کد خبر: 181344

صادرات، محرکه چرخه اقتصاد

از سال 1376،  بيست و نهم مهر ماه با تصويب شوراي فرهنگ عمومي كشور، به عنوان روز ملي صادرات تعيين گرديد. تعیین یک روز از روزهای سال برای صادرات ضمن ترویج فرهنگ صادرات در میان توده مردم، تقدیر از فعالان اقتصادی، فرصتی برای تبادل افکار، شناخت گیرها و تنگناها و بررسی راهکارهایی برای رسیدن به هدف والا ی جهش صادرات می باشد.
اتاق خبر 24

  فروش يا عرضه‌ي كالا‌ها و خدمات هر كشور را به كشورهاي ديگر، در ازاي دريافت كالاها، خدمات، ارز، طلا، تسويه‌ي بدهي‌ها و يا به منظور كمك بلاعوض، صادرات گويند. همچنين به هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی و یا مجوز وزارت بازرگانی بوده و اقدام به صدور کالا نماید صادرکننده اطلاق میشود.

در واقع صادرات به عنوان موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشورها در بازارهای جهانی نقش مهمی را در عرصه اقتصاد ایفا می کند.توسعه تجارت خارجي و به ويژه صادرات از عوامل موثر در توسعه اقتصادي كشورها محسوب مي گردد كه مي تواند علاوه بر رشد اقتصادي، موجب افزايش توان رقابت پذيري كشورها درعرصه هاي بين المللي گردد.

تسلط کشورهای استعمارگری مثل انگلیس و روسیه بر ایران در دوره قاجار، اقتصاد و صادراتش را به شدت تحت شعاع قرار داد؛ درواقع کشوری که تا قبل از استعمار با بیشتر کشورهای آسیایی روابط تجاری گسترده برقرار میکرد و علاوه بر نفت، محصولات کشاورزی، صنایع دستی و.. را نیز صادر می کرد تبدیل به کشوری تک محصولی شد و این موضوع دیگر بخش های تولیدی ایران که چرخه صادرات را می چرخاند، فلج کرد.

اين روند در دوره‌ي پهلوي و سال‌هاي پس از جنگ جهاني، ادامه يافت. در دوره‌ي پهلوي اول، آلمان و پس از جنگ، آمريكا به صورت مهم‌ترين طرف‌هاي تجاري ايران درآمدند و رشد وابستگي در اقتصاد ايران در دهه‌ي 40 تشديد شد و در هفت سال اول دهه‌ي 50، به اوج خود رسيد.

اما با وقوع انقلاب اسلامی و ایجاد روحیه انقلابی در جامعه و با تلاش در جهت کاهش وابستگی ها به نفت، ایجاد اشتغال ورونق دوباره صادرات بخش کشاورزی و صنعت هم در زمینه صنایع دستی هم صنایع نظامی و دیگر ابزار آلات جان دوباره گرفت.

البته صادرات در زمینه های غیر نفتی مخصوصا صنایع دستی همواره با فراز و فرود هایی همراه بوده، در سال ۲۰۱۷ ایران با سهم ۱۸.۱ درصدی از تجارت جهانی، مقام اول صادرات فرش دستبافت را در بین کشورهای جهان به دست آورد.

صادرات فرش در ۴ ماه اول همان سال ۴۰ میلیون و۵۰۰ هزار دلار ارزآوری داشته. این یعنی فرش دستباف ایرانی در سراسر جهان طرفداران خاص خود را دارد اما تحریم ها، شرایط بد اقتصادی و نبود بسترهای لازم برای حمایت از بافندگان شرایط رشد رقیبان جدیدمان در این زمینه را فراهم کرده است.

کشورهایی مثل چین و ترکیه با آگاهی از ظرفیت های بالای این صنعت وارد تولیدات چشمگیری در این زمینه شدند در حالی که فرش دستباف زائیده ذوق و هنر اصیل مردم ایران است.

با تمام این تفاسیر پیشرفت ایران در زمینه صادرات غیرنفتی غیرقابل انگار است طبق گفته معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی :«ایران به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات کشاورزی و شیلات صادر می کند»

هرچند که به طور دقیق نمی توان گفت اما، به نظر می رسد صادرات محصولات کشاورزی، مهم ترین قسمت صادرات غیرنفتی این مرز و بوم را به خود اختصاص داده است. این امر حاصل اتفاقی ناگهانی نیست و ریشه چندین ساله دارد محصولات زیر در جهان، با برند ایرانی شناخته می شوند:زعفران، پسته، گردو و بسیاری از میوه ها و حبوبات.

توانمندی دفاعی و نظامی ایران به تایید شمار زیادی از تحلیلگران، سیاستمداران و کارشناسان امور نظامی چشمگیر بوده و درآینده نزدیک ایران قادر به صادرات تسلیحات نظامی و دفاعی خواهد بود.

با تنوع بخشی به اقتصاد و درآمدها در جهت کاهش وابستگیها و نوسان های اقتصادی، ایجاد اشتغال و افزایش رفاه موضوعاتی هستند که کاهش وابستگی به عایدات حاصل از فروش نفت و افزایش صادرات غیر نفتی را می طلبند، چرا که افزایش بیش از پیش صادرات غیر نفتی یعنی افزایش تولید و در نتیجه افزایش تقاضا برای نیروی کار که همان ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری است ؛که این مسئله نشان می‌دهد با افزایش صادرات غیر نفتی می توان به راحتی معضل بیکاری و حتی تورم را در سطح جامعه ریشه کن کرد.