کد خبر: 180985

اردوغان: نیروهای ترکیه به زودی از مرز سوریه عبور می‌کنند

رئیس اداره روابط عمومی در ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد، نیروهای مسلح ترکیه به همراه شورشیان "ارتش آزاد سوریه" در ساعات اولیه صبح امروز (چهارشنبه) از مرزهای سوریه عبور خواهند کرد.
اتاق خبر 24

فخرالدین آلتون، رئیس اداره روابط عمومی ریاست‌جمهوری ترکیه در توییتر نوشت: ارتش ترکیه با همکاری "ارتش آزاد سوریه" (مخالفان مسلح سوریه) به زودی از مرزهای سوریه و ترکیه عبور خواهند کرد.

این مقام ریاست‌جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: یگان‌های مدافع خلق کرد دو راه بیشتر ندارند؛ یا فرار کنند یا اینکه ما آنها را از مانع‌تراشی در برابر تلاش‌های‌مان برای نابودی "داعش" بازخواهیم داشت و متوقف‌شان خواهیم کرد.

ارتش ترکیه عصر سه‌شنبه نیز تجهیزات جدیدی به یگان‌های مستقر خود در مرزهای سوریه فرستاد.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز که تریبون اطلاع‌رسانی وابسته به مخالفان سوریه محسوب می‌شود، درباره وضعیت مرزهای سوریه گفت: اصابت چندین خمپاره رصد شده که از سوی نیروهای ترکیه‌ای به اطراف منطقه راس العین در نوار مرزی شرق فرات شلیک شده بودند، همزمان منطقه مذکور آماج هدف حملات سنگین تیربارها قرار گرفت.

خبرگزاری آلمان به نقل از این دیده‌بانی گزارش داد، در پی این حملات گزارشی از تلفات انسانی منتشر نشد.

دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین اضافه کرد: بر خلاف این حملات آرامشی شکننده در سراسر منطقه "شرق فرات" حکمفرماست و همزمان مخالفان سوری حامی ترکیه به مرزهای سوریه گسیل می‌شوند.

در بحبوحه عملیات قریب‌الوقوع ترکیه در شمال سوریه، آنکارا از جامعه بین‌المللی می‌خواهد تا از تلاش‌هایش برای برقراری ثبات در این منطقه بحران‌زده حمایت کند.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات ترکیه در مطلبی برای واشنگتن پست نوشت، آمریکا مدت‌هاست ضربه کمپین مبارزه با داعش را تحمل کرده است. او نوشت: ترکیه که دومین ارتش بزرگ ناتو را دارد، تمایل دارد و قادر است تا اکنون رهبری را به دست بگیرد و در این روند میلیون‌ها آواره سوری را به خانه‌هایشان بازگرداند. در این برهه حساس، جامعه جهانی باید از تلاش‌های بازسازی و ثبات‌سازی ترکیه حمایت کند.

عملیات‌های سپر فرات و شاخه زیتون ترکیه از سال 2016 در شمال غربی سوریه، به کنترل مناطقی انجامیده است که پیشتر در کنترل نیروهای ی‌.پ‌.گ-پ‌.ک‌.ک و تروریست‌های داعش بود و اجازه نمی‌داد تا سوری‌هایی که از خشونت فراری شدند به خانه بازگردند. ترکیه از مدت‌ها پیش نسبت به تهدید چنین نیروهایی در شرق فرات در شمال سوریه هشدار می‌داد.

فخرالدین آلتون نوشت، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه و دونالد ترامپ درباره انتقال رهبری کمپین ضد داعش به آنکارا توافق کردند. او گفت: ارتش ترکیه در کنار ارتش آزاد سوریه به‌زودی از مرز ترکیه-سوریه عبور خواهند کرد.   

منبع: خبرآنلاین