کد خبر: 180208

گردشگری و مشاغل؛ آینده بهتر برای همه

از سال ۱۹۸۰، سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد سالانه روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز جهانی گردشگری جشن می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

 

تاریخ ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰ به تصویب سازمان جهانی گردشگری رسید. انتخاب و تصویب این روز نقطه عطفی در گردشگری جهانی محسوب می‌شود. هدف از گرامی داشت چنین روزی، بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.

"گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه" عنوانی است که جهان از 27 سپتامبر 2019 برآن تاکید می کند. شغل و آینده بهتر دو عنوانی است که برای یک سال جهان برآن صحه گذاشته است.

روز جهانگردی

 

جهانگردی چیست؟

پدیده مسافرت را از محلی به محل دیگر و از کشوری به کشور دیگر ، بدون در نظر داشتن قصد مهاجرت ، اشتغال یا اقامت مستمر جهانگردی گویند .

 از دید سازمان ملل  جهانگرد یا گردشگر کسی است که کشوری غیر از کشور محل اقامت خود را مورد بازدید قرار دهد ، مشروط بر اینکه ، این بازدید به منظور احراز هیچگونه شغل و کسبی نباشد و حداقل ۲۴ ساعت و حداكثر سه ماه در کشور میزبان توقف نماید و مسافرت او مبنی بر یکی از علل زیر باشد :
تفریح ، استراحت ، گذراندن تعطیلات ، امور خانوادگی ، درمان و امور پزشکی ، ورزش ، امور مذهبی ، ماموریت یا شرکت در هم اندیشی ها .

صنعت گردشگری پس از صنایع خودروسازی، ساختمان و غذایی، چهارمین صنعت برتر جهان است. میزان مشارکت این بخش در تولید ناخالص داخلی جهان بیش از بخش‌هایی همچون خودروسازی و کشاورزی و مشارکت آن در اشتغال از خودروسازی نیز بیشتر بوده است.

صنعت گردشگری، بزرگترین و متنوع‌ترین صنعت در دنیا به حساب می‌آید. تأثیر گردشگری بر افزایش میزان اشتغال و درآمدهای ارزی، رونق صنایع داخلی، گسترش همکاری‌های بین‌المللی موجب شده است تا نگرش کشورهای دنیا به مرز آن تغییریافته و جایگاه مهمی در سیاست‌گذاری دولت‌ها
پیدا کند.

روز جهانگردی

 

در قرن نوزدهم اصطلاح جهانگرد يا توريست [Tourist] جايگزين سياح شد. در آن زمان اشراف­ زادگان فرانسوي، براي تكميل تحصيلات و كسب تجربه­ هاي لازم زندگي مسافرت مي­ كردند. اين جوانان، در آن زمان توريست ناميده مي­ شدند. بعدها اين اصطلاح براي كساني به كار رفت كه براي سرگرمي، وقت­ گذراني و گردش، به فرانسه سفر مي­كردند. اين اصطلاح، با گذشت زمان به مسافرت خارج از فرانسه نيز تعميم داده شد و به همه­ ي افرادي كه به خارج از كشور محل اقامت خود  مسافرت مي­ كردند، توريست گفته شد.

اطلاعات تاريخي، نشان مي­ دهد كه مسافرت براي استراحت و تفريح، از اوايل قرن شانزدهم ميلادي شروع شده و نمي­ توان انگيزه­ ي اصلي سياحان معروفي چون: ابن بطوطه، واسكودوگوما، كريستف كلمب و ماركوپولو و مانند اين­ها را، تفريح و استراحت دانست. اينان، سياحاني حرفه­ اي بودند كه براي كشف سرزمين­ هاي جديد، تجارت، ماجراجوئي، شناخت اقوام و ملت­ هاي ديگر و يا زيارت، گام در سفرهاي چندين­ ساله مي­ گذاشتند.

 

سازمان جهانی گردشگری

سازمان جهانی گردشگری یا همان UNWTO معتبرترین و پیشتازترین سازمان بین المللی مرتبط با صنعت گردشگری و سفر است. این سازمان در واقع یکی از زیر مجموعه های سازمان ملل متحد است و مقر اصلی اش در شهر مادرید اسپانیا قرار گرفته است. سازمان جهانی گردشگری اهداف مختلفی را دنبال می کند. هدف اصلی این سازمان رونق و توسعه گردشگری در سراسر جهان است. امروزه ۱۵۷ کشور جهان عضو این سازمان هستند و حدود ۵۰۰ نماینگی هم از بخش های خصوصی، آموزشی و … زیر مجموعه این سازمان هستند. آمارهای این سازمان، معتبرترین آمارهای گردشگری در جهان هستند که مورد استفاده موسسات تحقیقاتی، آموزشی و مسئولین کشورها قرار می گیرند.

این سازمان به عنوان محل گفتگوی کشورها درباره سیاست‌ها و تجارب عملی آنها درباره دانش گردشگری است.

سازمان جهانی گردشگری نقش مرکزی و مهمی در ترفیع وضعیت تعهد و توانایی‌های موجود کشورهای در حال توسعه در زمینه گردشگری دارد. 

سازمان جهانی گردشگری همچنین به وسیله متقاعد کردن کشورهای عضو از طریق معرفی مقاصد توریست‌ها از سفر، حداکثر منفعت اقتصادی که توریسم می‌تواند با خود به همراه بیاورد و تاثیرات اجتماعی و فرهنگی ناشی از توسعه توریست و در عین حال کاهش تاثیرات زیست‌محیطی و تاثیرات منفی اجتماعی آنها، برای اجرایی شدن دستورالعمل‌های جهانی اخلاق حرفه‌ای در توریسم تلاش می‌کند.

در حال حاضر 157 کشور، منطقه و بیش از 300 عضو وابسته، به نمایندگی بخش خصوصی، موسسات آموزشی، شرکت‌های جهانگردی و مراجع صلاحیت‌دار محلی در این سازمان عضو هستند.

روز جهانگردی

 

تاثیرات مثبت گردشگری

۱. ایجاد شغل برای مردم یک کشور
۲. ترویج آگاهی فرهنگی و همینطور کمک به حفظ سنت ها و فرهنگ های محلی
۳. توسعه زیرساخت ها و خدمات مانند بهبود و ایجاد جاده ها و فرودگاه ها با استفاده از درآمد حاصل از گردشگری
۴. کمک به جامعه محلی با پول خارجی
۵. حمایت از جاذبه های طبیعی با استفاده از درآمد گردشگری
و …

تاثیرات اقتصادی مثبت

۱. تولید ارز خارجی
۲. ایجاد شغل جدید و فرصت های شغلی
۳. ایجاد تجارت، درآمد و کارآفرینی مخصوصا در بخش های کوچک کسب و کار
۴. ارائه زیرساخت های جدید برای استفاده های غیر توریستی
۵. افزایش توسعه ی یک منطقه
و …

تاثیرات اقتصادی منفی

۱. افزایش کالاهای وارداتی
درمورد اقتصاد های کوچکی که توان تولید کالای مورد نیاز گردشگران را ندارند و برای رفع این نیاز مجبور به استفاده از کالاهای وارداتی می شوند.
۲. تاثیرات جایگزینی
زمانیکه یک پروژه گردشگری جدید مشتریان را از صنعت و امکانات موجود دور می کند، گفته می شود که اقتصاد جایگزین شده است.
۳. وابستگی بیش از حد به گردشگری
زمانیکه صنعت گردشگری در یک منطقه در حال قدرت گرفتن است مردم سرمایه خود را در این بخش به کار می گیرند و در نتیجه باعث سیر نزولی صنایعی می شوند که از قبل وجود داشتند اما این منطقه گردشگری خاص هم کم کم موقعیت قبل خود را از دست می دهد و در نتیجه اقتصاد این منطقه با مشکل مواجه می شود.
۴. وابستگی بیش از حد به کار
همانطور که گردشگران افزایش می یابند، نیروی مورد نیاز برای برآوردن نیازهایشان نیز افزایش می یابد. این صنعت به طور گسترده به کار متکی است؛ بنابراین شرکت ها به شدت از نیروی کار برای برآورده شدن نیازهای گردشگری استفاده می کنند.
۵. کم شدن زمین و افزایش قیمت آن
هرچقدر تعداد گردشگران افزایش می یاید نیاز آنها به اقامتگاه نیز بیشتر می شود. بنابراین هتل ها، خانه ها و استراحتگاه های بیشتری ساخته شده و باعث کمبود زمین و افزایش قیمت آن می شود که برروی منطقه تاثیر می گذارد.
۶. افزایش قیمت کالا
توریست بیشتر به معنی نیاز بیشتر است. همانقدر که تعداد گردشگران افزایش می یابد نیاز بیشتری به لوازم، غذا، آب، برق، گاز و … احساس می شود. این مسئله باعث گرانتر شدن بازار و دشوارتر شدن زندگی افراد آن منطقه می شود.

 

گردشگری در ایران

کشور ایران از نظر دارا بودن جاذبه های گردشگری در ردیف ده کشور اول جهان قرار دارد. و دارای جاذبه های متنوع و منحصر به فرد تاریخی، مذهبی، فرهنگی، طبیعی و... است که می تواند برای خارجیان دیدنی باشد و عده زیادی را برای بازدید از این آثار روانه کشور کند که باید برای توسعه گردشگری مورد توجه قرار گیرند از طرفی موانعی نیز در راه توسعه گردشگری وجود دارد که ، ضعف شدید تبلیغات داخلی و خارجی ، کمبود امکانات حمل و نقل و اقامتی را می توان ذکر کرد که باید در رفع آنها کوشش شود.

روز جهانگردی

با مقایسه بین درآمدهای گردشگری ایران و جهان ملاحظه می شود که سهم ایران از این درآمدها تنها یک درصد است و این امر خالی از آن است که در برنامه های عمرانی و توسعه کشور به گردشگری توجه گردشگران وارد شده به کشور وایرانیان  خارج شده از کشور نشان می دهد که تراز درآمد این بخش رقم زیادی کسری دارد و درآمد های گردشگری حتی نیمی از هزینه های آن را پوشش نمی دهد.

این صنعت در ایران از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است. از دلایل آن می‌توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع مربوط به این حوزه اشاره کرد.

کارشناسان میزان تولید ناخالصی ملی را که از طریق گردشگری در ایران به صورت غیر مستقیم به دست می آید، ۶/۱ درصد برآورد کرده اند. همچنین صنعت گردشگری در ایران نیم درصد اشتغال را به خود اختصاص داده است. اگر به این صنعت توجه بیشتری شود، صنعت گردشگری در ایران می تواند به بحران اشتغال کشور کمک بسیار کند. به دلیل تنوع بالایی که در صنعت گردشگری وجود دارد، این صنعت می تواند در اقتصاد کشور تاثیرات بسیار زیادی داشته باشد. با توسعه صنعت گردشگری می توان به کاهش بیکاری و توزیع درآمد و افزایش درآمد دولت کمک کرد.

 

سهم ایران از گردشگری جهانی

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) هر سال گزارش های معتبری را در زمینه آمارهای گردشگری جهانی منتشر می کند. معمولا اساتید دانشگاه ها و مسئولان کشورها با تحلیل این آمارها روندهای پیشین خود را ارزیابی و برای آینده صنعت گردشگری کشورشان برنامه ریزی می کنند. بر اساس این آمارها، صنعت گردشگری ایران در بازه زمانی سال های ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷، رشدی منفی داشته و در سال ۲۰۱۷ سهم کشورمان از گردشگری جهانی فقط ۱٫۵ درصد بوده است.  در سال ۲۰۱۷ میلادی ۴ میلیون و ۸۶۷ هزار گردشگر به ایران سفر کرده اند که این رقم در مقایسه با آمارهای سال گذشته (۴ میلیون ۹۴۲ هزار گردشگر) نشان دهنده رشد منفی ۱٫۵ درصدی گردشگری کشورمان در بازه زمانی ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷ هستند. در این گزارش ها، آمارهای سال ۲۰۱۰ ایران هم منتشر شده اند. بر همین اساس، در این سال، ۲ میلیون و ۹۳۸ هزار نفر به ایران سفر کردند و باعث ایجاد درآمدی ارزی حدود ۲ میلیارد و ۴۳۸ میلیون دلار در کشورمان شدند.

روز جهانگردی

 

سهم استان‌های ایران در گردشگری

معمولا گردشگران به دلیل علاقه‌مندی به فرهنگ، طبیعت، یا آب و هوای مقصد مورد نظر یا وجود جاذبه های گردشگری تاریخی، آن محل را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. هر چند که جای جای کشور ایران می تواند به عنوان بهترین مقاصد گردشگری برای مسافران به شمار آید. اما در این میان برخی از استان های ایران توانسته اند، بیشترین میزان جذب گردشگر خارجی را به خود اختصاص دهند. این استان ها عبارتند از: خراسان رضوی، اصفهان، فارس، همدان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی، اردبیل، آذربایجان شرقی، تهران، خوزستان، گیلان و همچنین سیستان و بلوچستان. لازم است بدانید استان ایلام محل ورود گردشگران عراقی از مرز این استان است و در رده دوم قرار گرفته است.

 

موانع اصلی در توسعه گردشگری در ايران

اگرچه توسعه و گسترش ايرانگردي و جهانگردي به منظور استفاده هرچه بيشتر از مزاياي متعدد آن اجتناب ناپذير است ولي مشكلات و تنگناهاي متعدد در راه رشد و توسعه صنعت گردشگری در ايران نبايد از نظرها دور بماند برخي از اين مشكلات عبارتند از:

-فقدان يك برنامه جامع و استراتژيك و همچنين مشخص نبودن هدفها و سياستهاي صنعت گردشگری در ايران در قالب يك برنامه اجرايي.

-یکی دیگر از موانع اصلی توسعه گردشگری در ایران،توسعه نیافتگی سواحل خلیج فارس و امکانات مناسب دریایی (باغهای دریایی – پارکهای آبی و...)

-‌فقدان نيروي انساني كار آزموده و متخصص امور جهانگردي در دفاتر گردشگری در ایران و بي‌اطلاعي و بي‌تجربگي كادر شاغل در موسسات جهانگردي (از قبيل خدمتگزاران هتلها، كاركنان آژانس و راهنمايان جهانگردي)

- عدم تمايل بخش خصوصي به سرمايه‌گذاري در بخش گردشگری به علت عدم سودآوري،  اقدامات سليقه‌اي و محدودكننده از سوي برخي مقامات غيرمسئول و...

- نبود امكانات اوليه مثل اقامتگاههاي مناسب وامکانات بدیهی و ضروری

- تعدد مراكز تبليغاتي و نداشتن سيستم واحد در تبليغات و بازاريابي - فقدان یک شبکه تلویزیونی بین المللی به زبان انگلیسی مختص تبلیغات جهانی در زمینه گردشگری در ایران -عدم استفاده از كارشناسان مجرب و آشنا به صنعت جهانگردي---

 

تاثیر گردشگری بر اقتصاد ایران

آنچه سازمان جهانی گردشگری را برای انتخاب "گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه" به تامل واداشت، اهمیت این صنعت بر اشتغال است. ایجاد شغل با پیشرفت تکنولوژی و رشد جمعیت به یکی از معضلات کشورها بدل شده است، و کشور ما ایران با دارا بودن بیش از 45 درصد از جمعیت جوان و نیروی کار، از این قاعده مستثنی نیست و صد البته این ظرفیت نیروی جوان در کشور کم نظیر است.

روز جهانگردی

گردشگری بیش از نفع اقتصادی و درآمد به طور مستقیم و غیر مستقیم بر ایجاد شغل تاکید دارد. آثار مستقیم حاصل از صنعت گردشگری، با احتساب حدود 6 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی در این صنعت، نمایانگر تخصیص یک شغل از هر 15 شغل است.

رابطه بین صنعت گردشگری، رشد اقتصادی و توسعه مالی بررسی شده است که نشان می‌دهد که بین رشد اقتصادی و گردشگری رابطه مثبت و معنا­دار و بین رشد اقتصادی و توسعه مالی نیز رابطه مثبت و معنا­داری وجود دارد. توسعه مالی همچون گردش مالی راحت در کشور مبدا و استفاده ساده از ابزارهای مالی در جهت تامین مالی برای گردشگران در رشد این صنعت نقش بسزایی دارد. همان­گونه که افزایش توسعه مالی سبب رشد اقتصادی می‌گردد، افزایش رشد اقتصادی نیز سبب بهبود زیرساخت‌ها و توسعه صنعت گردشگری می‌شود.

صنعت گردشگری با ویژگی‌های خاص خود، صنعتی پویا با آینده‌ای روشن تلقی می‌شود. سرمایه‌گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه‌های جهانگردی روبه افزایش است. امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده است.

زیرا این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی است پاکیزه و عاری از آلودگی و در عین حال ایجادکننده مشاغل جدید. اینکه امروزه مشاهده می‌شود که کشورهای صنعتی  تمام نیرو و توان خود را در جهت جذب جهانگرد به کار می‌گیرند، موید جایگاه این صنعت در اقتصاد است، عایدی حاصل از گردشگری پایدار و در عین حال امکان بهره‌برداری از آن در کوتاه‌مدت فراهم است. همچنین اشتغال­زایی در این صنعت بالا بوده و نیروی انسانی مورد نیاز آن محتاج به آموزش بلندمدت نمی‌باشد.

 

اقدامات مثبت ایران برای جذب گردشگران

گردشگری در ایران طی سال های اخیر به دلیل رکود اقتصادی وضع مناسبی نداشته است، اما می توان گفت از نظر ورود ‏گردشگران به داخل کشور موفقیت هایی بدست آمده است. این موفقیت ها از حدود سال 92 و با برنامه ریزی های درستی ‏که انجام صورت گرفت، محقق شده است.‏

سرپرست وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گفت: میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی جزو رتبه‌های اول و دوم در حوزه اقتصاد کشور است و در حوزه اشتغال نیز نقش مهمی دارند، بنابراین باید از این وزارتخانه حمایت بیشتری صورت گیرد.  

وی افزود: در مدت اخیر حوزه گردشگری بسیار رشد کرده است و ما سال گذشته ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگر ورودی به کشور داشته‌ایم که هم‌اکنون بیمارستان‌ها و هتل‌های ما خالی از گردشگر خارجی نیستند و این اتفاق در شرایطی رخ داده که تحریم‌ها اثر منفی زیادی در کشور داشته است. وی همچنین به رشد۴۰ درصدی گردشگران در ایران اشاره کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر هر گردشگر ۱۴۰۰دلار ارزآوری برای کشور دارد که در حوزه نفت ۶۴ دلار می‌فروختیم و ۱۰ دلار آن سرمایه‌گذاری می‌شد، ولی در حوزه گردشگری کمتر از ۳ سنت سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

از دیگر اقدامات در جهت رشد گردشگری میتوان به لغو روادید یک طرفه چینی ها به ایران با هدف جذب گردشگران این کشور اشاره کرد.

از مدتها قبل برنامه ریزی برای بدست آوردن بازار چین از جمله هدف های سازمان میراث فرهنگی و شرکت های زیرمجموعه و فعالان گردشگری بود به همین دلیل کنسرسیومی در معاونت گردشگری برای این موضوع تشکیل شده است که در آن بخش های مختلف از جمله بخش خصوصی و فعالان گردشگری هر کدام در زمینه های مربوط به خود تلاش می کنند تا بتوانند نظر این گردشگران را به ایران جلب کنند.

این اقدام به ویژه بعد از به روز کردن بازارهای هدف گردشگری و توجه به بازارهای مهم انجام گرفت پس از آن برنامه عملیاتی برای این بازارها تدوین شد. اکنون با مصوبه دولت مبنی بر لغو ویزای چینی ها هنگام ورود به ایران، تلاش برای به دست آوردن نظر گردشگران این کشور جدی تر خواهد شد.

ایران با برخی از کشورها به صورت دو طرفه لغو روادید است یعنی گردشگران بدون ویزا وارد کشور شده و ایرانی ها هم بدون روادید به آن کشور سفر می کنند از جمله ترکیه یا لبنان.

جا دارد در آستانه فرارسیدن روز جهانی گردشگری علاوه بر بهره گیری از ظرفیت های اشتغال در این صنعت پویا نگاه ویژه ای نیز به سرمایه های انسانی و مشاغل صنعت گردشگری و وابسته در کشور شود و باز تعریف مشخص و معینی با کد بیمه ای برای مشاغل مرتبط با این صنعت یا مشاغلی که به واسطه گسترش این صنعت در کشور پدید آمده است شود تا ضمن توجه بیشتر به جایگاه بی بدیل اقتصادی و اشتغال این صنعت پویا قدم هایی هر چند کوتاه برای رسیدن به استانداردهای جهانی برداشته شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.