کد خبر: 181274

اروپا مجازات‌های گمرکی آمریکا را تلافی می‌کند

اتحادیه اروپا اعلام کرد با اعمال تعرفه‌های گمرکی جدید، اقدام آمریکا در مجازات‌های گمرکی علیه کشور‌های اروپایی را تلافی می‌کند.
اتاق خبر 24

اقدام آمریکا در اعمال مجازات‌های گمرکی جدید از روز جمعه علیه اتحادیه اروپا، خشم مقامات این اتحادیه را برانگیخت.

بر این اساس بروکسل اعلام کرد در اولین فرصت تعرفه‌های گمرکی محصولات آمریکایی را افزایش داده و این اقدام واشنگتن را پاسخ می‌دهد.

اجرای مجازات‌های گمرکی آمریکا علیه اروپا، چهار روز بعد از چراغ سبز قطعی سازمان تجارت جهانی به واشنگتن به تلافی یارانه‌هایی که اروپا به شرکت هواپیمایی ایرباس می‌دهد، صورت می‌گیرد.

در همین رابطه «سسیلیا مالمستروم» کمیسر تجارت اروپا ضمن ابراز تاسف از این تصمیم آمریکا اعلام کرد اتحادیه اروپا گزینه دیگری به غیر از تلافی جویی ندارد

این در حالی است که سازمان تجارت جهانی قرار است سال آینده به اتحادیه اروپا مجوز دهد تا به نوبه خود مجازات‌های گمرکی علیه آمریکا که به دادن سوبسید به شرکت بوئینگ متهم شده است، اعمال کند.

اروپا و آمریکا از مه ۲۰۱۸ درگیر جنگ تعرفه‌ها علیه یکدیگر شده‌اند و این جنگ با اعمال تعرفه‌های آمریکا علیه واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا آغاز شد. به دنبال آن، اتحادیه اروپا هم تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر روی برخی اقلام آمریکایی از جمله موتورسیکلت اعمال کرد.

چندی پیش هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد اتحادیه اروپا به تصمیم آمریکا برای اعمال تعرفه‌های جدید علیه کالا‌های اروپایی، واکنش نشان خواهد داد.

«کریستالینا جورجیوا» مدیر جدید صندوق بین المللی پول نیز به تازگی اعلام کرد جنگ تجاری دونالد ترامپ هزینه‌ای معادل اقتصاد کل سوئیس یا حدود ۷۰۰ میلیارد دلار، خسارت بر اقتصاد جهانی وارد می‌کند.

منبع: خبرآنلاین