کد خبر: 182013
یادداشت اتاق خبر24:

چرا رهبر انقلاب کوبا و کره شمالی را مثال می زنند؟

به جز ایران، کشورهای دیگری هم هستند که انقلاب آنها در تضاد با آمریکا است، مانند کوبا و کره شمالی.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یکشنبه در دیدار جمع زیادی از دانشجویان و دانش آموزان درباره مذاکره با آمریکا فرمودند؛
«تجربه‌ی کوبا و کره‌ی شمالی مقابل چشم شما است. مسئولان آمریکا و کره‌ی شمالی با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند، قربان صدقه‌ی همدیگر هم رفتند اما نتیجه اینکه [آمریکایی‌ها] یک ذره تحریمها را کم نکردند.»

انقلاب کوبا در سال 1959 به پیروزی رسید و باتیستا حاکم دیکتاتور و دست نشانده آمریکا در این کشور سرنگون شد.

انقلاب کوبا ضد امپریالیستی بود، اما از همان ابتدا یک انقلاب کمونیستی نبود بلکه پس از پیروزی، نیازمند به یک حامی داشت تا بتواند مقابل آمریکای ایستادگی کند، اتحاد جماهیر شوروی که قطب قدرتمند دیگری در جهان بود، از فرصت انقلاب کوبا بهره برد و خود را حامی این کشور قرار داد.

پایگاه های نظامی شوروی در کوبا مستقر شد و حتی استقرار موشک های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته یا راهم داشت باعث بحران موشکی خطرناکی در دنیا شد که میان آمریکا و شوروی در گرفته بود.

انقلاب کوبا حتی با وجود فروپاشی پایگاه و مادر کمونیست در شوروی، پا برجام ماند و فیدل کاسترو توانست تا زمانی که رهبری این کشور را بر عهده داشت، آن را هدایت کند و با آمریکا کنار نیاید.

کاسترو پس از کناره گیری از قدرت و واگذاری ریاست جمهوری به برادر خود رائول کاسترو، فریب وعده های باراک اوباما را خورود و سفارتی که از سال    1961 تعطیل شده بود، در سال 2015 بازگشایی شد و جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا در دولت اوباما برای بازگشایی سفارت این کشور به هاوانا رفت و پرچم ایالات متحده را در سفارت آمریکا به اهتزاز در آورد.

بیش از 50 سال بود که کوبا با آمریکا روابط سیاسی نداشت و دراین مدت آمریکا در هر دوره ای از ریاست جمهوری در این کشور، کوبا را در شرایط شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار داده بود. این تحریم ها با وجود بازگشایی سفارت آمریکا همچنان ادامه دارد و حتی تشدید هم شده است.

بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا یک روز پس از تولد ۸۹ سالگی فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا صورت گرفت. کاسترو در مقاله ای که در رسانه های کوبایی انتشار یافت نوشت؛ «آمریکا باید به این کشور به دلیل خسارتهای چند میلیونی که با اتخاذ سیاست هایش موجب شده، غرامت بپردازد.»

پس از اتفاقات سیاسی که میان کوبا و آمریکا پیش آمد، برخی غربگرایان در ایران مدل کوبا را برای پایان دادن به تضاد میان آمریکا با ایران پیشنهاد کردند.

خوش باورانه بود که چنین تصوری را برای عملیاتی کردن آن تفکر ناقص پیگیری می کردند و حتی آن را در رسانه های وابسته به جریان غربگرا مطرح کردند.

قضاوت و نتیجه گیری زودهنگام غربگرایان دیری نپایید که غلط از آب در آمد، چرا که علیرغم وعده های اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا برای عادی سازی روابط با کوبا، نه تنها اتفاق مثبتی میان دو کشور نیفتاد بلکه فشارهای سیاسی و اقتصادی بیشتر شد.

رائول کاسترو نیز که از نسل انقلابیون قدیمی کوبا بود کنار رفت و فرد دیگری رهبری و ریاست جمهوری کوبا را در دست گرفت، سیاست درهای باز برای کوبا مقابل آمریکا، نتوانست این کشور را از مشکلات اقتصادی رها کند.

دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همان سیاست خصمانه ای که علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته بود، با کوبا نیز در پیش گرفت، فیدل کاسترو در نوامبر سال 2016 میلادی درگشذت و دونالد ترامپ هم در سال 2016 در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد.

اگر کاسترو زنده بود قطعاً ترامپ برای دیدار و گفت وگو با زمینه سازی می کرد همانگونه که با کره شمالی چنین کاری را انجام داد.

اکنون پس از بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا، دولت ترامپ قصد دارد این سفارتخانه را تعطیل کند.

ترامپ رئیس جمهور آمریکا به روشی عجیب به مرگ رهبر سابق کوبا واکنش نشان داد. پس از انتشار خبر مرگ کاسترو توئیت کرد :«فیدل کاسترو مرُد.»

مذاکرات، دیدارها، وعده ها و سیاستی که آمریکا در زمان اوباما در پیش گرفته راه بجایی نبرد و تنها چیزی که از این جریان باقی ماند، ابراز پیروزی آمریکا مقابل کوببای انقلابی بود که بیش از 50 سال سفارت ایالات متحده در هاوانا تعطیل بود اما بزگشایی شد.

آمریکا خود را پیروز جریان درگیری خود با کوبا می داند، همانطور که اکنون نیز آمریکایی ها آرزو می کنند روزی سفارتشان در تهران بازگشایی خواهد شد!

کره شمالی نیز داستانی همچون کوبا دارد البته با تفاوت هایی، تفاوت اصلی ماجرای کره شمالی و آمریکا در این است که رهبران دو کشور با هم دیدار و مذاکره کردند و حتی به تتوافقاتی هم دس یافتند، اما آمریکا همانگونه که پیش بینی می شد، وعده های داده شده را زیر پا گذاشت و تنها چیزی که از دو بار دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ باقی ماند، چند عکس یادگاری و فیلم هایی که از آن بجا مانده است.

بازگشایی سفارت آمریکا در هاوانا و دو دیدار پر سر و صدای اون و ترامپ هیچ نفعی برای دو کشور کوبا و کره شمالی نداشت، آمریکایی ها بهره برداری سیاسی خود را از این اتفاق کردند و اکنون در پی آن هستند تا بتوانند مشابه رفتاری که با کوبا و کره شمالی داشتند، با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.

ضعف محاسباتی کوبا و کره شمالی باعث شد تا برآوردها غلط داشته باشند و بدون آن که سودی از نرمش های خود مقابل آمریکا ببرند، پای میز مذاکره مستقیم با آمریکا نشستند و امتیاز دادند.

اما در جمهوری اسلامی ایران رهبری وجود دارد که پیش بینی ها و محاسبات اوهمواره درست از آب در آمده است، اما در این میان در ساختار نظام هستند افراد و مسئولینی که همچنان گره گشای مشکلات کشور را عادی سازی روابط با آمریکا می دانند و این تفکر خطرناک است.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.