کد خبر: 180921

سومار؛ قربانی توحش بعث

روزی که صدام با تمام توان خود و حمایت تمام قد غرب و شرق خیال حمله به ایران را در سر خود می پروراند، فکرش را هم نمی کرد جنگی که می خواست طی چند روز به سود خود به پایان ببرد و تهران را تصرف کند، به دومین جنگ طولانی قرن بدل شود و در نهایت نیز عایدی جز شکست برای او و اربابانش نداشته باشد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حملات عراق در آخرین روز تابستان 59 شکل رسمی به خود گرفت و رسما اعلان جنگ کرد. صدام طی سال های جنگ همواره نشان داد که بویی از انسانیت نبرده است و در تحقق اهدافش از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد به شکلی که از هر راهی که شده، با بمباران شهرها، منازل مسکونی، مدارس و بیمارستان ها زنان؛ کودکان و غیر نظامیان را برای فشار بیشتر به دولت ایران، قربانی می کند.

اما در حالی که رژیم بعث عراق از نا امیدی ایرانیان نا امید شده بود دست به اقداماتی زد که برای ده ها سال کسی به خود اجازه چنین جنایتی را نمی داد. صدام و اربابانش در روزهای جنگ، برای اولین‌بار پس از جنگ جهانی اول به‌صورت وسیع و برخلاف معاهدات بین‌المللی از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد. براساس گزارش رسمی سازمان ملل(UNMOVIC)، صدام بیش از 1800 تن گاز خردل، 600 تن گاز سارین و 400 تن گاز تابون و بیش از 100 هزار گلوله و بمب شیمیایی علیه ایران استفاده کرد.

با وجود كنوانسيون هاي منع استفاده از سلاح شيميایي، طي سال هاي جنگ تحميلي، رژیم بعثی هيچگونه ترديدي در استفاده از عوامل شيميايي بر عليه نيروهاي ايراني به خود راه نداد زیرا حمایت های آشکار و نهان سازمان ها و نهاد های بین المللی و غرب و شرق را در کنار خود می دید.

اما جالب اینجاست که نهاد های بین المللی مدعی حمایت از حقوق بشر و سازمان های نظارتی هیچ گاه اقدام موثر و قابل دفاعی برای محکومیت صدام و جلوگیری از تکرار چنین فجایعی، صورت ندادند.

حملات شیمیایی عراق در سال ۶۵ با افزایش حملات ایران در این سال افزایش یافت بطوری که موارد بمباران تقریباً دو برابر سال قبل و به ۷۹ مورد رسید .در این حملات از عوامل تاول زا، اعصاب، خفه کننده، خردل، خون و برخی موارد ترکیبی از اینها استفاده گردید که میزان حملات انجام شده در زمستان همزمان با انجام دو عملیات مهم کربلای چهار و پنج در شرق بصره از شدت بیشتری برخوردار بود.

حملات صدام اما محدود به جبهه و استفاده از سلاح های ممنوعه علیه نظامیان نشد؛ وقتی شکست های عراق از حد انتظار فراتر رفت اقدام به حملات شیمیایی به شهر ها و مناطق مسکونی کرد.

سومار از جمله شهرهایی است که مورد هجوم صدام و حملات شیمیایی او قرار گرفت. سومار یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرین در استان کرمانشاه است. این شهر در مرز ایران و عراق واقع شده و فاصله آن با شهر مندلی عراق ۱۵ کیلومتر بوده و یکی از نزدیکترین مناطق ایران به بغداد است.

بمباران شيميايي منطقه سومار توسط هواپيماهاي عراقي 200 شهيد و مجروح بر جاي گذاشت. محمدباقر نیکخواه‌بهرامی، محقق و نویسنده کتاب «جنایت جنگی» و کارشناس سلاح‌های کشتار جمعی در خصوص جنایت صدام در مورد سومار می‌گوید : رژیم بعث عراق در روزهای ۱۶ و ۱۸ مهر ۱۳۶۶ شمال سومار شامل مقرهای ارتش، اعم از خطوط مقدم و پشتیبانی و حتی قرارگاه مقدم نیروی زمینی را بمباران شیمیایی کرد و به موازات این بمباران‌ها در این دو روز، دو اردوگاه جنگی را هم ناجوانمردانه بمباران کردند و مردم مستقر در این اردوگاه‌ها را با استفاده از گاز اعصاب و خردل مصدوم کردند.  همچنین  بیمارستان «۵۰۱» ارتش در سومار را نیز بمباران کردند و هشت نفر از پزشکان آن از جمله شهید دکتر هجرتی اعزامی از بیمارستان «لقمان‌الدوله» به شهادت رسیدند.

علي‌رغم اين كه در طول جنگ تحميلي بين سال‌هاي 1984 تا 1988 هفت بازرسي از طرف تيم‌هاي بازرسي سازمان ملل انجام شد، 6 تيم به مناطق خليج (مناطق جنگي) فرستاده شد و يك تيم هم قربانيان تسليحات شيميايي را در بيمارستان‌هاي انگليس، بلژيك و آلمان ملاقات كرد.

اما شوراي امنيت به صدور 4 بيانيه و 2 قطعنامه اكتفا كرد:

1ـ بيانيه 30 مارس 1984 كه صرفاً به محكوم كردن كاربرد سلاح شيميايي اكتفا كرد.

2ـ بيانيه 25 اوريل 1985 كه اذعان كرده بود سلاح شيميايي عليه نيروهاي  ايران به كار رفته است.

3ـ بيانيه 21 مارس 1986 كه براي نخستين بار از  عراق به عنوان به كاربرنده سلاح شيميايي يادكرد و كاربرد اين سلاح را محكوم كرد.

4ـ بيانيه 14 مه 1987 كه اشاره مي‌كند غير نظاميان  در ايران بر اثر سلاح‌هاي شيميايي مجروح شدند.

در مجموع اين بيانيه‌ها نشان دهنده عدم رعايت بي‌طرف از سوي شوراي امنيت در مخاصمه ميان ايران و عراق است. شورا علاوه بر بيان ارتباط موضوع قطعنامه‌ها با كل جنگ تا حد ممكن از محكوم کردن صريح عراق خودداري كرده و فقط در مواردي به دليل گستردگي جنايت عراق مجبور شده تا نام آن كشور را ذكر کند اما هيچ ضمانت اجرايي را مورد توجه قرار نداده است.