کد خبر: 179931

قطب کشاورزی ایران بی‌بهره از بزرگترین طرح آبی کشور

استان کرمانشاه به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور هنوز از سامانه گرمسیری که بزرگترین طرح آبی کشور محسوب می‌شود بهره‌ای نبرده است.
اتاق خبر 24

سامانه گرمسیری طرحی مهم در زمینه انتقال بین حوضه‌ای آب و یکی از پروژه‌های جدی استان کرمانشاه است که به گفته بسیاری از مسئولان از بزرگترین پروژه‌های عمرانی تاریخ ایران در حوزه منابع آبی کشاورزی محسوب می‌شود.

مطالعات این طرح از سال 1318 شروع شده و در دوران جمهوری اسلامی به مرحله اجرا رسیده است. گرچه از نقطه آغاز طرح انتقال آب رودخانه سیروان کردستان به کرمانشاه سال‌ها گذشته است اما این طرح همانند بسیاری دیگر از پروژه‌ها مدت مدیدی اسیر زمان و بی‌توجهی شده بود.

مرحله نخست طرح بزرگ تنظیم و انتقال آب‌های گرمسیری در روز 11 اردیبهشت ماه امسال با حضور رئیس جمهور کلید خورد. با آغاز فعالیت قطعه اول این طرح که طول آن 50 کیلومتر است آب مورد نیاز 18 هزار و 500 هکتار اراضی کرمانشاه تأمین می‌شود.

در ابتدای عملیات اجرایی طرح گرمسیری عنوان می‌شد که با تکمیل آن حدود 100 هزار هکتار از اراضی زراعی استان کرمانشاه آبی می‌شود یا توسعه می ‌یابد اما این عدد به مرور کاسته شد.

9500 هکتار از اراضی ناب استان کرمانشاه از سامانه گرمسیری بی‌بهره مانده‌اند

بهرام درویشی مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمانشاه با اشاره به تخصیص آب سامانه گرمسیری و لکه‌های به جا مانده در این سامانه اظهار داشت: سامانه گرمسیری هدیه بزرگ نظام به مردم غرب کشور است و سرمایه‌گذاری عظیمی در این سامانه انجام شده است.

وی با بیان اینکه سرمنشأ ایجاد این سامانه پتانسیل آبی استان کرمانشاه است عنوان کرد: قرار است استان کرمانشاه و ایلام به طور برابر از این ظرفیت بهره‌مند شوند این سامانه از 60 هزار هکتار اراضی کشاورزی به 32 هزار هکتار و سهم استان به 360 میلیون مترمکعب آب تقلیل پیدا کرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمانشاه افزود: از 360 میلیون مترمکعب آب سهمیه استان حدود 100 میلیون مترکعب از منابع آبی بین‌راهی است که به این تخصیص‌ها افزوده خواهد شد.

درویشی با اشاره به اینکه 9500 هکتار از اراضی ناب استان لکه‌های جا مانده از قطعه نخست سامانه گرمسیری است گفت: توجه به اراضی به جا مانده از این سامانه از مطالبات جدی استان کرمانشاه است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.