کد خبر: 182106
یادداشت اتاق خبر24:

رهایی از قید و بند برجام

رئیس جمهور اعلام کرد که ایران روز چهارشنبه 15 آبان ماه گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای خود را بر می دارد این در حالی است که اروپا و آمریکا نیز در حال رصد اقدمات ایران در این زمینه هستند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دانشجویان و داشن آموزان از شرایط ایجاد شده در کشور به خاطر برجام ناخشنود بودند.

ایشان با انتقاد از رویکرد «منتظر خارجی‌ها ماندن» گفتند: «یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس جمهور امریکا برای تمدید مهلت‌های سه‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند، و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه های فرانسوی‌ها، در حالی که این انتظارها، سرمایه گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می کشاند.»

جمهوری اسلامی ایران فردا گام چهارم را بر می دارد اما هنوز برای رسیدن به پیش از برجام زمان زیادی باقی مانده است و رسیدن به آن مرحله بهخاطر اجرای تعهدات ایران، به سادگی نخواهد بود هر چند امکان آن برای جمهوریاسلامی ایران فراهم است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با درک درست از شرایط اقتصادی کشور، درصد زیادی از آن را به خاطر بلاتکلیفی در اجرای برجام می دانند که این تحلیل و برداش درست است.

تولید کننده، صادر کننده و فعال اقتصادی نمی تواند سرمایه خود و حوصله خود را خرج مسئله ای کند که خروجی آن نامشخص است و متزلزل است.

مردم نیز در شرایط بلاتکلیفی وفشارهایی قرار دارندکه برجام بخش زیادی از آن را باعث شده است.

نوسانات قیمتی، ارزی و تکانه های اقصادی نتیجه برجامی است که اکنون باز هم در انتظار آن هستیم تا شاید اروپا و فرانسه برای ریکاوری این پیمان کاری انجام دهند.

ایران پایبندی خود را حتی فراتر از از تعهدات نشان داد، اما با این وجود آمریکا و اروپا از همان ابتدای آغاز برجام تعهدات خود را اجرا نکردند و اکنون عملاً خارج شده از برجام هستند، آمریکا که رسماً از آن خارج شد.

با وجودی که ایران پیش از این سه گام کاهش تعهدات خود را اجرا کرده است، اما اروپایی ها هنوز اندر خم یک کوچه مانده اند که آیا تعهدات خود را اجرا کنند یا نه؟!

اروپا اگر اعتقاد به اجرای تعهدات برجامی خود را داشت با همان گام اول کاهش تعهدات ایران دست به کار می شد تا گام های بعدی ایران برداشته نشود، اما اتحادیه اروپا نه تنها هیج کاری انجام نداد بلکه ایران را تهدید کرد.

ایران کاهش تعهدات خود را برای بازگرداندن آمریکا و اروپا به برجام انجام داد اما آنها واکنش مثبتی نشان ندادند.

در آستانه برداشتن گام چهارم ایران اتحادیه اروپا اعلام کرده است که پایبندی آنها به برجام به پایبندی ایران بستگی دارد.

ماجا کوچیانیک، سخنگوی کمیسیون اروپا گفته؛ پایبندی این اتحادیه به «برجام» به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای حاصل‌شده در سال ۲۰۱۵ بستگی دارد.

اروپایی ها به گونه ای سخن می گویند که تصور می شود آنها به برجام پایبند هستند و این ایران است که نقض عهد کرده است!

اروپا پس ار خروج رسمی آمریکا از برجام بیش از یک سال است که نوید اجرای بسته و برنامه ای را می دهد تا بتواند رضایت ایران را جلب کند در حالی که جمهوری اسلامی ایران با وجود خسارت بار بودن برجام حتی در صورت اجرای کامل آن از سوی آمریکا و اروپا، خواهان اجرای تعهداتیاست که توافق هسته ای برای طرف مقابل وضع کرده است.

بسته هایی مانند اینستکس اروپایی نمی تواند حق جمهوری اسلامی ایران را در برجام ادا کند.

سخنگوی اتحادیهاروپا گفته؛ ما از ایران خواسته‌ایم بدون تأخیر این گام‌ها را به عقب برگردانده و از برداشتن گام‌های دیگری که به تضعیف توافق هسته‌ای منجر می‌شود خودداری کند.

به نظر می رسد در ماجرای توافق هسته ا یجای مجرم و شاکی تغییر کرده و آن کشوری که برجام را زیر پا گذاشته و به تعهدا خود عمل نکرده حق به جانب است و دراین میان ایران متهم به نقض برجام می شود!

حتی ایران به آمریکا فرصت داد تا با بازگشت به توافق هسته ای، از نابودی این توافق جلوگیری کند و به تعهدات خود پاینبد باشد اما ترامپ رسماً به این فرصتی که ایران به آنها داده بود پاسخ منفی داد و گفت به برجام باز نخواهد گشت.

اکنون رهایی از قید و بندهایی که برجام برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده نعمتی خواهد بود که میتواند شرایط را نیز به نفع ایران تغییر دهد، اصرار اروپا به ماندن ایران در برجام و همچنین تأکید آمریکا در این زمینه اهمیت پایبندی ایران را به توافق هسته ای برای غرب نشان می دهد.

اکنون با توجه به شرایطی که از سوی آمریکا و اروپا برای برجام و ایران ایجاد شده بهترین گزینه ای که ایران باید آن را اجرا کند خروج کامل از توافق هسته ای و رهایی از آن است.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.