کد خبر: 181126

قطارهای صادراتی متوقف شدند

در حالی که طبق برنامه ششم توسعه باید میزان جابه جایی بار از طریق ریل به ۳۰ درصد برسد، اما سهم کنونی بخش ریلی در این زمینه تنها ۱۳ درصد است و در ۲ ماه اخیر به ۱۱ درصد کاهش یافته است.
اتاق خبر 24

جا به جایی از طریق ناوگان ریلی به عنوان مهم‌ترین حوزه حمل و نقلی در کشور به شمار می‌رود به طوری که بسیاری از کشور‌های دنیا اولویت برنامه‌های توسعه‌ای خود را بر تقویت و گسترش بخش ریلی قرار داده اند. همچنین بخش ریلی به دلیل دارا بودن کابین‌های بزرگ در مقایسه با سایر بخش‌های حملی و نقلی از کارایی بسیار بالایی در جابه‌جایی انواع بار و کالا برخوردار است.

شرکت‌های حمل و نقل ریلی و راه آهن، به طور معمول در حوزه جابه جایی بار فعال هستند، اما در چند سال اخیر شاهد آن هستیم که حوزه حمل و نقل ریلی در مقایسه با سایر بخش‌ها از کارآیی بسیار پایین‌ترین برخوردار است این در حالیست که طبق سیاست‌های برنامه ششم توسعه کشور، ترانزیت و حمل و نقل ریلی یکی از موضوعات محوری برنامه ششم (بند ت ماده ۲ قانون) به شمار می‌رود و دولت مکلف است که سهم خود را در جابه‌جایی حمل بار به ۳۰ درصد برساند.

اما متأسفانه علی رغم اقدامات بسیار گسترده در این حوزه شاهد آن هستیم که تنها میزان جابه‌جایی بار در این بخش به ۱۳ درصد رسیده و فاصله ما تا ۳۰ درصد بسیار طولانی است.

از سوی دیگر بخش حمل و نقل ریلی به عنوان امن‌ترین و سبزترین حوزه حمل و نقلی به دلیل کاهش آلودگی محیط زیست، امنیت بالا و مصرف سوخت پایین به شمار می‌رود به طوری که با استفاده از حوزه حمل و نقل ریلی شاهد کاهش ۳۱ درصدی تلفات حوادث رانندگی هستیم همچنین آمار‌ها نشان می‌دهد که مصرف انرژی و کربن با استفاده از ناوگان حمل و نقل ریلی کاهش چشم گیری می‌یابد.

راه آهن و حمل و نقل ریلی نقش بسیار کمی در زمینه تجارت حمل و نقل بین المللی دارا است به طوری که استفاده صحیح از ناوگان ریلی و ایجاد فضای مناسب برای حمل و نقل کالای ترابری شده از راه آهن مقصد تا محل دریافت مشتری پایانی زمینه ساز توسعه و افزایش درخواست مشتریان در این حوزه می‌شود. همچنین حمل و نقل بین‌المللی کالا از طریق خطوط ریلی به همکاری دو یا چند کشوری که قطار‌ها از آن‌ها عبور می‌کند نیاز دارد و ما با تهیه و تعیین قوانین و مقررات بین المللی می‌توانیم نیاز باری تمامی کشور را تأمین کنیم بنابراین راه آهن موظف است حوزه باری ریلی را به گونه‌ای هدایت و کنترل کند که سیر و حرکت ناوگان متعلق به کلیه شرکت‌های حمل و نقل ریلی در شرایط یکسان از نظر تعرفه دسترسی و استفاده از شبکه امکان پذیر شود.

همچنین این بخش موظف است با توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی سهم بالایی از ترانزیت بین المللی را به کشور اختصاص دهد که در این رابطه کشور‌های آمریکا، روسیه، چین، هند، کانادا، آلمان، فرانسه، برزیل، مکزیک و آرژانتین پیشگام هستند.

یکی از مواردی که در تعیین ناوگان حمل و نقل بین المللی و داخلی کالا نقش بسیار مؤثری دارد نوع کالا است به دلیل آن که استفاده از حمل و نقل ریلی زمینه ساز کاهش مصرف سوخت، ایمنی بالاتر و همچنین افزایش کیفیت حمل و نقلی می‌شود بنابراین انتخاب بسیار مؤثری در حوزه حمل فولاد ومواد معدنی به شمار می‌رود.

طبق بررسی های صورت گرفته آمار‌های بین‌المللی نشان دهنده آن است که بین زیرساخت‌های حمل‌ونقل ریلی کشور با سایر کشور‌ها شکاف بسیار عمیقی وجود دارد به طوری که بر اساس گزارش ۲۰۱۷ مجمع جهانی اقتصاد،  ایران به لحاظ پوشش حمل‌ونقل ریلی در میان ۱۳۶ کشور جهان رتبه ۶۸ را کسب کرده است.

منبع: جام نیوز