کد خبر: 181189

آیا ترامپ به اردوغان رو دست زد؟

نحوه عملکرد آمریکا بعد از آغاز عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال سوریه، نشان می دهد که به احتمال زیاد «اردوغان» از «ترامپ» رودست خورده است.
اتاق خبر 24

عملیات چشمه صلح ارتش ترکیه از روز چهارشنبه ۱۷ مهر در شمال سوریه و بدنبال توافقی که میان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی وی حاصل شد آغاز گردید.  

اردوغان مدت ها بود که به دنبال انجام عملیات نظامی در شمال سوریه بود و از این کار اهداف متعددی را دنبال می کرد که یکی از ابتدایی ترین موارد آن کم کردن حضور کردها در نزدیکی مرزهای ترکیه بود.  

هر چند ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود نشان داده که علاقه عجیبی به اتخاذ تصمیمات غافلگیر کننده و تنها گذاشتن متحدان خود دارد اما نحوه رفتار وی در قبال ترکیه حکایت از آن دارد که رئیس جمهور آمریکا در این مورد خاص به نوعی در حال بازی شطرنج است.  

ترامپ در حالی با عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه موافقت کرد و کردهای متحد آمریکا را در برابر این حملات تنها گذاشت که روابط آنکارا و واشنگتن در ماه های اخیر بسیار پرتنش بود که عمده این تنش ها مربوط به اقدام ترکیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه می شد.  

اقدام ترکیه در این رابطه نه تنها موجب ناراحتی آمریکا بود بلکه موجب اعتراض سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز شده بود. اصرار و پافشاری اردوغان برای در اختیار داشتن اس ۴۰۰ به شدت با واکنش آمریکا مواجه شده تا جائیکه واشنگتن آموزش خلبان های ترکیه ای را که قرار بود با جنگنده های اف ۳۵ پرواز کنند متوقف نمود. 

​​​​​شاید ترامپ با خارج کردن نظامیان امریکایی از سوریه و دادن چراغ سبز برای حمله ترکیه قصد داشته اردوغان را وارد تله کند. 

گرفتن اهرم فشار از اردوغان 

پیامد این اقدامات، رسانه های آمریکایی از تصمیم ترامپ برای خارج کردن بمب های اتمی آمریکا از پایگاه اینجرلیک خبر دادند. باقی ماندن ۵۰ بمب هسته ای در ترکیه در حالیکه ترامپ بدنبال تنبیه اردوغان است نوعی پاشنه آشیل محسوب می شد و با خارج کردن این تسلیحات از اینجرلیک به نوعی اهرم فشار را از اردوغان گرفته است.

رو دست ترامپ به اردوغان  

بعد از آغاز عملیات چشمه صلح، ترامپ به سرعت با انتشار پیام هایی درباره اینکه اگر اردوغان در این عملیات فراتر از توافقات انجام شده عمل کند با تحریم های شدیدی مواجه می شود هشدار داد و روز دوشنبه ۲۲ مهر نیز با انتشار پیام دیگری در توئیتر اعلام کرد که تحریم های سنگین آمریکا علیه ترکیه در راه هستند. ترامپ حتی تهدید کرد که آمریکا می تواند بار دیگر اقتصاد ترکیه را زمین گیر کند.

متعاقب این پیام مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور و استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا دوشنبه ۲۲ مهرماه تحریم‌های تنبیهی تازه ایالات متحده علیه دولت و مقام‌های ترکیه را به دلیل عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه اعلام کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید، حلوصی آکار، وزیر دفاع، سلیمان سویلو، وزیر کشور و فاتح دونماز، وزیر انرژی ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی ترکیه تحریم شده اند و دارایی آنها در آمریکا مسدود و هرگونه معامله با آنها ممنوع اعلام شده است.

منبع: خبرآنلاین