کد خبر: 181255
یادداشت اتاق خبر24:

وعده روحانی به مردم چه بود؟

رئیس جمهور روز دوشنبه پس از 20 ماه در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی حاضر شد و به پرسش های آنها پاسخ داد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در این نشست خبری پرسش های گوناگونی مطرح شد که یکی از آنها در باره وعده روحانی به مردم بود.

باید به یاد داشته باشید، زمانی که آقای روحانی خود رانامزد انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 کرد، چه وعده هایی داد و پس از آن که به ریاست جمهوری برگزیده شد، چه وعده های دیگری به مردم داد.

قطعاً وعده های دوران تبلیغات انتخاباتی در سال 92 بیشترین تأثیر را در انتخاب آقای روحانی داشت، اما اکنون که 6 سال از دوران ریاست جمهوری روحانی می گذرد و کمتر از 2 سال از عمر این دولت باقی مانده، مهمترین پرسشی که مردم از اقای روحانی دارند این است؛ وعده ها چه شد؟
خبرنگاران روز دوشنبه این پرسش را به نیابت از مردم از آقای روحانی پرسیدند.

رئیس جمهور در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره تغییر کردن روحانی یا پشت کردن رئیس جمهور به ردی مردم، گفت: «در انتخابات با مردم وعده‌هایی داده شد و مردم هم خواست‌هایی داشتند که مطرح کردند. شرایط انتخابات در یک شرایط عادی بود و در منطقه آرامش نسبی بود، داعش شکست‌های سهمگینی را متحمل شده بود؛ برجام باعث شده بود شرایط اقتصادی بسیار خوبی به وجود آید. در سالی که برجام اجرا شد، بالاترین رشد اقتصادی را در سال بعد داشتیم. آنچه به مردم وعده دادم این بود که کوشش خواهم کرد که از طرف ایران برجام صدمه نبیند چرا که طرح آمریکایی ها این بود که ایران برجام را بشکند.»

باید به فلسفه مذاکره و توافقی که در پی آن به دست آمد اشاره کرد، مذاکره با آمریکا برای چه هدفی انجام شد و توافقی که به دست آمد برای چه بود؟

ایران با آمریکا بر سر موضوع هسته ای خود مذاکره کرد تا این که در سال 94 یک توافق به دست آمد و نام آن را گذاشتند برجام.

بر اساس آنچه که دولت و شخص آقای روحانی برای این منظور وعده داده بود، قرار بر این بود که همه تحریم های اقتصادی برچیده شود. در واقع هدف اصلی مذاکرات همین بود.

مطالبه مردم هم که به آقای روحانی رأی داده بودند، عمل به وعده ها بود، وعده هایی که مردم را امیدوار به شرایط بهتر کرده بود.

آقای روحانی وعده های بزرگی به مردم داده بود، لغو همه تحریم های اقتصادی وعده و قول کوچکی نبود، وعده این که گفته بود، آنقدر رونق اقتصادی ایجاد خواهد شد که مردم به یارانه های 45 هزار تومانی نیازی نداشته باشند و آن را به دولت صدقه بدهند.

اما وعده آقای روحانی آیا این بود که  «کوشش خواهم کرد که از طرف ایران برجام صدمه نبیند؟» چنین وعده ای پس از گذشت چهار سال از امضای برجام مطرح میشود.

در این چهار سال با وجود اعتقاد اقای روحانی از تأثیرات مثبت اجرای برجام در اقتصاد کشور، هیچ اتفاقی نیفتاد چرا که آمریکا و اروپا از زمان امضا و اجرای توافق، تعهدات خود را اجرا نکردند حتی از همان زمان تاکنون مراودات بانکی گشایش نیافت تا ایران بتواند به طور عادی و با سهولت پول نفت خود را از خریدار دریافت کند.

اگر غیر از این بود، دوستان در دولت پاسخگو باشند و بگویند که پول ها وارد کشور شده است یا نه؟!

جمهوری اسلامی ایران هزینه های زیادی را تحمل نکرده است که بخواهد مراقب برجام باشد تا صدمه ای به آن وارد نشود. برجام فقط و فقط برای لغو تحریم های اقتصادی بود و بس.

چرا هر بار از سوی دولتمردان برای برجام یک دستاورد سازی می شود و چرا اهدافی که از توافق هسته ای انتظار می رفت و انتظار بجا و درستی است، هر بار تغییر میکند؟ چرا وعده های داده شده به فراموشی سپرده میشود؟

آقای روحانی حتی در تبلیغات انتخابات سال 96 در تلویزیون وعده داد که اگر مردم بار دیگر به او اقبال نشان دهند و انتحابش کنند، بقیه تحریم های اقتصادی علیه ایران بر می چیند.

با وجود آن که اقای روحانی و تیم همراه او در دولت، برای رسیدن به توافق هسته ای تلاش زیادی کردند و در کنار این تلاش هزینه های زیادی نیز به کشور وارد شد، دفاع از برجامی که طرف های اصلی آن خود را کنار کشیده و آن را نقض کرده اند، برای چیست؟

ما اکنون تحریم هستیم، تحریم های آمریکا و اروپا نه تنها لغونشده است، بلکه افزایش هم داشته است.  در حالی که ایران همچنان به توافق هسته ای پایبند است و تنها چند گام در کاهش تعهدات برجامی خود برداشته است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.