کد خبر: 180639

یک پنجم جمعیت ایران در ۲۰ سال آینده سالمند خواهد بود

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران، با عنوان این مطلب که در ۲۰ سال آینده یک پنجم جمعیت کشور سالمند خواهد بود، گفت: سالمندان برای داشتن یک زندگی با کیفیت، نیازمند خدمات تخصصی فیزیوتراپی هستند. 
اتاق خبر 24

احمد موذن زاده، با عنوان این مطلب که در حال حاضر جمعیت سالمند ایران بیش از هفت میلیون نفر یعنی حدود هشت درصد جمعیت کشور است، افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته این نسبت در سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ درصد می رسد. به عبارت دیگر، در ۲۰ سال آینده از هر پنج ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود.

عضو سازمان نظام پزشکی شیراز اظهار داشت: بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، سالمندی عبور از مرز ۶۰ سالگی است. در حال حاضر نرخ رشد کلی جمعیت کشور سالیانه ۱.۶ درصد بوده ولی نرخ رشد جمعیت سالمند حدود ۲.۵ درصد است و با توجه به کاهش میزان موالید و افزایش امید به زندگی ناشی از افزایش متوسط طول عمر، جمعیت کشور ما به تدریج سالمندتر می شود.

وی افزود: اگر چه افزایش طول عمر به علت بهبود شاخصه های سلامت فردی و بهداشت و درمان مطلوب تر شده است، اما بحث کیفیت زندگی و اثربخشی سالمند در عرصه های مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی، بحث دیگری است.

این فیزیوتراپیست ادامه داد: در دوران سالمندی به علت تغییرات فیزیولوژیک و استهلاک فیزیکی، روحی و روانی، کاهش قدرت عضلات، محدودیت های حرکتی و بیماری های ناتوان کننده، سالمند قادر به ادامه مطلوب فعالیت های قبلی خود نیست، از همین رو فیزیوتراپیست ها به عنوان متخصصین درمان مشکلات اسکلتی عضلانی و مهندسین حرکت، نقش آفرینی می کنند.

موذن زاده، فیزیوتراپی سالمندان را یکی از شاخه های تخصصی فیزیوتراپی عنوان کرد و گفت: فیزیوتراپی سالمندان طی سالیان اخیر مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و ارائه درمان های نوین و تخصصی فیزیوتراپی، کیفیت زندگی، میزان تحرک، قدرت عضلات، دامنه حرکتی مفاصل و استقلال فردی سالمند را ارتقا می دهد و از این حیث می تواند کماکان فرد را در عرصه های مختلف اجتماعی، فردی و خانوادگی فعال نگه داشته و نه تنها میزان فعالیت فیزیکی و تحرک فرد را افزایش دهد، بلکه از بروز مشکلات دوران سالمندی مانند گوشه گیری، انزوا و افسردگی، در میان سالمندان جلوگیری کند.

منبع: خبرگزاری ایلنا