کد خبر: 181068

امضای توافقنامه تجاری بین ‌ایران، هندوستان و افغانستان

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران از امضای توافقنامه تجاری بین ‌ایران، هندوستان و افغانستان خبر داد و گفت: این توافقنامه ‌با هدف بهبود و ارتقاء وضعیت ترانزیت کالا امضا شده است.
اتاق خبر 24

محمد راستاد یکی از اهداف تحریم‌های آمریکا علیه ایران را ایجاد موانع بر سرراه تجارت و حمل و نقل دریایی دانست و اظهار داشت: در این راستا خوشبختانه با اتکا به توان داخلی و ظرفیت‌های موجود در کشور به خوبی فرایندهای حمل و نقل تجارت دریایی تداوم داده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، موید این مهم را روند رو به رشد تخلیه و بارگیری کالا در بنادر دانست و تصریح کرد: از سوی دیگر تمام طرح‌های توسعه‌ای کشور هم برای زیربناهای بندری و هم برای تجهیزات بنادر با قوت خود در حال اجراست.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران، مهم‌ترین طرح توسعه بنادر کشور را توسعه فاز سوم پایانه کانتینری بندر شهید رجایی دانست  و خاطر‌نشان کرد: این طرح با اعتباری افزون بر 1000 میلیارد تومان در حال اجرا‌ست و انتظار می‌رود در بازه زمان پیش بینی شده یعنی تا سال 1400 تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

راستاد با بیان اینکه بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی کشور است گفت: مرحله نخست توسعه این بندر انجام شده و اکنون مراحل تجهیز آن طی می‌شود که بندر چابهار نقش مهم و حیاتی در دالان ترانزیتی شمال ـ جنوب و به ویژه ترانزیت بین کشورهای ساحلی اقیانوس هند، آسیای میانه، افغانستان  ایفا می‌کند.

وی‌ مهم‌ترین بندر کالای اساسی ایران را بندر امام خمینی(ره) دانست و تصریح کرد: در این بندر این روزها شاهد حجم انبوه محموله‌ها و کشتی‌هایی است که در این بندر تردد می‌کنند و با استفاده از ظرفیت‌های بندری به خوبی پاسخگوی تقاضا برای واردات کالاهای اساسی است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران، با اشاره به افزایش 49 درصدی  تخلیه کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال نسبت به سال قبل خاطر نشان کرد: در استان بوشهر هم به سبب طول سواحل با خلیج فارس و بنادر متعدد تجاری، زمینه برای بهبود فعالیت رونق تجارت و اشتغال ساحل نشینان فراهم شده است.

راستاد با تاکید بر توسعه زیرساخت‌های بندری در استان بوشهر بیان کرد: اکنون افزون بر 70 میلیارد تومان پروژه‌های بندری در استان بوشهر افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.