کد خبر: 181326

ترامپ وارد چالش‌برانگیزترین برهه ریاست جمهوری‌اش شد

نظر به اینکه دولت ترامپ گرفتار بحران است، او دیگر نمی‌تواند نیرو‌هایی را که زمانی به شدت پشتیبانش بودند، تحت کنترل داشته باشد.
اتاق خبر 24

دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری که برای قدرت بهای زیادی قائل است، به شدت آسیب پذیر شده است.

روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که از دیرباز نمایش قدرت دغدغه اصلی‌اش بوده، وارد چالش‌برانگیزترین برهه ریاست جمهوری‌اش شده است بطوریکه در هر جبهه‌ای واقعا ضعیف شده و با شدت گرفتن تحقیقات مرتبط با استیضاح وی، با این خطر مواجه است که از سمتش کنار زده شود.

ترامپ اکنون به شدت رو به ضعف می‌رود. سران خارجی احساس می‌کنند برای رد تقاضا‌های وی یا اتخاذ موضعی در تضاد با وی جسارت یافته‌اند. مقامات در درون دولتش با حضور در تحقیقات مرتبط با استیضاح علنا برخلاف خواست وی عمل می‌کنند. دادگاه‌های فدرال ضد او رای داده‌اند. قانونگذاران جمهوری‌خواه از وی انتقاد می‌کنند و او کنترلش را بر ارگان‌های رسانه‌ای مهم محافظه‌کار از دست داده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آمریکایی‌ها بطور فزاینده از عملکرد وی ناراضی‌اند و از استیضاحش حمایت می‌کنند.

ترامپ روز شنبه پس از دو روز مواجهه با انتقاد‌های شدید بر سر استفاده از ملک شخصی‌اش برای برگزاری یک گردهمایی دیپلماتیک، در اقدامی کم‌سابقه در برابر منتقدانش کوتاه آمد و اعلام کرد دیگر قصد ندارد نشست سران گروه هفت را در باشگاه گلف شخصی‌اش در فلوریدا برگزار کند.

بسیاری از متحدان جمهوری‌خواه ترامپ در پی تصمیم وی به خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از سوریه، سر به طغیان برداشتند. سناتور «میت رامنی» نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ روز پنجشنبه در نطقی تصمیم ترامپ به خروج از سوریه را «لکه ننگی در تاریخ آمریکا» توصیف و محکوم کرد و گفت: «ما اینقدر ضعیف و به لحاظ دیپلماتیک چنان بی عرضه هستیم که ترکیه توانست آمریکا را وادار به چنین کاری کند؟ ترکیه؟»

سناتور شومر، رهبر اقلیت سنا گفت: ترامپ هر گاه که لازم نیست، از خود قدرت نشان می‌دهد و وقتیکه باید از خود قدرت نشان دهد، به شدت ضعف نشان می‌دهد.

شومر روز پنجشنبه به «ام اس ان بی سی» گفت: ترامپ وقتیکه با اردوغان تلفنی صحبت می‌کرد تا جایی که می‌توانست ضعف نشان داد و به جای آنکه به اردوغان بگوید آمریکا اجازه چنین حمله‌ای را به او نمی‌دهد، به وی چراغ سبز نشان داد و چند ساعت بعد یک نامه افتضاح ارسال کرد که اردوغان آن را نادیده گرفت

منبع: خبرگزاری ایسنا