کد خبر: 181203

آمریکا با منفعت طلبی نیرو‌های خود را در منطقه بازی می‌دهد

کارشناس مسائل ترکیه گفت:آمریکایی‌ها با توجه به منافعشان در منطقه با نیرو‌های نظامی خود بازی می‌کنند.
اتاق خبر 24

رضا عابدی کارشناس مسائل ترکیه در رابطه با جا به جایی نیرو‌های واشنگتن در منطقه، گفت: آمریکایی‌ها در هر دوره یک رهبردی را برای منطقه ذکر می‌کنند که تمام آن  راهبرد ها در کلیت یک چیز است و کاخ سفید می خواهد در منطقه بماند  و نفوذ خود را از ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی در منطقه غرب آسیا حفظ کند.در واقع در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری واشنگتن تنها عناوین استراتژی‌ها تغییر می‌کند، اما راهبرد همان حفظ نفوذ آمریکاست.

آمریکا نیرو‌های خود را با توجه به شرایط و منافعش جابه جا می‌کند/ واشنگتن هیچ گاه از منطقه خارج نمی شود

او با اشاره به خارج کردن نیرو‌های آمریکا از سوریه، توضیح داد: کاخ سفید تنها منافع اقتصادی خود را دنبال می‌کند و هیچ وقت از منطقه خارج نخواهد شد بلکه نیرو‌های خود را با توجه به شرایط و منافع خود جابه جا می‌کند.

عابدی ادامه داد: بیشتر نیرو‌های آمریکا راهی عربستان می‌شود، چراکه با توجه به ناتوانی سعودی‌ها از تامین امنیت خود در برابر انصارالله، واشنگتن طی توافقی با آل سعود در برابر نیرو‌های خود از ریاض پول می گیرد.

کارشناس مسائل ترکیه اضافه کرد: به نظر می‌رسد که آمریکا به این نتیجه رسیده که منافعی در سوریه ندارد و در درگیری‌های بین ترکیه و کرد‌ها منافع شان تضعیف می‌شود پس نیرو‌های خود را از دمشق خارج و به ریاض انتقال داد تا هزینه سیاسی کمتری دهد.

او تاکید کرد: آمریکایی‌ها با توجه به منافع شان با نیرو‌های نظامی خود بازی می‌کنند، واشنگتن  نیرو‌های خود را به افغانستان فرستاد ولی به خاطر اینکه بحث مذاکرات با طالبان در کابل مطرح و حساسیت‌های افکار عمومی افزایش پیدا کرده نیروهای خود را خارج کردند همچنین در سوریه هم چالش‌های قومی موجود بین کرد‌ها و ترک آمریکا را به این نتیجه رسانده که حضور و بازیگری به نفع هر یک از این بازیگران منافعی برای این کشور ندارد.

بازی کاخ سفید با افکار عمومی

عابدی خاطر نشان کرد: ترامپ در دوره اول انتخابات ریاست جمهوری در ایام تبلیغات مدعی بود که از خاورمیانه و درگیری‌های بی پایان آن باید خارج شود، بنابراین می‌توان گفت که او با خروج و جا به جایی نیرو‌های خود در منطقه در تلاش است که شعار انتخاباتی خود را جامه عمل می‌پوشاند، همچنین با توجه به اینکه در آستانه آغاز مبارزات انتخاباتی در آمریکا  هستیم ترامپ به دنبال بازی با افکار عمومی است.

کارشناس مسائل ترکیه افزود: آمریکایی‌ها عمدتا بر اساس منافع استراتژیک خود به دنبال حضور بلند مدت در منطقه هستند، اما این حضور نظامی را بنا به برخی شرایط تکنیکی و تاکتیکی که به وجود می‌آید در موقعیت‌های مختلف کم و زیاد می‌کنند و نیرو‌های نظامی را از کشوری به کشور دیگر منتقل کرده و با افکار عمومی بازی می‌کنند.

او با بیان اینکه آمریکایی‌ها همواره نشان دادند که به متحدین خود از پشت خنجر خواهند زد، تصریح کرد: در چند سال اخیر واشنگتن در منطقه پشت بن علی دیکتاتور تونس، مبارک متحد تمام عیار خود، پرویز مجرب در پاکستان را خالی کردند، از اواخر دولت اوباما بود که آمریکا به این نتیجه رسید برای  نوشته نشدن  نام ایران، روسیه و سوریه در بحث مبارزه با تروریست و داعش باید یک سلسله فعالیت‌هایی در دمشق علیه داعش آغاز کنند.

عابدی افزود: آمریکایی‌ها به دنبال یک نیروی زمینی بودند که از لحاظ تلفات مالی هزینه‌ای کمتری برای آن‌ها داشته باشد و بتوانند با پشتیبانی هوایی از نیرو‌های زمینی در سرکوب داعش در سوریه نقش داشته باشند، در نتیجه تنها مجموعه‌ای که می‌توانستند بر آن حساب کنند کرد‌ها بودند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.