کد خبر: 181243

مخالفت شورای نگهبان با مستثنی کردن «قهوه‌خانه‌ها»

 رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت از مخالفت شورای نگهبان با مصوبه مجلس درخصوص مستثنی کردن قهوه خانه‌ها و اتاقک‌های کوچک استعمال سیگار از فهرست اماکن عمومی خبر داد.
اتاق خبر 24

بهزاد ولی‌زاده، رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت در خصوص آخرین وضعیت مصوبه مجلس برای مستثنی کردن ممنوعیت عرضه دخانیات در قهوه‌ها خانه‌ها، گفت: شورای نگهبان پس از بررسی مصوبه مجلس در خصوص مستثنی کردن قهوه خانه‌ها و اتاقک‌های کوچک استعمال سیگار از فهرست اماکن عمومی مندرج در قانون کنترل دخانیات، ایرادهایی به این مصوبه گرفت و این مصوبه برای بررسی مجدد به مجلس برگشت.

وی گفت: مستثنی کردن هر یک از اماکن از فهرست اماکن عمومی که در بند ۸ ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون ذکر شده است می‌تواند باعث شود تا بعدا درخواست دیگری برای مستثنی کردن سایر اماکن از قانون ارائه شود؛ بنابراین ضمن اینکه تفسیر مجلس از تبصره یک ماده ۱۳ با تفسیر شورای نگهبان مغایرت داشت مسائل اینچنینی هم نگرانی‌هایی را برای ما ایجاد کرده است.

ولی‌زاده تصریح کرد: بخش سلامت نسبت به این موضوع نگران است و اینکه بخواهیم اماکنی را مستثنی کنیم که عرضه سیگار و قلیان در آنها قانونی باشد، این یعنی اینکه آنها را به لحاظ قانونی به رسمیت شناختیم؛ در صورتی که ما اماکنی را به رسمیت می‌شناسیم که دارند جان مردم را هدف قرار می دهند؛ یعنی ما با توجه به اینکه می‌دانیم مواد دخانی برای سلامت مردم ضرر دارد برای این مراکز مجوز های قانونی صادر خواهیم کرد.

ولی‌زاده گفت: رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های کلی سلامت که ابلاغ کردند فرمودند که باید در تمام سیاستگذاری و قوانین سلامت در اولویت قرار بگیرد،و سلامت باید در صدر سیاست‌گذاری‌ها قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.