کد خبر: 182012
یادداشت اتاق خبر24:

دولت مصدق رفت، انقلاب اسلامی پا برجاست

ایران در سال 1332 در یک نهضت ملی پیروز شد و شاه مجبور به فرار از تهران شد، اما سرنوشت دولت ملی دکتر محمد مصدق چه بود؟!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دکتر مصدق مدتی را در پست نخست وزیری سپری کرد، مردم از او حمایت کردند، روحانیت حامی او بود اما اتفاقاتی در مسیر دولت ملی مصدق افتاد که باعث شد عمر دولت او کوتاه باشد و شاه بار دیگر به کشور باز گردد و سلطنت خود را باز یافت کند.
باز آفرینی قدرت سلطنت پهلوی پس از سقوط مصدق با حمایت آمریکا و انگلیس، حتی زمان پیروزی انقلاب اسلامی را هم به تعویق انداخت.

قطعاً اگر مرحوم مصدق بر محور حمایت مردمی و روحانیت تکیه کرده بود، سرنوشت کشور بار دیگر به دست خاندان پهلوی نمی افتاد و از همان زمان نیز پای رژیم های آمریکا و انگلیس از ایران قطع شده بود.
هر چند همه آن اتفاقات زمان مرحوم مصدق، درس عبرتی برای آیندگان بود تا به بیگانه اعتماد نکنند و دل در گرو کمک و یاری آمریکا و انگلیس نبندند.

دکتر مصدق پس از آن که به قدرت رسید، چشم به یاری آمریکایی ها دوخت، تا جایی که سفری هم به این کشور داشت و درخواست وام هم از ایالات متحده کرده بود.

نخستین روز آبان ماه جاری که گذشته، مصادف است با سالگرد سفر دکتر مصدق در 68 سال پیش به آمریکا برای شرکت در نشست سازمان ملل، او در این سفر با رئیس جمهور آمریکا نیز دیدار و گفت وگو کرد.

مصدق در این سفر قصد داشت از ملی کردن صنعت نفت ایران دفاع کند، نخست وزیر ایران با هری ترومن رئیس جمهور و دین آچسن وزیر امورخارجه وقت آمریکا دیدار و گفت وگو داشت اما این دیدارها نتوانست برای دولت دکتر محمد مصدق مثبت باشد.

با وجودی که مصدق در سخنان خود در سازمان ملل از انگلیس ابراز انزجار کرده و این رژیم را مسبب گرفتاری های ایران معرفی کرده بود و در دیدارهای خصوصی با رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا برای گسترش روابط با ایالات متحده ابراز تمایل نشان داده بود، با این وجود آمریکا در هیچ مقطعی نه تنها کمکی به دولت او نکرد بلکه تدارک یک کودتا را با همکاری انگلیس در دستور کار داشت.

دولت مصدق در مرداد 1332 با کودتای آمریکایی انگلیسی سقوط کرد و شاه بازگشت.

پس از آن در بهمن ماه 1357 انقلاب اسلامی ایران با رهبری حضرت امام و خواست مردم پیروز شد و شاه اینبار برای همیشه از خاک ایران بیرون رفت و شاهنشاهی در ایران برچیده شد.

رمز پیروزی و ماندگاری انقلاب اسلامی ایران در چیست؟

آیا انقلاب به بیگانگان وابسته است که تاکنون پا برجا مانده است؟

آیا حکومت در جمهوری اسلامی دیکتاتوری و استبدادی است که توانسته ماندگار شود؟

روشن است که رمز ماندگار و قدرت افزایی جمهوری اسلامی ایران حمایت مردمی و درایت رهبری نظام اسلامی است، دشمنان نیز به این دو مولفه اشاره مستقیم دارند و در برنامه های خود این دو را هدف حملات قرار داده اند.

اما با وجودی که دشمنان انقلاب اسلامی، درست هدف گیری کرده اند، اما می بینیم که آنها شکست را تجربه می کنند و جمهوری اسلامی ایران با صلابت و اقتدار بیشتر به راه خود ادامه می دهد.

آمریکا به معنای واقعی از جمهوری اسلامی ایران مستأصل شده است و عصبانیتی که از این رژیم بروز داده می شود از سر درماندگی است، چرا که اگر عقلانیت در رژیم ایالات متحده وجود داشت با سیاست رفتار می کرد نه با خشونت.

در این سال ها که وارد چهل و یکمین سال از عمر انقلاب اسلامی شده ایم، آمریکایی ها هر گونه دشمنی که در عالم وجود داشته است به کار برده اما به نتیجه نرسیده و به نتیجه هم نخواهد رسید.

افول هژمونی آمریکا به وضوح دیده می شود، باتری آمریکا در حال خالی شدن است و این باتری زمانی شروع به خالی شدن کرد که انقلاب اسلامی در ایران پیروز شد، سفارت این رژیم در تهران به تسخیر دانشجویان در آمد و اسناد محرمانه و فوق محرمانه سفارت به دست دانشجویان افتاد و منتشر شد.

دور نخواهد بود که فروپاشی آمریکا را هم با چشمان خود ببینیم همانگونه که فوپاشی کمونیسم را به تماشا نشستیم.

انقلاب اسلامی بر اساس آرمان های انقلابی خود به پیروزی رسید اگر قرار بر مدارا با آمریکا بود، انقلاب معنایی نداشت. بر همین اساس است که علاوه بر فروپاشی هژمون آمریکا، شاهد نابودی رژیم صهیونیستی هم خواهیم بود.

سیزده آبان نزدیک است، در چنین روزی بود که هیمنه آمریکا فرو ریخت، اتفاقی که برای ایالات متحده غیر قابل باور بود، حضور گسترده مردم، جوانان، دانشجویان و دانش آموزان در روز 13 آبان مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا یک شوک دیگر بر پیکر این رژیم وارد خواهد کرد.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.