کد خبر: 181415

چرا معادن ایران امن نیستند؟

معادن هیچ گاه استراتژی مدون برای توسعه و تجهیز خود در بخش ایمنی نداشتند و بیشتر به فکر حفظ شرایط تولید و جلوگیری از تعطیلی معادنشان بودند.
اتاق خبر 24

طی سال‌های اخیر معادن ایران به نسبت نُرم استخراج جهانی، جزو نا امن‌ترین معادن جهان به شمار می رود که این موضوع در معادن زغال سنگ به مراتب بیشتر است.

شاید این چالش اساسی به سه موضوع مرتبط است. متاسفانه کتاب ایمنی در معادن که توسط حسن مدنی استادیار دانشگاه امیر کبیر تدوین شده، تنها مرجع و کتاب آموزش ایمنی در معادن، طی ۳۰ سال اخیر در کشور و دانشگاه‌ها بوده است؛ به عبارتی این کتاب منطبق با شرایط جدید به روز نشده است.

 به دلیل قیمت پایین زغال سنگ در کشور، معادن هیچ گاه استراتژی مدون برای توسعه و تجهیز خود در بخش ایمنی نداشتند و پیمانکاران  بیشتر به فکر حفظ شرایط تولید و جلوگیری از تعطیلی معادنشان بودند بنابراین ایمنی در سرمایه گذاری افراد در معادن اولویت نبوده است.

هفته گذشته حادثه‌ای دلخراش در یکی از معادن کشور رخ داد که باعث شد ۲ نفر جان خود را از دست دهند؛

فارغ از عوامل رخداد این حادثه نگاهی به حوادث مشابه می‌تواند ضریب پیشگیری از تکرار آن و آمادگی برای حوادث احتمالی را به شدت تغییر دهد.

عوامل زیادی از جمله تحریم ها، نداشتن تجهیزات لازم و غیره باعث شده است این صنعت مغفول بماند و علاوه بر این استانداردهای لازم برای بخش معدن رعایت نشود. در این رابطه نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد گفته است که بر طبق وظایف ذاتی سازمان برای بخش معدن ضوابط و استاندارد‌هایی را با همکاری و همراهی تمام ذینفعان این موضوع تدوین کرده‌اند اما تدوین استاندارد به معنای نظارت یا اجباری کردن آن توسط سازمان ملی استاندارد نیست، بلکه این استاندارد‌ها تدوین می‌شوند و در اختیار ذینفعان قرار می‌گیرد، آن‌ها هستند که باید این سازوکار‌ها را در بنگاه و واحد اقتصادی خود رعایت کنند.

از سوی دیگر جعفر سرقینی، معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: عدم رعایت دقیق استاندارد‌ها در اغلب معادن امری شایع است و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیرو‌های لازم برای نظارت بر تمام معادن کشور را در اختیار ندارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا