کد خبر: 181363

بن‌بست سیاسی در تل‌آویو

شکست نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تشکیل کابینه ائتلافی، احتمال برگزاری سومین انتخابات پارلمانی ظرف ۱۲ ماه را افزایش داد.
اتاق خبر 24

پایگاه اینترنتی شبکه سی‌ان‌ان در مقاله‌ای نوشت: برای دومین بار طی امسال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از تشکیل کابینه عاجز ماند و این امر به بنی گانتس، رقیب اصلی سیاسی او، فرصت می‌دهد که شاید بتواند خودش تشکیل دولت دهد. البته احتمال موفقیت رئیس سابق نیرو‌های نظامی اسرائیل (گانتس) در تشکیل کابینه، نیز اصلاً بیشتر از نتانیاهو نیست، زیرا اسرائیل با واقعیت بن‌بست سیاسیِ طولانی مدت روبرو شده است که احتمال لزوم برگزاری سومین انتخابات عمومی را در اسرائیل ظرف ۱۲ ماه افزایش داده است.

نتانیاهو در پیامی ویدیویی که اخیراً فرستاده، این مسئله را تشریح کرده است که چرا حق رسمی تشکیل ائتلاف حاکم بر اسرائیل را به رووِن ریولین، رئیس اسرائیل، بازگردانده است. نتانیاهو در این پیام ویدیویی گفت: «در خلال هفته‌های اخیر، من تمام تلاش خود را برای آوردن بنی گانتس پای میز مذاکره، کردم. من هر تلاشی را که می‌توانستم، برای تشکیل یک دولت ملیِ فراگستر انجام دادم. من همه تلاش خود را برای ممانعت از برگزاری انتخابات‌های بیشتر، انجام دادم. متأسفانه، وی (گانتس) مکرراً (از آمدن پای میز مذاکره) امتناع ورزید.»

سی‌ان‌ان در ادامه این مطلب افزود: برای نخستین بار در یک دهه گذشته، نتانیاهو بر سیاست اسرائیل تسلط کامل ندارد. او استیلای خود را بر حزب خودش- یعنی حزب لیکود- مستحکم کرده است و همچنین توانسته است احزاب دینیِ صهیونیست و اَبَر اورتودکس را تحت رهبری خودش متحد کند، اما نشان داده است که از پیروزی در دو انتخابات متوالی در اسرائیل ناتوان بوده است.

علاوه بر این، احتمال صدور کیفرخواست در رابطه با اتهامات فساد تا پیش از پایان سال جاری میلادی، که خطری بالقوه برای نتانیاهو محسوب می‌شود، ممکن است ضربه بزرگ دیگری به وی بزند و این در حالی است که او از تمام نخست وزیر‌های پیشین اسرائیل، طولانی‌تر بر قدرت باقی مانده است. هرچند نتانیاهو همواره بر بی‌گناهی خود تأکید داشته است، اگر کیفرخواستی رسمی علیه وی صادر شود، این باعث وارد آمدن صدمات بیشترِ سیاسی و شخصی به وی خواهد شد. در همین حال که امید‌های سیاسیِ نتانیاهو کمرنگ‌تر می‌شود، وی با نبرد بالقوهِ حقوقی و قضایی در دادگاه‌های اسرائیل مواجه است.

با وجودی که مدت‌های مدید است که نتانیاهو به «جادوگرِ سیاست اسرائیل» معروف بوده-زیرا وی همواره قادر بوده است ائتلاف‌های بسیار غیرمحتمل را تشکیل دهد- اکنون پس از فرصتی ۲۸ روزه برای مذاکره با احزاب مختلف جهت تشکیل کابینه‌ای ائتلافی، از انجام این کار عاجز مانده است. هرچند بر اساس مقررات سیاسی در اسرائیل، وی حق داشت دو هفتهِ دیگر نیز برای تشکیل کابینه، درخواست مهلت کند، وی اختیار تشکیل دولت را زودهنگام به رئیس اسرائیل بازگرداند، زیرا نتانیاهو بر این باور بود، دو هفته مهلت اضافی نیز به وی برای تشکیل دولت ائتلافی هیچ کمک قابل توجهی نخواهد کرد.


منبع: خبرگزاری ایسنا