کد خبر: 179947

ایران به زودی قطب بازار تولید اورانیوم می‌شود

یک تحلیلگر سیاسی پاکستانی اتخاذ گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران را مثبت ارزیابی کرد و آن را مقدمه مطرح شدن جدی ایران در بازار تولید اورانیوم و آب سنگین خواند.
اتاق خبر 24

ریاض احمد رضوی، کارشناس امور منطقه از پاکستان با بیان اینکه در دو گام قبلی کاهش تعهدات برجامی ایران، کشورهای عضو این توافق بین المللی هیچ اقدامی برای عمل کردن به تعهدات خود انجام ندادند، گفت: آنها فکر می‌کردند ایران با تهدیدات آمریکا و بعضی از کشورهای برجام که به ایران گفته بودند این گام‌ها تهران را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد، عقب‌نشینی کند، درحالی‌که ایران راه خود را ادامه داد.

وی افزود: حتی بعد از توقیف نفت‌کش ایرانی به وسیله دولت انگلیس (که این راهزنی در ادامه روابط انگلیس و آمریکا بود)، ایران جواب محکم‌تری نشان داد و ثابت کرد که در همه امور بر مبنای برابری و قاعده بُرد-بُرد پیش خواهد رفت و از تهدیدات و واکنش‌های آنها هیچ ترسی ندارد. در شرایطی که طرف های اروپایی به تعهدات خود عمل نمی کنند و مذاکرات و برجام را پوچ می دانند، گام سوم کاهش تعهدات ایران، حق مسلم این کشور است.

این کارشناس امور منطقه تصریح کرد: گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران، دارای اهمیت زیادی است و تأثیر آن از گام‌های اول و دوم بسیار بیشتر است. برجام، الان به مرحله حساسی رسیده است و اینکه طرف‌های اروپایی برجام یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس در هفته ‌ها و به ‌ویژه روزهای اخیر تلاش زیادی کردند تا ایران را متقاعد کنند از برداشتن گام سوم صرف نظر کند، به دلیل این بود که می‌دانستند این گام از اهمیت زیادی برخوردار است و پیامدهای زیادی دارد.

منبع: تابناک