کد خبر: 181111

ترافیک مرزها روان شد

افزایش چشمگیر زائران اباعبدالله الحسین، سبب شد تا ظرفیت مرز خسروی برای امروز تکمیل شود؛ همچنین تردد در بقیه مرزها با ترافیک سنگین اما روان مواجه شود.
اتاق خبر 24

امروز نیز همانند روزهای گذشته حضور زائران در مرزهای اربعینی کشور با حجم زیاد ادامه دارد. آخرین اخبار از این مرزها حاکی از آن است با پایان امروز تقریبا تمام زائران مراجعه کننده به پایانه‌ها از مرز عبور کردند. همچنین مشاهدات خبرنگاران فارس که مستقر در مرزها هستند حاکی از آن است که بسیاری از زائران که قبلا وارد عراق شده بودند امروز به کشور بازگشتند.

عبور 550 هزار نفر از مرزهای چهارگانه کشور به سمت عتبات در 24 ساعت گذشته

 ظهر امروز (20 مهرماه) در حاشیه بازدید از پایانه مرزی خسروی، اظهار داشت: طی 24 ساعت گذشته در مجموع 550 هزار نفر از چهار پایانه مرزی ایران (چذابه، شلمچه، مهران و خسروی) به صورت قانونی راهی عتبات عالیات شده‌اند.

وی افزود: سهم مرز خسروی از این تعداد هم 27 هزار نفر بوده است، این اقدام در یک علمیات مشترک و توسط یک قرارگاه مشترک صورت گرفته و شاهد فعالیت موثر رده‌های مختلف مسؤولان از سوی دو کشور بودیم.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: بنابر گزارشی که به من اعلام شده، تا این ساعت بیش از 20 هزار نفر به صورت قانونی از مرز خسروی راهی عتبات عالیات شده‌اند.

رضایی افزود: اگر به گمرکات سایر کشورها اعلام شود که طی 24 ساعت، حدود 550 هزار نفر به صورت قانونی و بدون هیچ مشکل خاصی از یک کشور خارج و وارد کشور دیگری شده‌اند، قطعا باور نخواهند و این حجم از تلاش شبانه‌روزی، به جز عنایت خداوند متعال نیست.

وی افزود: در طول این مدت شاهد روحیه خدمت مضاعف از سوی هر دو کشور بودیم و جلسات مختلفی هم که با مسؤولان عراقی داشتیم، شاهد لبخند آن‌ها بودیم و آنان در تلاش بودند که بهترین شرایط ممکن را برای زوار ایجاد کنند.

اعزام 670 دستگاه اتوبوس به عراق جهت سهولت تردد زائران

احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین ضمن اشاره به تردد پرحجم اما روان زائران اظهار کرد: تمام مرزها به استثناء مرز خسروی به صورت شبانه‌روز فعال و رفت‌وآمدها در حال انجام است.

وی افزود: در 24 ساعت گذشته حدود 440هزار نفر از مرزهایمان عبور کرده‌ و به سمت کشور عراق و عتبات عالیات عازم شدند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین عنوان کرد: 670 دستگاه اتوبوس در مرزهای چهارگانه به سمت عراق اعزام شده است تا به سیستم حمل و نقل زائران کمک کنند ضمن اینکه این آمادگی موجود است تا در صورت موافقت طرف عراقی، اتوبوس‌های بیشتری را به آن سوی مرزها گسیل کنیم.

وی افزود: جابه‌جایی زائران تا مرز به صورت رایگان و در آن سوی مرز نیز نرخ‌ها کنترل شده است و هیچ گونه اجحافی اعمال نخواهد شد.

محمدی‌فر بیان کرد: همچنین با توجه به تراکم جمعیت و گرمای هوا در مرزها، زائران در صورتی که افراد کهنسال، بیمار و کودکان خردسال همراه خود دارند به این موضوعات توجه کرده تا دچار مشکل نشوند و زمان بازگشت خود را طوری تنظیم کنند که با ازدحام جمعیت مواجه نشوند.

وی افزود: در صورتی که افراد هنوز عازم نشده‌اند ضمن توجه به این موضوعات از همراه بردن افرادی که ناتوان هستند خودداری کنند.

منبع: خبرآنلاین