کد خبر: 180494

بازار خودرو در انتظار طرح ساماندهی

سال هاست که بازار خودروی ایران در شرایط متلاطم به سر می برد و هر روز شاهد نوسانات عجیب و غریب و گاه تا چند صد درصدی در این صنعت مادر هستیم.
اتاق خبر 24

حدود یک سال پیش طرحی با عنوان »طرح ساماندهی بازار خودرو« در مجلس بررسی گردید که در نهایت تصمیم بر این شد که این طرح با »طرح ساماندهی صنعت خودرو« جایگزین شود. طرح ساماندهی بازار خودرو، تمرکز اصلی خود را روی افزایش واردات و ایجاد فضای رقابتی خودروساز داخلی و خودروهای خارجی و همچنین کاهش تعرفه واردات گذاشته بود که شاید با ایجاد فضای رقابتی، کیفیت و قیمت خودروهای تولید داخل بهبود یابد.

در هر صورت این طرح، جای خود را به طرح ساماندهی صنعت خودرو داد که تمرکز اصلی آن بر وضعیت این صعنت در داخل کشور و مشکلات موجود بود؛ با این تغییر به طور کلی ماهیت طرح از حمایت از واردات خودرو به حمایت از صنعت خودرو تبدیل گردید.

بهرام پارسایی،نماینده مردم شیراز در مجلس و از طراحان طرح ساماندهی بازار خودرو در این رابطه می‌گوید که مافیای خودرو، طرح ساماندهی بازار خودرو را به نفع خود تغییر داده است. او می‌گوید: هم اکنون مسائل اصلی مطرح در این طرح، عملا در کمیسیون صنایع از بین رفته و طرح بی‌خاصیت و حتی به ضرر مصرف‌کننده تغییر پیدا کرده است.

اما این طرح مدتی است که موجب انتقاد کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس شده است؛ آن ها معتقدند که این طرح نه تنها تاثیر مثبتی بر وضعیت کنونی بازار خودرو ندارد، بلکه موجب افزایش آشفتگی و نوسانات این صعنت نیز خواهد شد.

رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره آن گفت: «طرح ساماندهی صنعت خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تأثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند. آن‌چه امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو مؤثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی است».

اما مسئله اصلی که بسیاری از کارشناسان این طرح را به ضرر کشور می دانند و منتقد آن هستند چیست؟

در ماده 2 طرح، بر خصوصی سازی دو شرکت اصلی تولید خودروی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا تاکید شده است و دولت پس از آن نقش نظارتی را در صعنت خودرو ایفا خواهد کرد. مطابق بررسی‌های آماری، بیش از 600 هزار نفر در صنایع خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا و واحدهای قطعه‌سازی مشغول به کار هستند و همچنین این دو خودروساز حدود 90 درصد خودروهای کشور را تولید می‌کنند. آمار فوق به‌خوبی نشان‌دهنده آن است که سوء مدیریت در این بخش بحران‌های اجتماعی و اقتصادی را به‌دنبال خواهد داشت.

در همین راستا، محمدرضا نجفی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: «واگذاری سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا آن‌هم بدون توجه به اقتضائات و تهدیدهای چنین اقدامی قطعاً ناپخته و غیرسنجیده است و انجام چنین کاری را به‌نفع سهام‌داران و مشتریان محصولات شرکتهای خودروسازی نمی‌دانم».

در این طرح، واردات خودروهای هیبریدی با تعرفه صفر درصد صورت خواهد پذیرفت که می تواند موجب خروج ارز به میزان بسیار زیادی از کشور شده و همچنین بازار برای خودروهای هیبریدی تولید داخل را با مشکل مواجه سازد.

در طرح مذکور همچنین، نقشی برای شورای رقابت در نظر گرفته نشده است و عملا این شورا نقشی در کارشناسی قیمت و کنترل آن نخواهد داشت.

امرالله امینی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره آن گفت: «در زمینه بحث قیمت‌گذاری‌ها، خوب است که مجدداً شورای رقابت وارد شده و بر قیمت تمام‌شده محصولات آن هم در شرایط انحصاری بازار خودرو، نظارت و دخالت داشته باشد«.

اما روز گذشته بیش از ۵۰ نماینده مجلس ضمن بیان ایرادات طرح «ساماندهی صنعت خودرو» خواستار بازنگری و اصلاح مجدد این طرح در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شدند و با طرح این پرسش که دلیل اصرار کمیسیون صنایع برای تصویب این طرح خام و غیر‌دقیق چیست؟ خواستار خروج طرح از دستور کار مجلس شدند.

 

در هر صورت صعنت خودروی ایران بیمار است و این مسئله مورد تایید همگان می باشد؛ اما این بازار غیر رقابتی که دو خودروساز در آن نقش تعیین کننده را دارند می تواند با ارائه یک طرح عجولانه و در نظر نگرفتن همه جوانب به ساحل آرامیش برسد؟ آیا عواقب خصوصی سازی و عدم اهلیت سهامداران جدید در طرح بررسی شده است؟ عدم نظارت بر قیمت گذاری ها و همچنین واردات بی رویه و بی حساب و کتاب خودرو، چه تاثیری بر زندگی چند میلیون نفری که از این صنعت ارتزاق می کنند خواهد داشت؟ بهتر آن است که بهارستان نشینان بیش از پیش به مشکلات و ابهامات این طرح فکر کنند و با تصویب یک قانون بد، به تلاطم های هر روزه این بازار دامن نزنند.