کد خبر: 180157

روایت الیزه از دیدار ماکرون و روحانی در نیویورک

بعد از دیدار روسای جمهور ایران و فرانسه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، کاخ الیزه بیانیه ای درباره صحبت های «امانوئل ماکرون» با «حسن روحانی» منتشر کرده است.
اتاق خبر 24

در ادامه اتهام زنی های بی سند غربی ها به ایران درباره حمله یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، رئیس جمهور فرانسه در دیدار با همتای ایرانی، در زمینه تنش ها در منطقه غرب آسیا توپ را در زمین ایران انداخته و از تهران خواسته تنش ها را کاهش دهد.
کاخ الیزه درباره دیدار روسای جمهور فرانسه و ایران بیانیه ای صادر و اعلام کرد، «امانوئل ماکرون» به «حسن روحانی» تاکید کرد که مسیر کاهش تنش ها در منطقه، تنگ تر شده و زمان آن فرا رسیده که ایران تنش ها را کاهش دهد.
بنا بر نوشته خبرگزاری « رویترز »، رؤسای جمهور فرانسه و ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل بیش از ۹۰ دقیقه دیدار و صحبت کردند.
این دیدار به فاصله کوتاهی بعد از انتشار بیانیه مشترک سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان درباره حملات به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان سعودی و اتهام زنی آنها به ایران انجام شد.
در بیانیه الیزه درباره صحبت های ماکرون خطاب به رئیس جمهور ایران آمده است: «رئیس جمهور (فرانسه) گفت که در شرایط کنونی، مسیر کاستن از تنش ها در حال تنگ تر شدن است اما بیشتر از هر زمانی کاستن از تنش ضروری است و زمان آن فرا رسیده که ایران این اقدام را انجام دهد».
به ادعای دفتر ریاست جمهوری فرانسه، ماکرون از روحانی خواست که ایران مذاکره و صحبت درباره دستور کار امنیت منطقه را آغاز کند.
رئیس جمهور فرانسه قرار است امروز سه شنبه در نیویورک با «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود دیدار دوجانبه داشته باشد.

منبع: خبرآنلاین