کد خبر: 181010

پاکسازی پایتخت از متجاهرین

وابستگی به مواد مخدر بیماری شایعی است که تبعات منفی و سوزنده آن تمام زندگی فرد و اطرافیانش را تحت تاثیر قرار می دهد. چه بسا این اثرات دامان کسانی که فرد معتاد را نمی شناسند را نیز بگیرد.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

متاسفانه امروزه در جامعه ما مصرف مواد مخدر خطرناک از قبیل تریاک، هروئین، کوکائین، حشیش یا ماری‌جوانا و ال. اس. دی - مخصوصاً در بین نوجوانان و جوانان - دائماً در حال افزایش است و شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر و سوادگران مرگ،  بی شرمانه دام اعتیاد را در همه جا می‌گسترانند.

در اکثر جوامع، جوانان سالم ۱۵ تا ۲۰ ساله‌ای که برای کسب تجربه و یا در اثر معاشرت با دوستان نامناسب و یا معتادان به استفاده از مواد مخدر پرداخته‌اند، بیشترین طیف افراد معتاد را از نظر مبنا تشکیل می دهند. این گروه به علت نداشتن پشتوانه خانوادگی و تربیت صحیح و از روی حس کنجکاوی و همچنین در اثر معاشرت با کسانی که آنها را به استفاده از داروی مخدر تشویق می‌کنند، برای اولین بار مواد مخدر را تجربه نموده و دچار اعتیاد به مواد مخدر می‌شوند.

متاسفانه بسیاری از جوانان به علت احساس درماندگی، ناکامی، عدم کفایت و همینطور برای رهایی از تنهایی و فشار روانی معتاد می‌شوند که رهایی ازاین نوع اعتیاد به سادگی میسر نیست. همچنین، تعداد زیادی از فرزندان طلاق به عنوان کسانی که از تربیت صحیحی برخوردار نیستند به شکل قابل توجهی مستعد گرفتارشدن در دام اعتیاد به مواد مخدر هستند.
 

111.jpg

 چنین افرادی به علت از دست دادن سطح هشیاری و دچار شدن به اختلالات عصبی دارای رفتارهای ضد اجتماعی بوده و توانایی مدیریت رفتار خویش را ندارند  لذا  توانایی کافی برای پیروی از قوانین و مقررات را نیز از دست می دهند. حضور چنین افرادی نه تنها نظم جامعه وآرامش شهروندان را برهم میزند بلکه در بیشتر موارد جان آن ها را نیز تهدید می‌کند.

در اخبار و  حوادث نیز کم نیستند افرادی که در اثر استعمال دخانیات جرم های سنگینی مثل قتل ، تجاوز، دزدی و... را به بی رحمانه ترین شکل ممکن مرتکب شده اند. در برخی ازین قبیل جرایم گاهی فرد توانایی تشخیص نزدیکان حتی خانواده خود را نیز ندارند و مرتکب جرایم شرم آوری میشود که به هیچ وجه جبران پذیر نیست.
 

222.jpg

کم نیستند معتادین متجاهری که در معابر و مکان های عمومی برای شهروندان حس ناخوشایند ناامنی را ایجاد می‎‌کنند در این زمینه سال های زیادی است نیروی انتظامی  و حتی برخی خیرین در پی جمع آوری این بیمارن و انتقال آنها به مراکز درمانی می باشند.

پاکسازی محله‌ای با ۲ هزار معتاد متجاهر

چند روز پیش فرمانده انتظامی تهران اظهار داشت:«امسال، سال پاکسازی پایتخت از معتادین متجاهر است و تاکنون ۲۵ هزار نفر معتاد متجاهر را جمع‌آوری کرده‌ایم که بعضی از آنها نیز شاید ۱۰ بار بازداشت و ساماندهی شده باشند.»
 

333.jpg

 

پیشگیری بهتر از درمان

نقش گروه همسالان و فشار جمعي در محيطهاي جوان ، در گرايش آنان به مواد مخدر بسيار حائز اهميت است. افراد ، در دو جهان زندگي مي كنند: ۱- خانواده ۲- همسالان.

نوجوانان به راهنمايي و همكاري ، اعتماد ، انضباط ، درك متقابل ، دلسوزي و محبت نيازمندند. كوتاهي و كاستي در هر كدام ، باعث گرايش فرد به غير از والدين و خانواده و يافتن آن نقطه در فرد ديگري مي شود يا به نوعي به دوست و همسالان گرايش پيدا مي كند.

گاهي نفوذ بسيار بالای همسالان در زندگی جوان ، ممكن است ناشی از مورد توجه واقع نشدن در خانه يا به دليل جذابيتهاي گروه همسالان باشد و از آنجا پيوند جوانان با والدينشان به تدريج ضعيف تر شده و همسالان در رشد روانی آنها نقش حساسی می يابند. بنابراين ، اولين عاملی كه باعث جذب جوانان به محيطهای غير از خانواده و خانه می گردد ، عدم رابطه صحيح والدين و افراد خانواده می باشد ، كه در اين صورت جوانان اولين گام را به سوي گروه همسالان بر می دارد و زمينه برای لغزيدن در جاده انحراف و كجروی فراهم می شود.

گروهی از روان شناسان و روان پزشكان مشهور جهان نیز معتقدند:«عوامل اجتماعي وابسته به فقر بشر ، در وابستگي انسان به مواد افيوني موثر هستند و ميزان بروز اعتياد در گروه هاي پايين اجتماعي/ اقتصادي ، بالاتر است».

بنابراين در جامعه ، اعتياد معلول استرس و فشارهاي رواني مي باشد. با این حساب هرچقدر در جامعه اشتغال زایی شده و امکانات رفاهی و تفریحی سالم فراهم باشد همچنین خانواده ها در تربیت و حمایت از فرزندان خود کوتاهی نکنند؛ امید به زندگی افزایش یافته و کمتر کسی حاضر است خود و اطرافیانش  را در آتش اعتیاد بسوزاند.