کد خبر: 180382

سفر اربعین چقدر هزینه برمی‌دارد؟

سفر اربعین «رایگان» نیست، این ویزای عراق است که «رایگان» شده. پس نباید با تصور این‌که قرار است در یک پیاده‌روی زیارتی شرکت کنیم، بدون آمادگی لازم راهی عراق شد، تا در ادامه با چالش‌هایی مواجه نشویم که بازگشت ما را به کشور سخت کند.
اتاق خبر 24

سنت پیاده‌روی اربعین از عراقی‌ها به ایرانی‌ها رسیده است. مردم عراق دو هفته پیش از آن‌که تاریخ چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) فرا برسد، پیاده از شهرهای مختلف این کشور راهی کربلا می‌شوند. آن‌ها در موکب‌ یا چادرهایی که اقوام و قبایل عشایر و روستایی در مسیرهای منتهی به شهر کربلا، برگزار کرده‌اند استراحت می‌کنند و پذیرایی می‌شوند. بیشتر عراقی‌ها بدون هزینه و بار اضافه  معمولا در این مراسم مذهبی شرکت می‌کنند.

این مراسم در زمان حکومت صدام، متوقف شده بود که با سرنگونی رژیم بعث بار دیگر برقرار شد. در یک دهه اخیر حضور زائران ایرانی در مراسم پیاده‌روی اربعین در کنار مردم عراق پررنگ‌تر شده و همین جوشش جمعیت، خدمات موکب‌ها (چادرها) را نیز متنوع‌تر کرده است. با آن‌که بیشتر خدمات در جریان مراسم اربعین، رایگان و خیرات است اما برای حمل و نقل و در مواقعی خواب باید هزینه‌هایی صرف شود.

در سال‌های نخست حضور زائران ایرانی در مراسم پیاده‌روی اربعین، کرایه راه و دیگر امکانات رفاهی در پایین‌ترین حد تعیین می‌شد اما با افزایش جمعیت زائران، این هزینه‌ها در زمان اربعین با دیگر روزها تفاوت و حتی حالتی کاذب پیدا کرد.

ویزای عراق «رایگان»

برای اربعین امسال دولت‌های عراق و ایران توافق کردند که ویزای عراق، لغو و رایگان شود. این مقرارت از اول ماه محرم (دهم مهرماه) تا پایان ماه صفر (هفتم آبان‌ماه) برقرار است.

برداشته شدن ویزا و رایگان شدن آن، این ابهام را به وجود آورده که بدون گذرنامه یا پاسپورت هم می‌توان به عراق سفر کرد. این درحالی است که نیروی انتظامی و وزارت کشور تاکید کرده‌اند برای خروج از کشور حتما باید گذرنامه با ۶ ماه اعتبار زمانی همراه داشت.

تجربه زائرانی که سال‌های پیش در مراسم پیاده‌روی اربعین شرکت کرده‌اند، بیانگر است که وقتی تقاضا زیاد شود و اتوبوس کم باشد، قیمت‌ها گران می‌شود، حتی اگر قول داده باشند قیمت‌ها رسما افزایش پیدا نکند.

کرایه اتوبوس تا مرز چند؟

تابلوی قیمتی شرکت‌های اتوبوسرانی درحال حاضر نشان می‌دهد: نرخ بلیت اتوبوس از شهرهای مختلف ایران تا شهر مرزی مهران حدودا از ۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر نفر است. قیمت بلیت اتوبوس از از شهرهای مختلف کشور تا کرمانشاه، نزدیک به مرز خسروی نیز از ۴۵ تا ۱۴۰ هزار تومان است. برای رسیدن به اهواز به منظور دسترسی به مرزهای جنوبی (شلمچه و چزابه)، از نزدیک‌ترین شهر تا دورترین آن به اهواز و آبادان، کرایه هر نفر با اتوبوس از ۲۲ تا ۱۲۵ هزار تومان است.

خدمات‌رسانی این اتوبوس‌ها طبق اعلام وزارت راه از ۱۷ مهر آغاز می‌شود. پیش‌بینی شده برگشت زائران به کشور هم تا اواخر مهرماه ادامه داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.