کد خبر: 180087

آیا عبور کشتی‌های آمریکا از تنگه هرمز قانونی است؟

ایران حق عبور ترانزیت را برای کشورهایی مانند ایالات متحده که عضو کنوانسیون ۱۹۸۲ نیستند، قانونی نمی‌داند، اما این کشورها بنابر عرفی‌شدن این مسئله، حق عبور ترانزیت را برای خود قائل هستند.
اتاق خبر 24

تنگه هرمز مهمترین شاهراه ترانزیت دریایی نفت جهان است به‌طوری که حدود 20 درصد نفت خام جهان برای فروش به کشورهای خریدار، از این تنگه عبور می‌کند.

از نظر حقوق حاکم بر آب‌های بین‌المللی، لازم است به دو اصل اساسی که در مورد تنگه هرمز نیز صدق می‌کند، اشاره کرد.

در زمینه دریای سرزمینی و منطقه مجاور، "عبور بی‌ضرر" را به‌عنوان یک قاعده قدیمی عرفی در دریای سرزمینی به‌رسمیت می‌شناسد و به‌موجب ماده 18 عهدنامه مذکور «عبور» به‌معنای عمل کشتیرانی در دریا‌های سرزمینی بدون ورود به آب‌های داخلی و بدون توقف در لنگرگاه‌ها یا تأسیسات بندری‌ای که خارج از آب‌های داخلی قرار دارند، است.

براساس این ماده عبور کشتی‌های خارجی از دریای سرزمینی تا جایی بی‌ضرر است که مخل آرامش، نظم یا امنیت کشور ساحلی نباشد. از طرف دیگر کشتی‌هایی که عبور بی‌ضرر را رعایت نکنند، تحت صلاحیت دولت ساحلی هستند و دولت ساحلی دارای حق تعلیق عبور این گونه کشتیها در نقاطی که عبور آنها نظم عمومی را به مخاطره می‌اندازد، خواهد بود. دولت ساحلی قادر است از عبور غیرمجاز ممانعت به‌عمل آورده و حتی به‌خاطر مسائل امنیتی عبور بی‌ضرر را در منطقه مشخص از آبهای ساحلی معلق نماید.

منبع: جام جم آنلاین