کد خبر: 182014
یادداشت اتاق خبر24:

آذربایجان اویاخدی

پیرامون جمهوری اسلامی ایران را نگاهی بیندازیم، در هر گوشه ای از آن سوی مرزهای کشورمان اقوامی زندگی می کنند که هویت ایرانی آنها بیشتر از هویت آن کشوری است که در آن ساکن هستند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

از کشورهای شمال کشورمان همچون جمهوری آذربایجان، نخجوان، ارمنستان تا آنسوی دریای خزر ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان تا می رسد به شرق کشور افغانستان و پاکستان، حتی ترکیه نیز از ایران ارث برده است چرا که همان خطه ای که اکنون سودای بازیافت امپراتوری عثمانی را در سر دارد، قطعه ای از خاک ایران پهناور بود.

البته وجود اقوام گوناگون در کشور و هم قومی در آن سوی مرزها هم فرصت است و هم دردسر، فرصت از آن نظر که نزدیکی های بین دو طرف روابط و مناسبات را متسحکم تر می کند و خطر برای آن که همواره طرح مسئله استقلال و جدایی در میان است.

برای تجزیه و جدایی کشورهایی که از شرایط مشابه برخوردار هستند، دشمنان تلاش بسیاری کرده اند تا این اتفاق بیفتد.

هدف اصلی و نهایی آمریکایی ها خاورمیانه تکه تکه شده است با کشورهای کوچک و ضعیف، تاکنون اگر موفق به اجرای هدف خود در غرب آسیا نشده است، به خاطر وجود ایران و مقاومتی است که جمهوری اسلامی مقابل آمریکا انجام داده است.

کردستان ایران زمانی با تحریک دشمنان و وجود احزاب غیر قانونی و ضد انقلاب دموکرات و کوموله سعی داشت این بخش از خاک میهن اسلامی را جدا کند اما مردم استان کردستان تن به توطئه دشمنان ندادند.

آذربایجان که استانی از استان های مهم در ایران است و در دوران دفاع مقدس نیروهایی که از استان های آذری زبان به جبهه های جنگ راهی می شدند، زبانزد معرفت، شجاعت و پایبندی به تمامیت ارضی کشور بوده و اکنون نیز هستند.

اما مدتی است که برخی شیطنت ها با سیاست پان ترکیست از سوی برخی کشورهای همسایه همچون جمهوری آذربایجان و حتی ترکیه در استان های آذری جمهوری اسلامی ایران انجام می شد.

نکته ای که در این زمینه باید به آن تأکید شود این است که میان قوم آذری و ترک زبان ها تفاوت زیادی است، آذری تنها یک زبان نیست بلکه قومی با فرهنگ غنی و سابقه تاریخی طولانی است، اما ترک ها که شامل ترکیه و بخش های دیگری می شود، نه قوم هستند، نه نژاد و نه پیشینه تاریخ دارند.

دخالت های ترک ها در امور داخلی ایران و دامن زدن به فتنه پان ترکیست، از سوی تریکه هر چند اکنون کم رنگ تر شده اما دستگاه هاعی امنیتی این کشور همراه با جمهوری آدربایجان شیطنت هایی را انجام می دهند تا ابزاری برای فشار بر ایران در دست داشته باشند.

اما نکته مهمی در این بحث وجود دارد و آن این است که اگر کشوری در منطقه باید مدعی باشد، آن جمهوری اسلامی ایران است.

جمهوری آذرباین بر اساس اسناد تاریخی که موجود است، متعلق به خاک ایران است و در دوره قاجار به خاطر بی کفایتی و بی لیاقتی پادشاهان قاجار به روسیه تزاری بر اساس قرار دادی به نام ترکمانچای نخجوان را از ایران گرفت.

پس از فروپاشی شوروی سابق، فرصتی بود تا ایران برای رسیدن به حق قانونی و تاریخی خود، پیگیر پیوستن جمهوری هایی باشد که پس از فروپاشی شوروی در پی استقلال بودند.

اما می بینیم که فتنه گران در جمهوری آذربایجان و ترکیه، با تحریک برخی افراد در داخل کشور به ویژه در آذربایجان ایران سعی دارند تا پان ترکیسم را تقویت کنند و جدایی آذبایجان از ایران را محقق سازند.

نمونه هایی از اقدامات این طیف از فتنه گران در برگزاری مسابقات فوتبال در تبریز دیده شده است که نمونه تازه آن بازی استقلال و تراکتور سازی تبریز است. حتی در بازی پرسپولیس و ماشین سازی تبریز نیز اتفاقاتی را باعث شدند که درگیری ها و توهین هایی را در پی داشت.

مردم ایران نشان داده اند که به وجب به وجب خاک کشور خود عرق ملی دارند و هیچگاه خواهان جدایی بخشی از سرزمین ایران نیستند.

نمی توان همه مردم خطه مبارز آذربایجان را همچون افرادی دانتس که تفکرات پان ترکیستی دارند.

مردم آذربایجان برای ماندگاری این سرزمین خون داده اند اکثر خانواده های استان های آذری زبان خانواده شهید هستند و کوچه ها و خیابان های شهرها مزین به نام شهدا است.

آذبایجان پیشینه تاریخی مبارزه با جدایی طلبی دارد، ستار خان و باقر خان هر دو در راه مبارزه با روس ها و آنهایی که قصد داشتند آذربایجان را از ایران جدا کنند جان باختند، گرچه آنها از رهبران مشروطه خواه نیز بودند.

مردم استان های آذری نشین کشورمان که تاکنون نشان داده اند برای ایران یکپارچه جان هم می دهند، باید شرایط موجود را تغییر دهند و از بروز مشکلات احتمالی به واسطه فتنه گران پان ترکیسم جلوگیری کنند.

افزایش حس میهن دوستی در میان مردم به ویژه جوانان خطه آذربایجان، آگاه کردم مردم از توطئه ای در حال تدوین است و مبارزه با سازمان هایی که در قابل تفکرات پان ترکیستی فعالیت می کند می توان به اسانی این فتنه را خاموش کند.

مردم آذربایجان خود به خوبی می دانند که با وجود ایران یکپارچه است که می تواند مقاومت کرد و به این مقاومت ادامه داد تا پیروزی.

ساکنان جمهوری آذربایجان ایرانی هستند و اگر قرار بر جدایی باشد، جمهوری آذربایجان است که باید به آغوش وطن بازگردد.

 

 

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.