کد خبر: 181322
یادداشت اتاق خبر24:

اهمیت ماجرای زم در زنده دستگیر کردن آن است

زم از دهان کوسه بیرون کشیده شد، کوسه هایی که از او حمایت می کردند و آن را دوره کرده بودند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کار ساده ای نیست فردی که با دستگاه های اطلاعاتی فرانسه، آمریکا و اسرائیل همکاری می کند، ربود.

کار پیچیده و دقیق بود، حتی بنا بر آن گذاشته شده بود که روح الله زم سرشبکه آمد نیوز باید زنده دستگیر و به ایران منتقل شود.
هر چند کار اسانی بود اگر قرار بر از بین بردن زم بود، بسیار اسان و دستیافتنی تر از دستگیری او.

اما تفاوت عملکرد دستگاه های اطلاعایت و امنیتی ایران و دیگر کشورها در این است که سعی دارد سوژه زنده دستگیر شود، سوژه ها دارای اطلاعات و اخباری هستند که می تواند برای کشور مفید باشد.

آمریکایی ها معمولاً در چنین شرایطی که روبرو می شوند، سعی بر حرف فیزیکی طرف را دارند، کار ساده تری است، بسیاری از کشورها چنین می کنند.

البته دلیل آن روشن است، مهره هایی همچون زم که شاید به ظاهر اهمیت زیادی نداشته باشند، اما حمایت دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی اروپا و آمریکا نشان داد که عملکرد او در چارچوب اهداف آمریکا است، اگر از کار کرد آن کاسته شود، به حذف فیزیکی رو می آورند.

قطعاً زمدارای اطلاعات با ارزشی است که ثابت می کند چه سازمان های اطلاعاتی و امنیتی و چه دولت هایی از او و شبکه آمدنیوز حمایت می کردند.

آمد نیوز کار کرد خود را از دست داده بود و دیگر نمیتوانست آنگونه که پیش از این تأثیر گذار بود، عمل کند.

زم در فرانسه و تحت حمایت و حفاظت دستگاه امنیتی فرانسه بود، بی ارزش جلوه دادن این اقدام سازمان اطلاعات سپاه برای سرپوش گذاشتن بر ضعف سازمان های اطلاعاتی و امنیتی فرانسه، آمریکا و اسرائیل است.

یک مقایسه با برخورد رژیم هایی چون آمریکا، عربستان سعودی و هر کشور دیگری با مخالفین خود می تواند نشان دهد که دستگیری زم از اهمیت زیادی برخوردار است.

به نوع عملیات و رفتاری که آمریکایی ها با مالجرای القاعده و رهبر این گروه تروریستی بن لادن داشتند توجه کنید.

با وجودی که وجود زنده بن لادن بسیار با ارزش تر بود، اما آمریکایی ها در یک عملیات کماندویی او را در محلی در خاک پاکستان به قتل رساندند و جسد او را نیز به آب انداختند.

عبدالمالک ریگی در یک هواپیمای مسافربری در آسمان شناسایی می شود وهواپیما در فرودگاه بندرعباس فرود می آید تا او را زنده دستگیر کنند.

کشتن چنین افرادی برای دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران آسان ترین راه است، اما این کار پیچیده برای دستگیری افرادی چون زمو ریگی محاسن بسیاری زیادی دارد که پس از اعترافات سرشبکه آمد نیوز، روشن خواهد شد.

حتی سعودی ها در جریان قتل قاشقچی با بدترین شکل مکن برخورد کردند، تکه تکه کردن جسد او و دیگر بلاهایی بر سر این منتقد سعودی آوردند، نه تنها برای آنها سودی نداشت بلکه باعث نفرت افکار عمومی دنیا از خاندان سعودی شد.

ماجرای خاشقچی گرچه یکسال از آن میگذرد، اما هنوز این ماجرا در اذهان افکار عمومی وجود دارد و رسانه های همچنان به این رسوایی بزرگ رژیم سعودی می پردازند.

یا حتی بازگرداندن شهرام جزایری نیز یکی دیگر از عملکردهای مقتدرانه دستگاه امنیتی و اطلاعاتی کشورمان است.

هر اندازه که رسانه های غربی و منطقه ای سعی در کوچک جلوه دادن دستگیری سرشبکه آمد نیوز داشته باشند، باز هم این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اتفاقاً بی اهمیت جلوه دادن دستگیری زم از سوی رسانه های غربی و فارسی زبان مشکوک است. آنها می توانستند در اندازه یک خبر ساده و معمولی از روی آن بگذرند و نیازی نبود در باره بی اهمیت بودن آن تحلیل ارائه دهند.

چنین رفتاری نشان از سراسیمگی و شوکه شدن آنها است.