کد خبر: 180851

بررسی خودروهای هیبریدی

طرح ساماندهی صنعت خودرو، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی و برقی را صفر کرده اما تصویب آن با ادعای کاهش آلودگی محیط زیست، دستاویزی برای رانت و کسب منافع شخصی عده‌ای واردکننده قرار گرفته است.
اتاق خبر 24

تولید، واردات و رواج استفاده از خودروهای هیبرید همواره یکی از راهکارهای پیشنهادی برخی کارشناسان برای عبور از بحران آلودگی هوا بوده است. راهکاری که البته در شرایطی متفاوت با شرایط تهران طراحی و پیشنهاد شده و اثربخشی آن هرگز مورد بررسی قرار نگرفته اما اکنون به متن قانون هم راه یافته و در صورت تصویب نهایی الزامی هم می‌شود.

طرح ساماندهی صنعت خودرو که از زمان اولین تصویبش در مجلس در خرداد۹۸ تا به حال دو مرتبه از شورای نگهبان رد شده است، درحال‌حاضر در کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای بررسی مجدد قرار دارد. برخی افراد از بعد محیط زیستی طرح حمایت می‌کنند که این طرح توانسته حتی درخصوص ابعاد محیط زیستی ورود کند.

یکی از مواد مورداشاره، ماده۴ این طرح است که درخصوص واردات بدون تعرفه خودروهای برقی و هیبریدی نوشته شده است. موافقان این ماده ادعا می‌کنند که واردات آزادانه خودروهای برقی و هیبریدی می‌تواند منجر به کاهش آلودگی هوای کلانشهرها شود که بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد، این ادعا فرسنگ‌ها با واقعیت فاصله دارد.

سوخت فسیلی به‌صرفه‌تر از الکتریکی برای صاحب خودرو

خودروهای هیبریدی از نظر تولید آلاینده‌ها و مصرف سوخت، تفاوت چندانی با خودروهای معمولی ندارند. قیمت پایین بنزین و گازوییل در کشور و از طرفی هزینۀ هنگفت تعمیر و نگهداری قطعات برقی این خودروها، باعث می‌شود صاحب خودرو ترجیح دهد از موتور با سوخت فسیلی استفاده کند و در چنین شرایطی کارکرد خودروهای هیبریدی همانند خودروهای بنزینی خواهد بود.

عدم توسعه کمی خودروهای برقی و هیبریدی

خودروهای برقی و هیبریدی با توجه به هزینه خرید و زیرساخت‌های اجرایی لازم، امکان توسعه در کشور را در شرایط فعلی به‌منظور کاهش آلودگی هوا ندارند.

متوسط قیمت خودروهای برقی و هیبریدی حدود ۳۰ هزار دلار است که با ورود به داخل کشور، حداقل ۴۰۰ میلیون تومان هزینه خرید آن خواهد بود. زمانی این خودروها می‌توانند اثری در کاهش آلودگی هوا داشته باشند که جایگزین خودروهای آلاینده و پرمصرف شوند. یعنی یک خودروی ۴۰۰ میلیونی باید جایگزین خودروهای پرتردد شهری که عمدتاً در رنج قیمتی ۵۰ میلیون تومان هستند، شوند. درخصوص امکان‌سنجی چنین اتفاقی حتی شاید نیاز به توضیح بیشتر نباشد.

اما فارغ از امکان‌ناپذیر بودن جایگزینی این خودروها به‌دلیل ناهماهنگی هزینه‌های خرید، زمانی می‌توان انتظار داشت که این خودروها گسترش یابند که زیرساخت‌های اجرایی لازم برای آن وجود داشته باشد که در شرایط فعلی چنین امکانی فراهم نیست.

خودروهای الکتریکی آلودگی محیط زیست را کاهش نمی‌دهند، جابه‌جا می‌کنند

یکی از تصورات موجود درخصوص کاهش آلودگی‌های این خودروها، کاهش مصرف سوخت فسیلی است که البته این مسئله در کشور ما به‌دلیل هزینه‌ها و زیرساخت‌های اجرایی پیش‌تر نیز رد شده بود. اما با فرض کاهش سوخت فسیلی ناشی از توسعه این نوع خودروها، این سوال برای بسیاری از دانشمندان علم محیط زیست به وجود آمد که آیا واقعاً این خودروها آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهند؟

زمانی که این خودرو با موتور برقی کار می‌کند، موتور بنزینی خاموش شده و سوخت فسیلی ذخیره می‌شود. ظاهرا این مسأله نشان می‌دهد که مصرف سوخت فسیلی و به تبع آن، آلودگی محیط زیست کاهش یافته است اما کارشناسان علم محیط زیست با بررسی دقیق‌تر معتقدند خودروهای هیبریدی با دور کردن آثار مخربشان از جلوی چشم ما، آن را به مکان دیگری منتقل کرده‌اند:

۱- موتور برقی خودروهای هیبریدی از باتری استفاده می‌کند و باتری این خودروها معمولا بر پایۀ فلزاتی چون نیکل، کبالت و لیتیوم است که فرایند استخراج این فلزات به‌شدت محیط زیست را تخریب می‌کند. در برخی روش‌ها برای رسیدن به مواد مورد نظر، خاک با مواد اسیدی شسته شده تا مواد اضافی آن جدا شود و فلز موردنظر باقی بماند. این عملیات به محیط زیست صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم