کد خبر: 179983

روحانی: اهل ذلت و تسلیم نیستیم

رئیس جمهوری ارتش، سپاه و بسیج را سه‌پایه اصلی حفاظت و حراست از انقلاب و کشور عنوان کرد.
اتاق خبر 24

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری صبح یکشنبه در مراسم رژه نیروهای مسلح که به مناسبت 31 شهریور سالروز آغاز دفاع مقدس، در جوار حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد با اشاره به فرا رسیدن سی و یکمین سالروز آغاز جنگ تحمیلی خاطر نشان کرد:‌امروز 39 سال از تجاوز عفلقیان به سرزمین پاک ایران می‌گذرد  و امروز زمانی است که باید یکبار دیگر فراز و نشیب دهه اول انقلاب را بازخوانی کنیم.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی ایران انقلابی برای استقلال و آزادی مردم  و همچنین تحقق حکومت مردم بود و اسلامی بود ادامه داد: انقلاب اسلامی مسیر خود را یافته و به پیروزی رسیده بود و می‌توانست خیر و نعمتی برای کل منطقه و جهان استضعاف باشد. اما دشمنان   این انقلاب از همان روز نخست رو به ملت و  اراده ملت تلاش مذبوحانه خود را آغاز کردند.

رئیس جمهور اظهار کرد:‌دشمنان انقلاب اسلامی تلاش‌های خود را از ایجاد ناامنی‌ها ، توطئه برای تجزیه کشور و ترورها آغاز کردند. آنها رو به ترور بزرگانی همچون شهید علامه مطهری آوردند، کسی که تشکل اعتدال اسلامی را برای نسل جوان ما تبیین کرد و همچنین مدیران و بزرگانی چون آیت‌الله بهشتی، رجایی و باهنر و دیگر عزیزان  و آنها را به شهادت رساندند. دشمنان به ترور بزرگان انقلاب اکتفا نکردند بلکه اقدام به طر احی‌هایی کردند تا زیر بناهای قدرت نظامی  ما را متزلزل کنند.

روحانی گفت: نخستین توطئه دشمنان برای  تزلزل قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران ، طرح  انحلال ارتش بود که توسط مزدوران راست و چپ طراحی و تبلیغ شده بود . از طرفی دیگر آنها تلاش می‌کردند با کلمه حق، باطلی را دنبال  کنند و آن این که به نام شورا می‌خواستند اساس نظم فرماندهی را بر  هم بزنند.

وی با اشاره به تصمیمات راهبردی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای حفظ نظم نیروهای مسلح گفت: اولین فرمان امام بزرگوار به مردم ایستادگی و مقابله باهمه توطئه گران بود.

وی ادامه داد :جوانان غیور و نیروهای مسلح ما در برابر همه آنها که می‌خواستند به عنوان مزدور از خوزستان کردستان وتا  گلستان و  سیستان و بلوچستان  اساس و پایه‌های این انقلاب را سست کنند، ایستادند و بالاخره جنگی به نام جنگ عفلقیان بر ما تحمیل شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌امام خمینی(ره) از پیش در برابر چنین توطئه‌ای با هوشیاری و درایت خود ایستاده بودند و در اولین گام به ارتش جمهوری اسلامی استحکام بخشیدند. و ثانیا نیروی انقلابی جدیدی به نام سپاه پاسداران را بنیان گذاری کردند. ایشان همچنین در کنار این دو نیرو فرمان تشکیل بسیج مستضعفین و سامان دهی سازمان این بسیج را صادر کردند؛ این ها سه پایه‌ی اصلی ، برای حفاظت و حراست از انقلاب و کشور هستند.

رییس جمهور با اشاره به این‌که اگر درایت امام خمینی (ره) نبود دشمن ممکن بود به اهداف شوم خود دست یابد، اظهار کرد: نیروهای مسلح ما با فرمان امام خمینی (ره)، با وحدت و یکپارچگی و هماهنگی و حضور مردم در همه صحنه‌های نبرد هشت سال در برابر مزدوران و دشمنان اسلام مقاومت کردند، دشمنانی که از سلاح غرب، ایده‌لوژی، شرق، چراغ سبز آمریکا و پول ارتجاع منطقه استفاده می‌کردند، اما ملت بزرگ ایران از هیمنه و سلاح شرق و غرب و پول ارتجاع عرب نهراسید.

وی ادامه داد: جنگ در کنار خسارات بی‌شمار ارزش‌های فراوانی به همراه داشت و به تعبیر رهبری جنگ برای ما گنج آورد. همان مقاومت هشت ساله بود که موجب شد امروز دشمنان برای تجاوز به سرزمین ما به تردید افتاده و موجب پشیمانی آنها شده است و جرات تصمیم‌گیری در برابر نیروهای مسلح و ملت بزرگ ایران را نداشته و نخواهند داشت.

روحانی با بیان‌ این‌که دشمن به جای جنگ نظامی به تدبیر خود جنگ اقتصادی و تعبیر صحیح تروریزم اقتصادی را آغاز کرده است، تاکید کرد: ملت با ایستادگی، هوشیاری و اتحاد و جهاد در میدان اقتصادی از این تنگه سخت هم عبور می‌کند. همه کارآفرینان، سرمایه‌ گذاران، کارگران، شرکت‌های دانش بنیان و مبتکران سردار و سرباز خط مقدم جنگ در برابر دشمن هستند. ما می‌توانیم با ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور کرده و دشمن را وادار کنیم که در مقابل با سرفرود آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا