کد خبر: 180645

جسد خاشقجی کجاست؟

یک سال پس از قتل هولناک روزنامه‌نگار سعودی در استانبول، افکار عمومی جهان همچنان خواستار روشن شدن ابعاد پنهان این پرونده مبهم است.
اتاق خبر 24

خبرگزاری آناتولی ترکیه در مطلبی نوشت: جمال خاشقجی، از مقاله‌نویسان روزنامه واشنگتن پست، ۲ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۰ مهر ۱۳۹۷) میلادی برای انجام کار‌های اداری مرتبط با ازدواج با یک شهروند ترکیه وارد سرکنسولگری عربستان در استانبول شد، اما هیچگاه از این ساختمان خارج نشد.

ماجرای قتل خاشقجی سال گذشته در صدر موضوعاتی قرار گرفت که بیشترین توجه رسانه‌ها و افکار عمومی را در ترکیه و جهان به خود مشغول کرد. با تحقیقات دقیق مقامات ترکیه سرانجام مقامات عربستان ناگزیر به اعتراف به این جنایت شدند، اما هنوز سعودی‌ها هیچگونه اظهار نظر رسمی درباره سرنوشت جسد خاشقجی منتشر نشده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فراقانونی و بدون محاکمه در گزارش خود تاکید کرده است که عاملان قتل خاشقجی با توجه به بند‌های پیمان منع شکنجه که عربستان نیز آن را امضا کرده است، با اعمال شکنجه نیز مرتکب جرم شده‌اند. «اگنس کالامارد» در گزارش خود با اشاره به اینکه هنوز اثری از جسد خاشقجی پیدا نشده است، از میان بردن جسد را نیز انهدام با توسل به زور دانسته است.

دادستانی کل استانبول از ابتدا تحقیقات موثری را درباره این ماجرا انجام داد. دادستان کل عربستان ۲۹ اکتبر با عرفان فیدان دادستان کل استانبول در دادسرای چاغلایان دیدار کرد و پس از آن کمیته مشترکی از مقامات ترکیه و عربستان تشکیل شد. اعضای این کمیته ساختمان سرکنسولگری عربستان و باغچه آن را بررسی کردند، اما به مقامات ترکیه اجازه بررسی و جستجو در چاه ساختمان سرکنسولگری داده نشد.

دادستانی کل استانبول در بیانیه‌ای که درباره تحقیقات در خصوص ماجرای قتل خاشقجی منتشر کرد، جزئیاتی را درباره این ماجرا فاش و اعلام کرد: خاشقجی بر اساس برنامه قبلی به قتل رسیده و جسد وی نیز قطعه‌قطعه و نابود شده است.

شعلان الشعلان، سخنگوی دادستانی عربستان، ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۲۴ آبان ۱۳۹۷) در یک کنفرانس خبری نتایج تحقیقات را اعلام کرد. او گفت یکی از متهمان دوربین‌های مدار بسته سرکنسولگری عربستان در استانبول را از کار انداخته بود. به گفته وی، جسد خاشقجی پس از قطعه‌قطعه شدن به خارج از این ساختمان منتقل و به همدست محلی این افراد تحویل داده شده است. الشعلان گفته بود، تصویر کامپیوتری از این شخص تهیه شده و ۱۱ تن از ۲۱ نفری که مظنون به دست داشتن در قتل خاشقجی بودند تفهیم اتهام و پرونده آنان به دادگاه فرستاده شده است.

منبع: خبرآنلاین