کد خبر: 181081

راه اندازی صنعت اجاره نیروی محرک بازار مسکن

اگر قصد ساماندهی بازار اجاره مسکن را داریم باید عرضه و تقاضا را متعادل کنیم بنابراین با فعال کردن صنعت اجاره و صنعتی سازی می‌توانیم این مهم را انجام دهیم.
اتاق خبر 24
بازار مسکن طی دو ماه با رکود مواجه شده و شاهد اُفت شدید معاملات و در کنار آن کاهش اندک ارزش واحد‌های مسکونی در مناطق مختلف هستیم و این ارزانی بیشتر نصیب واحد‌های متراژ بالا و مناطق بالای شهر شده است، ولی مناطق پایینی نیز از این کاهش اندک قیمت مسثتنی نبودند و معاملات جو آرام را پشت سر گذاشت.
البته رکود چشمگیر در بازار مسکن به معنی عقب نشینی خریداران واقعی از بازار مسکن به علت عدم توانایی در خرید و کاسته شدن دلالان در این بازار است که تداوم این روند ضربه سنگینی به بازار و افزایش اجاره نشینی در سال‌های آتی با توجه به افزایش زوج‌های جوان می‌شویم.
 
این در حالی است که در کشور‌های پیشرفته ۷۰ درصد مردم مستاجر هستند و سرمایه گذاران در حوزه صنعت اجاره به خوبی در این بخش فعالیت کرده و اقدام به ساخت واحد‌های مسکونی می‌کنند؛ بنابراین در کشور باید از سرمایه گذارانی که قصد ورود به صنعت اجاره داری را دارند حمایت و تقدیر شود.
 
در این میان گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در خصوص شرایط بازار مسکن حاکی از آن است که در نیمه نخست سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۲ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۹۰۰ تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ از آن رشد ۸۹.۸ درصدی داشته است و متوسط قمیت هر مترمربع واحد مسکونی در ۶ ماهه نخست سال گذشته در تهران ۶ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۴۰۰ تومان بود.
همچنین در نیمه نخست امسال ۳۳ هزار و ۵۸ واحد مسکونی معامله شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۶ ماه نخست ۹۷) که ۷۷ هزار و ۴۳۹ فقره مبایعه‌نامه به ثبت رسید، ۵۷.۳ درصد کاهش داشته است.
منبع: میزان