کد خبر: 179915

چرا یمن پیشنهاد توقف مشروط حملات به سعودی را مطرح کرد؟

تحلیلگران یمنی دلایل مختلفی برای پیشنهاد ارتش در رابطه با توقف مشروط عملیات‌های تلافی‌جویانه علیه عربستان مطرح کردند که از جمله آنها تمایل آمریکا برای پیشبرد مذاکره میان طرف‌های یمنی و فشار غربی بر سعودی است.
اتاق خبر 24

«مهدی المشّاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز گذشته (جمعه، ۲۹ شهریور) از توقف مشروط عملیات‌های تلافی‌جویانه پهپادی و موشکی ارتش یمن علیه عربستان خبر داد و اعلام کرد، امیدوار است ریاض هم به حملات خود پایان دهد.

این اقدام پس آن صورت گرفت که ارتش یمن پالایشگاه‌های تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را هدف قرار داد و درباره توانایی‌اش برای انجام عملیات‌هایی از این دست به ریاض هشدار داد.

عربستان طرف شکست‌خورده جنگ یمن است

در همین ارتباط، «عدنان هاشم» رئیس مرکز پژوهش آماری «ساس» در یمن به روزنامه مصری گفت، این امر نشان دهنده آن است که آمریکا تمایل به پیشبرد مذاکرات میان انصارالله و عربستان سعودی در مسقط پیدا کرده است.

وی افزود، سفر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به ریاض آنقدر که مربوط به موضوع توقف شلیک موشک‌ها و پرواز پهپادهای یمنی بود، به صحبت درباره «مقابله با ایران» اختصاص نداشت.  

هاشم گفت: اگر فشارهای غربی برای پایان دادن به تهدیدات علیه تأسیسات نفتی عربستان نبود، ریاض با این مذاکرات موافقت نمی‌کرد زیرا این موضوع (تأسیسات نفتی) تنها به عربستان مربوط نمی‌شود بلکه به بازارهای جهانی ارتباط دارد. آمریکا معتقد است محدود کردن ابزارهای ایران در منطقه باید در راستای سیاست فشار حداکثری بر تهران و مجبور کردن آن به تن دادن به مذاکرات بر اساس دیکته‌های واشنگتن باشد. به همین دلیل فشارهای آمریکا و سعودی علیه تهران است نه حوثی‌ها.

وی افزود: سعودی‌ها راهبردی در یمن ندارند به همین دلیل با حوثی‌ها مذاکره خواهند کرد تا لااقل آنها را از ایرانی‌ها دور کنند و این همان دیدگاه آمریکایی‌هاست. اگر مذاکرات در موازنه قدرت فعلی رخ دهد عربستان سعودی به عنوان شکست‌خورده بر سر شروط عقب‌نشینی‌اش مذاکره خواهد کرد.

جمال عامر سردبیر روزنامه یمنی «الوسط» به عربی 12 گفت، این اقدام ارتش یمن پس از ضربه دردناک به عربستان در ماجرای آرامکو، ناکام گذاشتن حمله ائتلاف سعودی به «صعده» در شمال یمن و نابودی تیپ «الفتح» وابسته به ائتلاف رخ داد.

عامر در ادامه گفت این اقدام ارتش یمن دو پیام دارد: تأکید بر اسقلال تصمیم‌گیری جماعت حوثی در یمن و عدم ارتباط آن با افزایش نزاع منطقه‌ای و بین‌المللی علیه ایران. دوم: (این پیشنهاد ارتش یمن) به خاطر ضعف نیست بلکه از موضع قدرت توسط جماعت حوثی اعلام می‌شود، در زمانی که ائتلاف به فرماندهی عربستان از هم پاشیده و اختلافات در آن در سطح بین‌المللی و داخلی بروز کرده است.

وی تأکید کرد: اگر نظام سعودی به این ابتکار پاسخ (مثبت) ندهد غافلگیری‌های ویران‌کننده در راه خواهد بود که به فکرشان هم خطور نمی‌کند؛ آنهم پس از آنکه به آنها فرصتی برای خروج آبرومندانه داده شده است.

منبع: جام نیوز