کد خبر: 180493

جنگ تجاری با چین برای ترامپ گران تمام خواهد شد

پروفسور رابرت بیانچی استاد دانشگاه شیکاگو می گوید حزب جمهوری خواه به شدت متکی بر حمایت ایالت‌هایی است که منبع اصلی درآمدی آن‌ها تولیدات کشاورزی و یا سایر تولیدات هستند
اتاق خبر 24

از ابتدای سال ۲۰۱۸ ‌‌‌‌‌‌جنگ تجاری بین چین و آمریکا بالا گرفت و آمریکا با اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم مناقشه تجاری با چینی‌ها را آغاز کرد. در ادامه چینی‌ها نیز بر واردات تعدادی از کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال کردند و به همین شکل اجرای سیاست مرحله به مرحله اعمال تعرفه بر واردات کالا از چین در آمریکا و همچنین اقدامات مقابله‌جویانه با این سیاست‌ها در چین شکل گرفت.

اخیراً نیز صندوق بین‌المللی پول به دو کشور آمریکا و چین درباره بالا بردن تعرفه‌های واردات هشدار داد. این صندوق تاکید کرد سیاست‌های تعرفه‌ای که دو کشور انتخاب کرده‌اند به نفع تولید داخلی هیچکدام از این  دو کشور نبوده و به رشد اقتصاد جهانی هم آسیب می‌زند.

صندوق بین‌المللی پول همچنین تاکید کرده است که دستکاری نرخ مبادله و ارزش پول هم برای هیچ کدام از دو کشور کارساز نخواهد شد. IMF در گزارش خود تاکید کرد: "افزایش تعرفه از سوی آمریکا و چین بعید است به توازن تجاری دو کشور کمک کند". و ادامه جنگ تجاری منجر به کم ارزش شدن پول دو کشور خواهد شد.

پروفسور «رابرت بیانچی» می گوید تولید آمریکایی متکی به زنجیره‌ای از مواد اولیه جهانی است که چین در تامین این کالاها نقش اصلی را برعهده دارد. اگر تولیدکننده آمریکایی نتواند برای کالای اولیه خود بر روی چین حساب کند، یا کالا تولید نخواهد شد و یا تولیدات در قیمتی که در توان مصرف کننده باشد، تولید نمی‌شود.

خبرگزاری فارس در گفت و گو با پروفسور بیانچی به تأثیر جنگ تجاری آمریکا و چین بر اقتصاد دو کشور و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 پرداخته است.

«رابرت بیانچی» استاد علوم سیاسی و حقوق بین‌المللِ دانشگاه «شیکاگو» و محقق میهمان در دانشگاه ملی سنگاپور است. او سابقه تدریس در دانشگاه های شیکاگو، قطر، دانشگاه آمریکایی قاهره و دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا را دارد. بیانچی در برنامه نفت در برابر غذای سازمان ملل متحد مشارکت داشته است. «جهانی شدن اسلامی»، «گروه های ذی نفوذ و توسعه سیاسی در ترکیه» از جمله آثار اوست.

منبع: خبرآنلاین