. این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
 
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمار‌ها اضافه شد.
 
مناطق زلزله‌زده شهری استان کرمانشاه در مجموع ۱۲هزار و ۵۰۰ واحد تخریبی زلزله آبان سال۹۶ وجود دارد که از این تعداد ۶ هزار و ۵۰۰ واحدمسکونی آن مربوط به سرپل ذهاب است.
 
همچنین در ابتدای امسال هم بسیاری از شهر‌های ایران به ویژه روستا‌ها درگیر سیل بودند که این خود زمینه ساز تخریب و از بین رفتن بسیاری از واحد‌های مسکونی در روستا‌ها به ویژه واحد‌های که در حاشیه رودخانه‌ها ساخته شده بودند شد.
در اثر وقوع سیل در استان کرمانشاه در مجموع ۲ هزار و ۱۸۵ واحد مسکونی در استان آسیب دید که از این میزان ۱۵۳ واحد شهری و بقیه روستایی بودند و از ۱۵۳ واحد مسکونی شهری، ۷۳ واحد در بستر رودخانه قرار داشتند

بسیاری از واحد‌های مسکونی بر اثر سیل به صورت ۱۰۰ درصد دچار خسارت شده بودند که آمار‌ها نشان می‌دهد ساخت بخش عمده‌ای از ۶۶ هزار واحد مسکونی که ۸ هزار و ۴۵۳ واحد از آن‌ها در شهر و ۵۸ هزار واحد از آن‌ها در روستا بودند؛ آغاز شده است.

منبع: خبرآنلاین

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.