کد خبر: 180723

ضرورت آماده‌باش برای اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹

روزهای پایانی زمستان و روزهای ابتدای بهار، روزهای پر سیل در ایران است؛ چرا که هم بارش های سیل آسای بیشتری در این بازه زمانی در کشور رخ می دهد وهم اینکه همزمانی آب شدن برف ها و افزایش دبی رودخانه ها به افزایش پتانسیل سیلابی شدن رودخانه‌ها منجر می شود.
اتاق خبر 24

تغیرات اقلیمی موجب افزایش حوادثی با منشأ آب و هوا در سطح جهان است. یکی از حوادثی که در اغلب نقاط جهان، بیش از گذشته رخ می دهد سیلاب بوده و این رخداد طبیعی، بیشترین خسارت را در بین تمامی حوادث طبیعی دیگر در بردارد.

* ایران جزو 10 کشور اول سیل خیز جهان

افزایش سیل‌خیزی جهان در جایی مثل ایران که از گذشته با توجه به جغرافیای طبیعی و نوع و حجم بارش‌ها از نظر زمانی و مکانی، کشوری سیل‌خیز بوده و سیل‌های تاریخی پرخسارتی نیز داشته است، بیش از بسیاری از نقاط جهان نمود کرده است. ایران جزو 10 کشور اول سیل‌خیز جهان است.

بارش های 400 تا 410 میلیاردمترمکعبی ایران به صورت یکنواخت از نظر زمانی و مکانی رخ نمی دهد. پراکندگی بارش ها با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران شرایطی را به وجود آورده که موجب شده شاهد بارش های سیل آسا در نقاط مختلف کشور باشیم؛ به طوری که گاها حجم زیادی از بارش ها در یک موقعیت مکانی مشخص و در یک بازه زمانی کوتاه صورت می گیرد که به سیلابی شدن رودها و مسیل ها می انجامد.

* ماههای پر سیل ایران کدامند؟

در فروردین ماه سال 98 شاهد بروز سیلاب‌هایی مخرب و کم‌نظیر در تاریخ ایران بودیم که به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، سیلاب‌هایی با دوره بازگشت 200 ساله بوده‌اند.

برای پاسخ به این سوال که آیا "در اسفند 98 و یا فروردین 99 باز هم شاهد بروز سیلاب‌های مخرب هستیم یا نه؟" باید به وضعیت سیلاب‌های ایران در گذشته نگاهی بیندازیم. در اغلب قریب به اتفاق سالها، حتی سالهای خشک، در سه ماهه اسفند، فروردین و اردیبهشت، سیلاب‌هایی در نقاط مختلف کشور رخ داده است. برخی از این سیلاب‌ها همچون سیلاب فروردین 94 حوضه کارون، با وجود بزرگ بودن (دبی 6 هزار مترمکعب بر ثانیه) در مخزن سدها (سد گتوند) مهار شده و مردم از وقوع سیل با خبر نشده اند و برخی از سیلاب‌ها نیز با حجم‌های کوچک تر و قابل مدیریت‌تر، رخ داده و خساراتی مالی به دنبال داشته اند.

روزهای پایانی زمستان و روزهای ابتدای بهار، روزهای پر سیل در ایران است؛ چرا که هم بارش های سیل آسای بیشتری در این بازه زمانی در کشور رخ می دهد و هم اینکه همزمانی آب شدن برف ها و افزایش دبی رودخانه ها به افزایش پتانسیل مسیل ها و رودخانه های کشور برای سیلابی شدن منجر می شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.