کد خبر: 180612
یادداشت اتاق خبر24:

قدرت نظامی تعیین کننده در تنش های منطقه

تحولاتی که در تنش های منطقه خلیج فارس و غرب آسیا دیده می شود اثبات کننده یک مسئله بسیار مهم است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سوریه پس از 8 سال جنگ خانمانسوز که به مردم و دولت این کشور تحمیل شده بود، اکنون بار دیگر روی آرامش و امنیت را به خود دیده است و اگر نیروهای خارجی از این کشور بیرون بروند، صلح و امنیت به طور کامل در سوریه حاکم خواهد شد.

عراق نیز شرایط و وضعیت مشابه دارد، یکی از مهمترین عواملی که در عراق ناامنی ایجاد کرده، وجود نیروهای آمریکایی در این کشور است.

عراق اگر می خواهد امنیت و آرامش پایدار را تجربه کند، باید نیروهای آمریکایی را از کشور خود اخراج کند، تا زمانی که این نیروها در عراق باشند، نمی توان به برقراری امنیت در این کشور امیدوار بود. حتی اگر با درگیری همراه باشد، تنها راه ممکن این است که عراقی ها، آمریکایی ها را بیرون کنند.

جمهوری اسلامی ایران در ایجاد و برقراری شرایط امن تر از گذشته در سوریه و عراق نقش اصلی را داشت، اگر ایران به بحران سوریه و عراق وارد نشده بود، آینده سیاهی در انتظار مردم این دو کشور بود.

قدرت نظامی توانست بحران غرب آسیا را کاهش دهد تا جایی که اکنون شرایط بسیار بهتری در سوریه و عراق دیده می شود.

اگر آینده سوریه و عراق به دیپلماسی سپرده شده بود، یقین بدانید که پیروز این میدان، مردم سوریه دولت این کشور و جبهه مقاومت با رهبری ایران نبود.

مقاومت و قدرت نظامی توانست پیروز میدان نبرد نابرابر در سوریه و عراق باشد که آمریکا و صهیونیست ها به راه انداخته بودند.

در یمن نیز شاهد پیروزی های بزرگی هستیم که انقلابیون و مردم این کشور مظلوم به دست آورده اند.
شرایط و موقعیت یمن از لحاظ جغرافیایی، سیاسی و مذهبی از سوریه و عراق حساس تر است، حساسیت همین شرایط است که سعودی ها را وارد میدان کشتار و جنایت علیه مردم مظلوم یمن کرده، اما با وجود همه امکانات نظامی و مالی، شکست عربستان نزدیک است.

عربستان سعودی در این جنگ چه تن به پایان آن بدهد و چه به جنگ خود علیه مردم یمن ادامه بدهد، شکست را متحمل خواهد شد.

مقاومت مردم یمن با توجه به شرایط بسیار وخیم آنها است که سعودی ها و اماراتی ها را وادار کرده تا مسیر دیپلماسی را در پیش بگیرند و حتی به ظاهر هم که شده اعلام کنند خواهان کاهش تنش با جمهوری اسلامی ایران هستند.

حمایت معنوی ایران از مردم مظلوم یمن، قدرت افزایی جمهوری اسلامی ایران و راهبرد مقاومت باعث شده است تا سعودی ها و ائتلافی که راه انداخته اند با شکست روبرو شود، شکستی که به بی آبرویی رژیم سعودی می انجامد و باعث آغاز اعتراضات داخلی در عربستان سعودی می شود.

محمد بن سلمان ولیعهد رژیم عربستان سعودی، در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا تاکید کرده که راه حل دیپلماتیک را به گزینه نظامی در برابر ایران ترجیح می دهد.

انتخاب گزینه راه حل دیپلماتیک از سوی رژیم سعودی، به معنای ضعف و شکستی است که در یمن از مردم این کشور خورده است.
بن سلمان می داند که اگر جنگی از سوی آل سعود علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز شود، این بار یمنی ها تأسیسات نفتی عربستان را با چند فروند پهپاد هدف قرار نخواهند داد بلکه بارانی از موشک های دوربرد بالستیک بر سر آرامکو و دیگر مراکز حساس این کشور فرو خواهد ریخت که اثری از آن ها باقی نماند.

به همین خاطر است که بن سلمان ولیعهد سعودی باید هم بگوید؛ «افزایش بیشتر تنش‌ها منافع جهان را به خطر خواهد انداخت.»
بن سلمان آن اندازه که به خاطر هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی آرامکو نگران و ناراحت است، برای مردم مظلوم یمن که زیر حملات نیروهای ائتلاف جان می دهند نگران نیست.
بن سلمان در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا سعی دارد جامعه جهانی را به میدان بکشد تا شاید از ظن او بتواند ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد، در حالی که افکار عمومی جهان با جنایاتی که سعودی ها در یمن، سوریه و عراق مرتکب شده و می شوند، خود را نمی تواند همدست جنایات سعودی ها کند.

حتی دولت های حامی سعودی نیز در ظاهر و با زبان سعی میکنند از او حمایت کنند و خود را درگیر مستقیم ماجرا نخواهند کرد.آنها می دانند هزینه ورود مستقیم به بحران منطقه عواقب ناگواری را برای حامیان عربستان سعودی خواهد داشت.
امارات نیز به نظر می رسد به اشتباهات خود پی برده باشد و به همین خاطر سعی دارد تا راه دیپلماسی را در پیش بگیرد.
وزیر مشاور در امور خارجه امارات در یادداشتی در یک روزنامه آمریکایی نوشته که این کشور به دنبال مسیری دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش‌ها با ایران است.

هر چند «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات از بیانیه هفته پیش سه کشور اروپایی علیه ایران درباره حملات به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان سعودی حمایت کرده اما باید به این نکته مهم توجه کند و به درک آن برسد که اقدامات مخرب را کنار بگذارد و از ائتلاف عربی علیه مردم مظلوم یمن خارج شود. تنها راه نجات گرچه کوتاه خواهد بود، پایان دادن به حملات، خروج نیروهای سعودی و اماراتی از خاک یمن و دخالت نکردن در امور دیگر کشورهای منطقه است.

 منطقه غرب آسیا بر اساس وعده الهی، مسیری را که تعیین شده طی خواهد کرد، شیطنت های سران رژیم های عربی و غربی در منطقه ندانسته به حرکت این مسیر سرعت می بخشد.