کد خبر: 181103

اثرگذاری تحریم‌ها در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی

وزیر بهداشت با بیان اینکه تحریم‌ها برای تأمین داروهای خاص مشکل ایجاد کرده است گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته تاکنون شاهد کمبود دارو برای بیماران خاص نبوده‌ایم.
اتاق خبر 24

سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست خبری تشریح شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین نشست‌های منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت را به عنوان میزبان برگزار خواهیم کرد، این نشست در کوتاه‌ترین زمان و با تلاش بی‌وقفه برگزار خواهد شد. ما در مدت زمان کوتاه توانستیم این حرکت را مدیریت کنیم و به جرأت می‌توانم بگویم که در طول ۱۰ سالی که اجلاس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت برگزار شده این نشست یکی از ممتازترین نشست‌ها است.

وی تصریح کرد: برخی کشورها ما را به عنوان یک کشور متخاصم در اذهان عمومی جهان مطرح می‌کنند که چنین نشستی و چنین اقبالی از سوی کشورهای منطقه و ورود بزرگان نظام بهداشتی جهان و یونیسف به کشور نشان می‌دهد کشورما جایگاه بزرگی در جهان دارد.

نمکی گفت: نشست منطقه‌ای امسال با شعار سلامت برای همه توسط همه برگزار خواهد شد که این شعار مورد توافق و تفاهم اعضا قرار گرفته است و حاصل این نشست بیانیه‌ای به نام بیانیه تهران خواهد بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این نشست خواهیم توانست دستاوردهای کشور پس از انقلاب اسلامی را در حوزه بهداشت و درمان و ورود به عرصه جدید نظام سلامت را تشریح کنیم.

نمکی در خصوص افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی گفت: شاهد رشد ۲۵ درصدی افزایش ظرفیت در رشته‌های پزشکی بودیم، این باور به وجود آمده بود که خانواده‌های شهدا و ایثارگران جای نخبه‌ها را در دانشگاه‌ها گرفته‌اند که این نسبت ناروا بود، به همین دلیل دستور دادم معادل ظرفیت سهمیه‌ دانشگاه‌ها در حوزه تحصیلات تکمیلی را افزایش دهند و از بین داوطلبین زیر رتبه ۱۰ جذب صورت گیرد تا از این طریق موجب دلسردی نخبگان نشویم.

وی تصریح کرد: تولید برخی از داروها برای تولیدکننده داخلی صرف نمی‌کرد در حالی که ما همین داروها را با ۵ برابر قیمت از تولیدکننده خارجی تهیه می‌کردیم. در این مورد قیمت‌ها را تا دو برابر افزایش دادیم تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند دارو را تولید کنند. این موضوع دو اثر مثبت دارد اول اینکه تولید کننده داخلی توان تولید را پیدا کرده و دیگر نیاز به واردات نداریم. دوم اینکه، افزایش قیمت صورت گرفته یک پنجم قیمت واردات دارو است که باعث حمایت از تولید داخل شده است.

منبع: خبرگزاری فارس