کد خبر: 180145
یادداشت اتاق خبر24:

هشدار سردار حاجی زاده به آمریکا

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در مصاحبه ای با شبکه افق نکاتی را در باره سرنگون کردن پهپاد آمریکایی گفت که دارای پیام هایی است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از گذشت نزدیک به 3 ماه از سرنگون کردن پهپاد متجاوز آمریکایی در خلیج فارس، این موضوع همچنان در محافل سیاسی و نظامی در حال تجزیه و تحلیل است.

ساقط کردن یک پهپاد فوق پیشرفته که آمریکایی ها تلاش کردند آن را از نظر خود بی اهمیت و پیش پا افتاده جلوه دهند، یک کار بزرگ از پدافند هوایی نیروهای مسلح کشورمان بود.

 مصاحبه سردار حاجی زاده با نادر طالب زاده در شبکه افق که با زیر نویس انگلیس پخش شد، دارای چندین پیام بود که مهمترین آن آتش به اختیاری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در صورت مشاهده کوچکترین تعرض و تعدی به سرزمین ایران است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در این گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد که یک افسر بدون کسب تکلیف با فرمانده ارشد تصمیم به شلیک به سوی پهپاد متجاوز آمریکایی گرفته که البته پیش از اقدام، چند بار به این پهپاد و هواپیمای همراه او که دارای سرنشین بود هشدار لازم داده شد اما آنها به این هشدارها بی توجهی کردند.

تصمیم برای شلیک به سوی پهپاد فوق پیشرفته آمریکا که وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران شده بود، قطعاً برای نیرویی که پشت سیستم پدافند نشسته و شاهد تجاوز هوایی به حریم کشور است، کار نفس گیری بوده است چرا که چنین تصمیمی بسیار حساس و سرنوشت ساز است از آن جهت که کمترین اشتباهی در تصمیم می تواند عواقب بدی داشته باشد.

اگر ذره ای در محاسبات اشتباه رخ بدهد و پهپاد خارج از حریم هوایی ایران سرنگون شود قطعاً چنین تصمیمی برای کشور هزینه ساز خواهد بود.

علاوه بر این که، نیروهای آمریکایی در منطقه حضور دارند و پایگاه های نظامی آنها در کشورهای حاشیه خلیج فارس مستقر است. ناوها و ناو هواپیمابر او نیز در خلیج فارس و دریای عمان حضور دارند.

واکنش سریع و گرفتن تصمیم مهمی چون شلیک به یک پهپاد آمریکایی آن هم در شرایط تهدید نظامی علیه کشورمان، بسیار سخت و دشوار است اما این تصمیم بدون تردید گرفته شد و آن افسر با تصمیم درست خود یک اقدام بازدارنده انجام داد.
آنگونه که از سخنان سردار حاجی زاده بر می آید، سخن او در باره این که «پهپاد آمریکایی را یک نیروی آتش به اختیار ساقط کرد» این معنا و مفهوم را می رساند که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شرایط مشابه، همه آتش به اختیار هستند و نیازی به کسب تکلیف و اجازه نیست، چرا که شرایط حساس است و نمی توان در باره چنین مسائلی درنگ کرد.

کوچکترین درنگی مقابل هر گونه تعرض و تعدی از سوی دشمنان به سرزمین جمهوری اسلامی ایران، نشان دادن ضعف به دشمن است در حالی که ایران در زمینه نظامی هیچ ضعفی ندارد بلکه دست بالا را دارد.

شاید اگر سرنگون کردن پهپاد آمریکایی را در چارچوب مناسبات دیپلماسی قرار دهیم، دیپلمات ها با انجام آن به شدت مخالفت کنند، اما با توجه به شرایطی که آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده اند، رفتار انقلابی و آتش به اختیار بودن، مناسبترین گزینه هایی است که باید در مقابل ایالات متحده به کار برد.

باید پس از این نیز آمریکایی ها که به خاطر هدف قرار گرفتن تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان از سوی انقلابیون یمن، جمهوری اسلامی ایران را تهدید و او را متهم به دست داشتن در این حمله می کنند، مراقب رفتار خود باشند چرا که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شرایط آتش به اختیاری قرار دارند و هر گونه تهدید و تعرضی را پاسخ خواهند داد، هر چند مقامات نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران خواهان جنگ با آمریکا نیستند و مقامات آمریکایی نیز چنین خواسته ای ندارند اما با این وجود ایران در آمادگی کامل به سر می برد و نیروهای نظامی آمریکا از این موضوع کاملا با خبر هستند.

آمریکایی ها به ویژه رژیم های عربی وابسته به غرب به این جمله سردارحاجی زاده خوب توجه داشته باشند که گفت؛ «اگر آمریکا در ماجرای ساقط کردن پهپاد متجاوز به ما حمله میکرد، پایگاه‌های امریکا در العدید (قطر) و الظفره (امارات) و همچنین یک ناو آمریکایی را که از قبل هدف گرفته بودیم، نابود می کردیم.»


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.