کد خبر: 181229
یادداشت اتاق خبر24:

ایران چوب را برنداشته عربستان حساب کار خود را کرد

ضرب المثلی هست که می گوید؛ «چوب را که برداری گربه دزده فرار می کند،  یا هوای کار خود را می کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از آن که تأثیسات نفتی آرامکو هدف پهپادهای انقلابیون یمن قرار گرفت و باعث مختل شدن روند کاری این شرکت شد، سعودی بی درنگ جمهوری اسلامی ایران را متهم به دست داشتن در این حملات کردند و حتی تهدید کردند که واکنش نشان خواهند داد.

پس از گذشت یک ماه از هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی آرامکو در خاک عربستان، سعودی ها نتوانستند سند و مدرکی دال بر اثبات ادعای خود ارائه دهند. با این وجود همچنان جمهویراسلامی ایران را متهم به دخالت در حمله به آراموک معرفی میکنند.

رژیم سعودی ادعا می کند سلاح هایی که نیروهای مردمی و ارتش یمن در اختیار دارند و علیه مواضع عبستان به کار می برند، ایرانی است، در حالی که یمن به شدت در محاصره است و هیچ راهی برای ارسال تجهیزات و تسلیحات به این کشور وجود ندارد.

اگر راهی وجود داشت مهمترین کالایی که باید به یمن فرستاده شود، مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی است تابتواند از بروز یک فاجعه وحشتناک جلوگیری کند.

سعودی ها مستقیماً ایران را متهم کردند و جمهوری اسلامی نیز این ادعای واهی و بی اساس را تکذیب کرد و خواهان ارائه اسناد و مدارک ادعایی سران سعودی شد.

اما پس از حمله انقلابیون یمن به تأسیسات نفتی آرامکو در عمق خاک عربستان، روز جمعه یک نفتکش ایرانی در دریای سرخ هدف دو فروند موشک قرار می گیرد، هر چند برخورد موشک ها با نفتکش سابیتی صدمات جدی به این کشتی وارد نکرد، اما اقدام تروریستی و حمله به یک نفتکش بی دفاع از اهمیت برخوردار است.

جمهوری اسلامی ایران پس از حمله به نفتکش خود، هیچ کشوری را متهم به دست داشتن در این اقدام نکرد، بلکه با درایت اعلام کرد این موضوع را بررسی خواهد کرد و اگر به نتیجه قطعی برسد که کار چه کشوری بوده است، پاسه شدیدی به آن خواهد داد.

روز گذشته نیز رئیس جمهور کشورمان در دیدار نخست وزیر پاکستان گفت سرنخ هایی از حادثه نفکش ایرانی را به اطلاع نخست وزیر پاکستان رساندیم، اما در این دیدار هم، نامی از کشوری برده نشد.

تا زمانی که بررسی ها به نتیجه نرسد، گمانه زنی ها راه بجایی نخواهد برد بلکه باعث بغرنج تر شدن شرایط می شود، رفتار سعودی ها در ماجرای آرامکو ذهنیت و تفکری است که عمق کینه و دشمنی رژیم سعودی را علیه جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد همراه با بی درایتی و نبود عقلانیت منطقی در میان سران این رژیم در عوض نوع رفتار جمهوری اسلامی ایران و دولتمردان کشورمان نسبت به ماجرای حمله موشکی به نفتکش ایرانی نشان از منطق، عقلانیت، دریات و هوشیاری آنها است، ایران نیز می توانست همان لحظه که به نفتکش سابیتی حمله موشکی شد انگشت اتهام را به سوی عربستان دراز کند چرا که این کشتی در نزدیکی بندر جده در حال حرکت بود.

سعودی ها پس از حمله به نفتکش ایران که در مقابل چشمان آنها در نزدیکی بندره جده اتفاق افتاد، بلافاصله نقش خود را تکذیب کردند.

عادل الجبیر، وزیر مشاور وزارت خارجه عربستان سعودی اتهام حمله به نفتکش ایران در دریای سرخ را رد کرد.

او به خبرنگاران گفت: «ما از این کارها نمی‌کنیم. این روشی نیست که ما پی‌ بگیریم یا در گذشته انجام داده باشیم.

   علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملیکشورمان تأکید کرد؛ ایران حمله موشکی به نفتکش سابیتی را بی‌جواب نمی‌گذارد.

تکذیب عربستان، آن هم با عجله و در حالی که ایران نام این کشور را در جایگاه متهم نبرده است، خود نشان از ترسی است که به جان آنها افتاده و سعی دارند به گونه ای، فضایی که علیه آنها ایجاد شده تلطیف کنند.

رفتاری که از مقامات سعودی سر زده مصداق همین ضرب المثل است که چوب را که برداری گربه دزده هوای کار خود را می کند.»

ما هنوز چوب را هم برنداشته ایم عربستان سعودی حساب کار خود را کرده است.

به زودی روشن خواهد شد که چه کسی به نفتکش ایرانی حمله موشکی کرده و در صورت اثبات، جمهوری اسلامی ایران قطعاً به عامل این اقدام تروریستی گوشمالی جانانه ای خواهد داد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.