کد خبر: 181513

پوکی استخوان و سارکوپنی دو بیماری خاموش

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به علائم پوکی استخوان و سارکوپنی، گفت: این دو بیماری عامل بسیاری از مرگ و میرها و ناتوانی ها در سنین بالا است.
اتاق خبر 24

باقر لاریجانی، روز پنج شنبه در حاشیه سمپوزیم تازه های استئوپروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به شیوع بالای پوکی استخوان در افراد بالای ۵۰ سال در ایران و بیان اینکه ژنتیک و تغذیه دو عامل مهم ابتلا به پوکی استخوان  در ایران است، افزود: مطالعات ما در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران چندین عامل مستعد کننده ژنتیکی برای پوکی استخوان در ایران را نشان داده و کمبود ویتامین D مهم ترین عامل تغذیه ای است که می توان درخصوص این بیماری در کشور نام برد. 

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به مطالعات صورت گرفته در خصوص الگوهای ژنتیکی ابتلا به پوکی استخوان اشاره کرد و گفت: این گروه مطالعات در پژوهشگاه علوم غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز صورت گرفته و ارتباط گروه های ژنوتیپی مختلف با پوکی استخوان در جمعیت ایرانی بررسی شده است. 

وی به مطالعاتی که در زمینه کمبود ویتامین D در ایران صورت گرفته اشاره و اظهار داشت: بیماری پوکی استخوان بار ناتوانی زیادی را به همراه دارد به نحوی که خطر سالانه شکستگی ناشی از پوکی استخوان از خطر بسیاری از بیماری های دیگر فراتر رفته و بروز پوکی استخوان بسیار بیشتر از سکته قلبی ، سکته مغزی و سرطان پستان است. 

لاریجانی با بیان اینکه با افزایش امید به زندگی در سطح جهان تعداد افراد سالخورده در هر منطقه جغرافیایی رو به افزایش است، گفت: پیش بینی می شود که افراد سالخورده جهان به بیش از ۱ میلیارد و ۵۵۵ میلیون نفر برسند و طبیعتا یکی از معضلات در این جمعیت بحث پوکی استخوان و شکستگی های ناشی از آن است. 

وی افزود: بدون شک این بیماری در این تعداد بالای جمعیت بار مالی بسیار زیادی را به اقتصاد جهانی تحمیل خواهد کرد. همچنین شکستگی های ناشی از پوکی استخوان سال ها زندگی توام با ناتوانی را برای افراد

منبع: جام جم آنلاین