کد خبر: 182016
یادداشت اتاق خبر24:

بیراهه ای که مردم عراق می روند

اگر به وقایع عراق با نگاهی منطقه ای و با چشم یک همسایه که 8 سال از عمر خود را به دفاع مقابل حملات رژیم و کشوری که جنگ را علیه او آغاز کرده بود بنگریم، اقدامات آنهایی که اکنون در عراق تظاهرات می کنند غیر منصفانه و به تعبیری نمک نشناسی است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کشور عراق در زمان صدام یک حکومت دیکتاتوری را تحمل می کرد، صدام در این کشور حکومتی را برپا کرده بود که مردم آن جرأت اعتراض نداشتند و هر اعتراضی با خشونت سنگین پاسخ داده می شد.

مردم عراق یا توان سرنگون کردن حکومت صدام را نداشتند، یا تمایل آن در وجود این مردم نبود و یا این که از حکومت دوران صدام راضی بودند.

صدام یک دیکتاتور به تمام معنا بود، نمونه آن در ایران وجود داشت، شاه نیز همچون صدام یک دیکتاتور مخوف بود که سازمان ساواک او مردم و شخصیت های انقلابی را زندانی و شکنجه می کرد اما مردم ایران به قیام خود ادامه دادند و پیروزی را در 22 بهمن 57 به دست آوردند.

ضعف جدی و اساسی مردم کشورهای عربی که دارای حکومت های دیکتاتوری و پادشاهی هستند، نبود یک رهبر انقلابی و تأثیر گذار است تا آنها را هدایت و راهنمایی کند.
آیا می توان سرنگونی صدام به دست نیروهای آمریکایی را یک افتخار برای کشور و مردم عراق دانست؟
قطعاً پایان دوران دیکتاتوری صدام در عراق با مداخله نظامی آمریکا و اشغال این کشور از سوی ارتش ایالات متحده، نباید برای مردم عراق خوشایند باشد، اما این اتفاق افتاده است.

از زمانی که صدام به دست آمریکایی ها سرنگون شد، حرج و مرج، ناامنی، رشد گروه های تروریستی، درگیری های داخلی، مشکلات شدید اقتصادی و معیشتی مردم، وجود فساد گسترده در کشور و بسیاری معضلات دیگر دامن عراق را گرفته و رها نمی کند.
بخش زیادی از گرفتاری های موجود در عراق به مردم این کشور باز می گردد، چرا که در تغییر سرنوشت خود به سوی آرامش و امنیت، نقشی نداشتند و اکنون که دست به تظاهرات و اعتراض زده اند، باز هم در راه غلط گام گذاشته اند.

اعتراضات در حال گسترش است، در این تظاهرات، سمت و سوی خواسته های مردم با خواسته های سعودی ها، صهیونیست ها و آمریکایی ها در حال همخوانی و همراهی است.

تأثیر نفوذ آمریکا، عربستان سعودی و صهیونیست ها بین مردمی که دست به اعتراض و تظاهرات زده اند دیده می شود.

جمهوری اسلامی ایران از زمان سرنگون شدن صدام در عراق چه بدی در حق مردم این کشور کرده است که اینگونه با بی مهری، کم لطفی و رفتارهای غیر منصفانه آنها روبرو می شود؟

عراق 8 سال جنگ را به ایران تحمیل کرد، در این 8 سال شهرها و مناطق مسکونی و غیر نظامی در ایران هدف موشک ها و بمباران هوایی ارتش صدام قرار گرفت، هزاران نفر از مردم بی دفاع کشورمان به شهادت رسیدند اما هیچگاه ایران مناطق مسکونی عراق را هدف قرار نداد و این موضوع برای همه مردم این کشور مبرهن است.

پس از آن که صدام به دست آمریکایی ها سرنگون شد، جمهوری اسلامی ایران با توجه به فضای آشفته در این کشور کمک حال مردم عراق بود، آمریکا در سال 2003 به عراق حمله کرد و صدام در سال 2006 اعدام شد و اکنون بیش از 15 سال از سرنگونی رژیم صدام می گذرد اما عراق همچنان با معضلات و مشکلات دست و پنجه نرم می کند.

جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری بود که در زمان حمله داعش به عراق وارد عمل شد و از دولت و ملت عراق دفاع کرد. اگر ایران نبود همه عراق اکنون در دست گروه تروریستی تکفیری داعش بود و همه مکان های مذهبی عراق نیز با بی حرمتی این گروه تکفیری وهابی ویران شده بود.
هنوز زمان زیادی از دوران حمله داعش به عراق نگذشه که مردم این کشور رشادت ها و شهادت های مدافعان حرم ایرانی را فراموش کرده اند که اینچنین در تظاهرات خود علیه ایران شعار می دهند و به کنسولگری و سفارت ایران در کربلا و بغداد حمله می کنند!

آنهایی که اکنون در عراق دست به تظاهرات زده اند بیراهه می روند، اگر قرار است در اعتراضات و شعارهای خود کشوری را متهم و مجرم بدانند، آن کشور جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه آمریکا، رژیم سعودی و صهیونیست ها هستند که اینگونه مردم عراق را گمراه کرده و آنها را تا لبه پرتگاه بدرقه می کنند.

ادامه روندی که در عراق دیده می شود؛ آینده روشنی از این کشور به نمایش نمی گذارد، کردستان عراق عملاً از این کشور جدا است و ساز خود را می نوازد و اکنون با توجه به شرایط پیش آمده در دیگر شهرهای عراق، قطعاً تحرکاتی را برای اجرای آرزوی دیرینه خود آغاز کرده است.

کردستان عراق یک قدم تا تجزیه کامل از این کشور فاصله دارد و در این بین طرح تجزیه عراق به سه بخش کردنشین، شیعه نشین و سنی نشین با وجود ناآرامی های کنونی سرعت گرفته و می رود تا با اشتباه مردم عراق، آرزوی آمریکا و صهیونیست ها برآورده شود.

مردم عراق اگر خواهان کشوری بزرگ، امن و پیشرفته هستند راه رسیدن به این این نیست که آغاز کرده اند.