کد خبر: 181885

ورود دستگاه قضا برای حل مشکل گندمکاران

برای اینکه امنیت غذایی کشور در کالای استراتژیکی همچون گندم تحت تاثیر قرار نگیرد درخواست داریم دستگاه قضا به این موضوع ورود کند، همچنان که رئیس دستگاه قضا نیز دستور دادند که حتما این موضوع از سازمان بازرسی پیگیری خواهد شد.
اتاق خبر 24

نائب رئیس بنیاد ملی گندمکاران :

موضوع خرید تضمینی گندم در سال جاری با چالش‌هایی مواجه شد که به واسطه آن بسیاری از گندمکاران از تحویل گندم خود به دولت خودداری کردند و هنوز هم حجم بالایی از گندم در اختیار تولیدکنندگان قرار دارد.

این موضوع تا جایی پیشرفت که چندی پیش بحث واردات گندم از سوی وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد و در سال رونق تولید موجب نگرانی عموم شد.

در همین راستا آیت‌الله رئیسی در سفر به آذربایجان شرقی به موضوع خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت با تلاش کشاورزان استقلال در تولید گندم اعلام شد که اعلام درستی بود، اما با سیاست گذاری‌هایی باید خرید تضمینی را به نحوی پیگیری کرد که استقلال ما در حوزه گندم، امنیت غذایی و خودکفایی تهدید نشود.

وی با بیان اینکه این موضوع نکته مهمی است و باید پیگیری شود عنوان کرد: بنده نیز از سازمان بازرسی می‌خواهم این مسئله را در سراسر کشور پیگیری کند و گزارش قطعی در رابطه با تهدیداتی که نسبت به نرخ خرید تضمینی وجود دارد ارائه دهند.

عدم اجرای قانون خرید تضمینی گندم را کاهش داد

 
ما به عنوان بنیاد ملی گندم کاران پیشنهادات خود را بر اساس قانون و طبق هزینه‌های تولید قبل از اتمام مهلت قانونی اعلام نرخ تضمینی به وزارت جهاد کشاورزی و شورای عالی اقتصاد اعلام کردیم و در این خصوص نشست‌هایی با کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار کردیم.

اتفاقات رخ داده در سال جاری در موضوع گندم ناشی از عدم اجرای قانون در خرید تضمینی محصولات کشاورزی بوده و بر اساس آن خرید تضمینی با کاهش مواجه شده است.

در شورای عالی اقتصاد نرخ مدنظر که برابر قانون و برابر هزینه‌های کارشناسی باشد را اعلام نکردند و در این زمینه بسیاری از کشاورزان معترض شدند و ناچار ما به عنوان بنیاد ملی گندم کاران به حمایت از آن‌ها پرداختیم و به نتیجه مطلوب در خصوص اعلام نرخ واقعی گندم نرسیدیم در انتها به سازمان بازرسی کل کشور شکوائیه‌ای تقدیم کردیم که در حال پیگیری موضوع هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا