کد خبر: 180547

طرح کاهش آلودگی؛ منبع درآمد شهرداری

طرح کاهش ترافیک و آلودگی؛ طرحی که از ابتدای اجرایش نیز نقدهایی را به خود اختصاص داد و این شائبه را بوجود اورد که "بهانه" کاهش آلودگی و ترافیک است و در اصل می توان با پول،  تردد را خرید.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

 

با توجه به جمعیت چندین میلیونی ساکن و غیر ساکن شهر بزرگ تهران، راهنمایی و رانندگی تهران از سالهای گذشته با اجرای طراح های ویژه ترافیکی، تردد در ساعاتی خاص از محدوده ی شلوغ مرکز شهر را ممنوع نمود.

جالب است بدانید طرح ترافیک در تهران قدمت 150 ساله دارد، این طرح نخستین بار در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار با منع ورود چهارپایان باربر به محوطه میدان ارگ به اجرا درآمد.پس از بنای میدان توپخانه در ارگ سلطنتی، در وسط میدان ارگ استخری بنا کردند و اطراف آن را سنگ فرش کرده و کالسکه رو ساختند و مابقی میدان را به فضای سبز تخصیص دادند اما عبور و مرور مال ها به این قسمت دردسرساز شده بود.

لاجرم از شیوه ای دیگر استفاده کرد؛ اطراف باغچه را با ستون های سنگی و نرده های چوبی محصور ساخت و برای ممانعت از عبور و مرور چهارپایان در این میدان،خندق شرقی را پر کرد و روی آن خیابانی ساخت از توپخانه تا دهنه ی بازار.

در واقع اولین خیابان تهران به شکل و شمایل کنونی به نام ناصریه که امروز ما آن را به نام ناصرخسرو می شناسیم،ساخته شد.بدین ترتیب عبور و مرور چهارپایان باربر از محدوده میدان ارگ قطع و نخستین طرح ترافیک ایران در آن وضع شد. در حقیقت از صدقه سری این طرح ترافیک، اولین خیابان تهران شکل گرفت.

اجرای طرح ترافیک در تهران در سالهای جدید

پس از گذشت سالها و پیشرفت در اجرای قوانین تجهیزات و امکانات نوینی در طرح ترافیک بکار گرفته شد و همچنین در نامه شورای عالی ترافیک به پلیس راهور تاکید شده مصوبات شورای عالی ترافیک شهرهای کشور پس از تصویب وزیر کشور برای تمام وزارتخانه ها، موسسات، سازمان های دولتی، نهادها و موسسات عمومی و خصوصی لازم الاجراست.

دوربین ها و افسران راهنمایی و رانندگی در این محدوده ها حضور دارند و برای خودروهای غیرمجازی که در ساعات تعیین شده در محدوده های طرح ترافیک و زوج و فرد تردد کنند، اعمال قانون خواهد شد.

 

اما جریان قصه پرغصه طرح ترافیک کلانشهر تهران انگار قصه دنباله‌دار این روزهای پایتخت است؛ طرح ترافیک اصلی نه بلکه قصه داستان ما جریان حلقه دوم طرح ترافیک یا همان زوج و فرد سابق یا بهتر بگویم محدوده کاهش آلودگی هواست. 

طرحی نو که شهرداری تهران در انداخت و از ابتدای تیر امسال اجرایی کرد؛ بدین نحو که تردد خودروها در محدوده زوج و فرد را از روال قبلی خارج و اعلام کرد از ان تاریخ به بعد خودروها می‌توانند فقط 20 روز تردد رایگان در هر فصل داشته باشند و بعد از آن برای تردد باید در سامانه تهران من ثبت‌نام کرده و فقط با پرداخت مبلغ مشخص شده، اجازه تردد دارند. خودروهای پلاک تهران در هر فصل ۲۰ روز و خودروهای پلاک شهرستان ۱۵ روز حق تردد در این محدوده را دارند.

شهروندان برای استفاده از 20 روز تردد رایگان در هر فصل در محدوده کنترل آلودگی هوا، باید در سامانه تهران من my.tehran.ir ثبت‌نام کنند؛ نکته قابل توجه این است که شهروندان در صورت عدم ثبت‌نام و تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا، جریمه خواهند شد.

تعرفه عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا 50 درصد تعرفه محدوده طرح ترافیک است و ساکنین محدوده طرح کنترل آلودگی هوا (زوج‌وفرد سابق) برای استفاده از تخفیف 50درصدی طرح، پس از بارگذاری مدارک در سایت تهران من باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر برای تأیید نهایی مراجعه کنند.

محسن پورسیدآقایی؛ معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک درباره جزئیات طرح کنترل آلودگی هوا (زوج‌وفرد سابق) عنوان کرد: سال گذشته شاهد اجرای مرحله اول طرح ترافیک بودیم؛ طرحی که با ابهامات و سؤالات زیادی آغاز شد و همان‌طور که حدس زده می‌شد که نسبت به موضوعات جدید با دید مخالفت، شک و سؤالات زیاد برخورد می‌شود، درباره طرح ترافیک جدید نیز رفتارها همین طور بود اما نتایج اجرای کار همه را قانع کرد. با مطالعات تطبیقی انجام‌شده به این نتیجه رسیدیم که طرح زوج‌یافرد کارایی خود را از دست داده و برای آلودگی هوا باید طرح دیگری جایگزین شود و نهایتاً به این نتیجه رسیدیم که طرح فعلی را تغییر دهیم و بر این‌ اساس قرار شد زوج‌یافرد بودن پلاک خودروها مهم نباشد تا باز شاهد پلاک‌فروشی آنها باشیم بنابراین هر خودرویی، فارغ از اینکه چه پلاکی دارد می‌تواند 20 روز در فصل در محدوده کنترل آلودگی هوا (زوج‌یافرد سابق) حضور داشته باشد.

پورسیدآقایی در این باره توضیح داد: در گذشته پلاک‌های فرد، 26 روز و پلاک‌ زوج 36 روز مجاز به ورود به محدوده طرح بودند اما در شیوه جدید این مسئله مدنظر نیست؛ علاوه بر این ممکن بود پلاک یک نفر فرد باشد ولی به‌دلیل اینکه هزینه عوارض محدوده مرکزی را می‌پردازد، بتواند در روز زوج نیز در محدوده حضور داشته باشد اما اکنون اگر فردی عوارض محدوده مرکزی را بپردازد روزهای ورودش به محدوده طرح کاهش محاسبه نمی‌شود. اگر فردی مجبور باشد بیش از 20 روز در محدوده کاهش حضور داشته باشد باید نرخ عوارض محدوده عوارض مرکزی را پرداخت کند.

طرح ترافیک

 

پلیس «طرح ترافیک جدید» را رد کرد

این طرح با دلایلی همچون کاهش ترافیک و آلودگی در سطح معابر تهران کلید خورد؛ طرحی که از ابتدای اجرایش نیز نقدهایی را به خود اختصاص داد و از همان روز اول که اعلام شد که می‌توان با پرداخت پول در هر ساعت در هر معبری از رینگ دوم تردد کرد! این شائبه را بوجود اورد که "بهانه" کاهش آلودگی و ترافیک است و در اصل می توان با پول،  تردد را خرید. 

پولی کردن تردد در حلقه دوم طرح ترافیک، درآمدزایی و دریافت عوارض شهری از جمله انتقادهای پر و پیمان طرح جدید بود که مدیران شهری همواره این حرف‌ها را قبول نکرده و اعلام کردند که طرح جدید ترافیک کاهش درآمد را به همراه داشته و مخالفت‌ها ناشی از خردورزی و صرفا براساس نظریات شخصی است؛ همانگونه که عمار سعیدیان‌فر مدیر ساماندهی طرح‌های ترافیک پیش‌تر گفت: نباید با غرض‌ورزی و مخالف‌خوانی و صرفا براساس نظریات شخصی طرح کنترل آلودگی هوا را محکوم به شکست معرفی کرد. 

از سوی دیگر محسن پورسیدآقایی معاون شهرداری تهران نیز آلودگی ایجاد شده در پایتخت را ناشی از آلایندگی ازن دانست و گفت: آلودگی تهران بیشتر ناشی از آلاینده ازن است که با گرما و تابش اثر مستقیم دارد. 

وی گفت: طرح کاهش آلودگی هوا که از ابتدای تیر آغاز شده نتایج موثری در زمینه کاهش آلودگی بر ترافیک داشته است. اما از آن طرف پلیس به اجرای طرح کاهش آلودگی انتقاد داشته و اعلام می‌کرد که شهرداری صرفا افزایش درآمد را مدنظر دارد. 

تا آنجا که پور سیدآقایی معاون شهردار تهران در واکنش به اظهار نظر پلیس اظهار داشت: اینکه برخی می‌گویند شهرداری با اجرای طرح ترافیک هدف درآمدزایی داشته تنها نظر شخصی است و آمارها موضوع دیگری را نشان می‌دهد؛ سال گذشته درآمد حاصل از طرح ترافیک نسبت به سال قبل از آن کاهشی بود و این رقم برای امسال هنوز مشخص نشده چرا که در تیر شهروندان بیشتر از 20 روز تردد رایگان استفاده کرده و باید اجازه دهیم یک فصل از اجرای طرح بگذرد و سپس نتیجه نهایی را اعلام کنیم. 

 این اظهار نظرها و نظرات موافق و مخالف ادامه داشت تا اینکه سردار سیدکمال هادیانفر رئیس‌پلیس راهور ناجا به آخرین نتایج بررسی طرح جدید ترافیک در حلقه دوم توسط کارشناسان پلیس راهور تهران بزرگ اشاره و اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت ترافیک در پایتخت وضعیت مطلوبی نیست و طرح کاهش آلودگی نه در ترافیک و نه در آلودگی تاثیر نداشته است.

وی گفت: بنابر تدبیر رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در جلسه نهایی با استماع اظهارنظر کارشناسان تصمیم گرفته شد مراتب در نامه‌ای با امضای فرمانده تهران بزرگ خطاب به شهردار محترم تهران ارسال شود؛ صراحتا در این نامه تاکید کرده‌ایم که این طرح، مساله ترافیک تهران را مرتفع نکرده است؛ ضمن آنکه گره ترافیکی، افزایش سفر و آلودگی هوا بوجود آورده است؛ ضمن آنکه برای مردم نیز بار مالی ایجاد کرده است. 

سردار هادیانفر با تاکید دوباره بر این مطلب که آن چیزی که اصرار شهرداری است بیشتر به خاطر پول است نه مدیریت ترافیک، اعلام کرد: به هر حال اجرای این طرح درآمد زیادی را برای شهرداری دارد و طبیعی است که شهرداری مصر به اجرای آن باشد.

 

طرح کاهش آلودگی هوا نیاز به بازنگری دارد

سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در خصوص موفقیت اجرای طرح کاهش آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) در راستای کاهش ترافیک و آلودگی هوای پایتخت اظهار کرد: طرح ها ابتدا روی کاغذ می آیند و سپس بر اساس یک‌سری محاسبات اجرایی می‌شود و ممکن است با واقعیت‌های امر مطابقت نداشته باشد، به همین دلیل نیاز است که پس از گذشت مدت زمانی از اجرای طرح مذکور مشکلات آن را برطرف کنیم.

وی افزود: زمانی که طرح جدید آغاز شد قابل پیش بینی بود که کسانی که قبلا از وسیله شخصی استفاده می کردند تا به محل تحصیل خود یا فرزندشان برسند، خودروی خود را در منزل نمی گذارند بلکه با تغییر مسیر به هر صورتی که شده خود را به مقصد می رسانند. این یکی از نگرانی های ما بود که همان زمان هم به شهرداری اعلام کردیم. این اتفاق حتی در همان تابستان هم رخ داد و حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به ترافیک معابر پیرامونی به ویژه بزرگراه شهید همت، شهید چمران و امام علی (ع) افزوده شد.

سردار مهماندار با بیان اینکه با آغاز فصل مدارس ترافیک معابر شهر تهران بیشتر می‌شود و این امر طبیعی است، تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اوج ترافیک شهر تهران در ۲ روز اول مهرماه بین ساعت ۶:۳۰ تا ۸:۴۵ صبح است و حدود ۸ درصد به ترافیک معابر شریانی و خیابان‌های اصلی و ۱۵ درصد هم به معابر بزرگراهی افزوده شد.

وی با بیان اینکه این ۸ درصد بیشتر مربوط به خیابان‌هایی است که در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا قرار دارند، گفت: با توجه به بررسی‌هایی که در سه ماهه تابستان امسال و طی چند روز اخیر انجام دادیم مشخص شد که باید تغییراتی در این طرح ایجاد شود.

 

انتقاد از پولی شدن زوج یا فرد سابق

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت: اینکه ما یک روز و نیم در هفته‌ را برای تردد شهروندان در محدوده‌ طرح ترافیک جدید به صورت رایگان و ۴.۵ روز دیگر را پولی کنیم، یک اشکال بزرگ است. هدف ما از اجرای این طرح، کاهش آلودگی هوا و اعمال ماده ۱۸ قانون رسیدگی است، لذا قانون رسیدگی فقط در مورد ممنوعیت مطلق صحبت می‌کند، نه اینکه این ممنوعیت با پول قابل خرید باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ادامه داد: باید تعداد روز‌هایی که شهروندان برای ورود به این محدوده مجاز هستند را مشخص کنیم و مابقی روز‌ها هم باید محدودیت و ممنوعیت مطلق، مطابق آن چیزی که در ماده ۱۸ گفته شده اعمال شود.

سردار مهماندار گفت: این‌ها عمده مسائلی هستند که ما به شهردار تهران منتقل کرد‌یم و منتظر هستیم که شورای ترافیک تشکیل و به این مسائل رسیدگی شود.

وی افزود: اگر به این مسائل رسیدگی نشود، قطعا خود اصل طرح هم زیر سئوال می‌رود.

 

طرح کاهش آلودگی؛ منبع درآمد شهرداری

رئیس پلیس راهور ناجا: اجرای طرح کاهش آلودگی بیشتر با هدف کسب درآمد توسط شهرداری تهران است نه کاهش آلودگی و ترافیک.

 

 

 

حناچی به خاطر طرح کاهش تذکر گرفت

همچنین پیروز حناچی شهردار تهران از حجت نظری عضو جوان شورای شهر تذکر گرفت چرا که نظری معتقد است طرح جدید ترافیک باعث کاهش آلودگی هوا نشده است و همچنین احتمال دارد در نیمه دوم سال مشکلات‌ آلودگی هوا بیشتر شود.

بر اساس این گزارش، پلیس بعد از سه ماه معتقد است که باید طرح جدید ترافیک در تهران متوقف شود اما شهرداری تهران اعلام کرد که پلیس به تنهایی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند و شورای عالی ترافیک در این زمینه تصمیم‌گیر است برخی از اعضای شورا معتقدند که با وجود اینکه 6 روز از پاییز می‌گذرد اما دو روز هوای ناسالم داشته‌ایم و این موضوع نشان‌دهنده این است که ما نتوانسته‌ایم در کاهش آلودگی هوا اقدامات مؤثری انجام دهیم البته همزمان با بازگشایی مدارس نارضایتی‌ها از اجرای طرح بیشتر شده است.همچنین در روزهای ابتدایی مهر ترافیک در تهران افزایش یافته هر چند که از قبل مسؤولان شهری پیش‌بینی افزایش 40 درصدی ترافیک در تهران را داشتند.

 

در واقع با توجه به جمعیت بیشتر از ظرفیتی که در تهران زندگی میکنند قرار بود این طرح ترافیک جدید باعث کنترل و کاهش ترافیک و آلودگی هوای تهران شود که البته این اتفاق نیوفتاد. اینکه این اتفاق بخاطر گرفتن پول از مردم توسط شهرداری است یا بدلیل برنامه ریزی نادرست هنوز مشخص نیست. حال باید منتظر ماند و دید که آیا شهرداری کوتاه می‌آید و همه چیز ختم به خیر می‌شود یا این دعوا با پلیس راهور ادامه پیدا می‌کند و پای وزیر کشور را به مساله  ترافیک کلانشهر تهران باز خواهد کرد.