کد خبر: 182145
یادداشت اتاق خبر24:

آقای ظریف! انتظارها را رها می کنید؟

مردم و کشور، ماجرای تلاش برای زنده نگه داشتن برجام را تا پایان دولت تدبیر و امید باید بر دوش خود بکشند و به نظر می رسد که دولت اعتقادی به پایان این داستان ندارد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

داستان برجام یک ماجرای چندذ وجهی است که البته به پایان نرسیده و فصل آخر آن از این داستان پر فراز و نشیب در حال نگارش است.

چگونه به پایان خواهد رسید این رمان که بیش از 6 سال برای آن وقت گذاشته شده و کمتر از دو سال دیگر به پایان نگارش آن باقی مانده، شاید بتوان پیش بینی کرد اما با قطعیت نمی توان گفت.

اما به یقین می توان گفت که پس از پایان دوران ریاست جمهوری آقای حسن روحانی و دولت تدبیر و امید، ردیس جمهور و دولت بعدی در باره این توافق یک تصمیم قاطع و منطقی خواهد گرفت، چرا که دولت آینده نمی خواهد دست و پا بسته باشد، برجام دست و پای ایران را بسته است.

علاوه بر آن مردم نیز از برجام ناراضی هستند حتی آنهایی که موافق بودند و به خاطر وعده های برجامی آقای روحانی هنگام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و دیگر نزدیکان او به روحانی رأی دادن تا وعده های خود را انجام دهد برجام را ناکام و زیانبار می دانند.

بلاتکلیفی و سردرگمی حاکم در کشور به ویژه در فضای اقتصادی مردم را آزرده است، این آزردگی به خاطر وجود برجامی است که حتی تکلیف خود را هم نمیداند، آیا برجام وجود دارد یا نه؟ توافق هسته ای که 2 سال برای رسیدن به آن مذاکره شد و به برجام رسید وجود خارجی دارد یا تنها نامی از آن باقی مانده تا جایی که کشورهای امضا کننده آن نقض عهد کرده اما خواهان ماندن ایران در توافق و اجرای همه تعهدات از سوی جمهوری اسلامی هستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از آغاز مذاکرات هسته ای با آمریکا و در جریان آن مذاکرات، بارها و بارها توصیه ها و هشدارهای لازم را به دولت، وزیر خارجه و اعضای تیم هسته ای دادند و حتی شروط 9 گانه ای را برای رسیدن به توافق تعیین کردند اما با پایان مذاکرات و امضای توافق، همگان دیدند که چه توافقی به دست آمد.

کم توجهی دولت، وزیر خارجه و اعضای تیم هسته ای به همه آن هشدارها و توصیه ها که اگر 90 درصد آنها با توجه دولتمردان روبرو شده بود اکنون شرایط بسیار تفاوت داشت و به نفع جمهوری اسلاکی ایران بود، اما متأسفانه اعضای تیم هسته ای و دولت همان سیاست خود را ادامه دادند و اعتقادی که از نتایج توافق داشتند پیگیری کردند.

اما ادامه این راه با وجودی که برجام نه تنها دستاوردی برای ایران نداشته بلکه زیان های دیگری را به همراه داشته غلط اندر غلط است که دیده می شود دولت و وزارت خارجه همچنان در پی مذاکره بر سر برجام هستند.

روند ادامه مذاکره بر سر تواففق هسته از زمانی که آمریکا رسماً از آن خارج شد، آغاز گشت و هنوز هم ادامه دارد.

اروپا محور مذاکرات قرار گرفت و بیش از دو سال دیگر از عمر دولت و کشور صرف آن شد که حاصلی نداشته است.

این سوالی است که در ذهن افکار عموم ینقش بسته و البته بی پاسخ مانده است, چرا دولت دس از برجام بر نمی دارد و به مذاکرات بی حاصل با اروپا پایان نمی دهد؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیداری که دانشجویان و دانش آموزان با ایشان داشتند درباره برجام و شرایط به وجود آمده با اشاره به اصرار دولت فرانسه به واسطه‌گری گفتند: رئیس ‌جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلّال همه‌ی مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است و یا همدست آمریکایی‌ها است.

چنین موضعی از سوی ایشان، خط مشی دولت و وزارت خارجه را روشن می کند، بسیار ساده است که کسی بخواهد فهم کند که رهبر انقلاب با ایران سخن که توصیه ای کرده اند ضمن این که در بخش دیگر دیدار دانشجویان و دانش آموزان به مناسبت گرامیداشت 13 آبان ناخرسندی خود را از انتظار بیش از حد برای توافق هسته ای ابراز کردند و
با انتقاد از رویکرد «منتظر خارجی‌ها ماندن» گفتند: «یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس‌ جمهور آمریکا برای تمدید مهلتهای سه ‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌ جمهور فرانسه و برنامه‌های فرانسوی‌ها؛ در حالی‌ که این انتظارها، سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی میکند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی میکشاند.این انتظارها را رها کنید. البته نمیگویم رابطه‌ها را قطع کنید بلکه میگویم به خارجی‌ها دل نبندید و فقط به داخل دل ببندید.»

مفهوم این انتظارها را رها کنید چیست؟ ایا این است که به مذاکره با اروپا و واسطه گری فرانسه ادامه بدهیم و همچنان در انتظار بمانیم که شاید اتفاقی افتاد؟

به نظر می رسد که دولت با وجود ناکامی کامل در توافق هسته ای و توصیه ها و هشدارهایی که رهبر معظم انقلاب، دلسوزان نظام و تحلیلگران درباره گذتشه و آینده برجام داده اند، اعتقاد دارد باید به راه خود ادامه دهد.

چرایی چنین برداشتی نیز در سخنان و مواضع دولتمردان به ویژه اقای ظریفغ وزیر خارجه کشورمان دیده می شود.

وزیر امور خارجه که به ترکیه سفر کرده تا در نشست وزرای خارجه عضو اکو شرکت کند، اعلام کرده که ایران آماده مذاکره با کشورهایی است که تمایل به حفظ برجام دارند.

 وی افزود: «اکنون هم با طرف‌های مختلفی که مایلند برجام را حفظ کنند، در حال مذاکره هستیم. فرانسوی‌ها و سایر کشورهای علاقه‌مند به مذاکره کماکان گفتگوها را ادامه می‌دهند و ما هم همیشه در را برای مذاکره و رسیدن به تفاهم باز گذاشته‌ایم.»

فرانسه هم جزوکشورهایی است که اقای طریف به آن اشاره کرده و در فهرست کشورهای مذاکره کننده قرار دارد حال آن که رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره فرانسه گفته اند، «رئیس‌جمهور فرانسه یک ملاقات با ترامپ را حلّال همه‌ی مشکلات ایران دانسته بود که باید بگوییم این شخص یا خیلی ساده است و یا همدست آمریکایی‌ها است.»

چه کشورهای دیگری وجود دارند که می توان با آنها بر سر برجام مذاکره کرد و به نتیجه رسید؟

کشورهای اصلی مذاکرات هسته ای مشخص هستند، آمریکا، همه اروپا، چین و روسیه، تکلیف آمریکا و اروپا روشن است، چین و روسیه هم با وجود خروج آمریکا و نقض برجام از سوی اروپا به تعهدات خوا پایبنده بوده اند، چه کشوری جز آنها می تواند حقوق ایران را در برجام تأمین کند؟

وزیر خارجه نباید این نکته را فراموش کند که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند این انتظارها را رها کنید.