کد خبر: 179871

وقتی کشور‌های همسایه از ایران سبقت می‌گیرند

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود ظرفیت‌های بالقوه گردشگری در ایران، کشور‌های همسایه در این زمینه موفق‌تر عمل کرده‌اند.
اتاق خبر 24

در ارتباط با اهمیت بسیار نافذ و تاثیرگذار حوزه گردشگری در توسعه اقتصادی و درآمدزایی کشورها مطالب و مباحث متعددی منتشر و منعکس شده و پیش از این نیز در قالب گزارش‌ها، مصاحبه ها و گفت و گوهای خبری به این موضوع اشاره شده است.

به تبع جذب گردشگر در ۲ عرصه داخلی و خارجی قابل تعریف است و به زعم کارشناسان برای توسعه گردشگری باید در هر ۲ بخش، تدابیر و تمهیدات لازم اجرایی شود و نادیده انگاشتن هر کدام از عرصه های اشاره شده (جذب گردشگر در دو حوزه داخلی و خارجی)،روند پیشرفت و شکوفایی این عرصه را با اختلال و نارسایی همراه خواهد ساخت.

آمار و اعداد موجود در رسانه ها نشان می دهد با وجود جذابیت های بسیار بالای موجود در ایران از حیث گردشگری همچنان بسیاری از افراد،گروه ها و خانوارهای ایرانی برای سیر و سیاحت، مقصد مورد نظر خود را از همسایگان همجوار ایران و برخی کشورهایی که هزینه تمام شده گردشگری برای سیاحان در آن، به نسبت پایین تر است، بر می گزینند.

در نقطه مقابل، کشور ایران آنچنان که باید در جذب گردشگر از کشور‌های همجوار توفیق چندانی نداشته و با وجود افزایش نسبی ورود گردشگر به ایران در سالیان اخیر همچنان همسایگان ما موفق‌تر عمل کرده اند.

آنچنان که اخبار و گزارشات موجود نشان می‌دهد، در سال ۱۳۹۵ تعداد ورودی گردشگر به ایران بیش از ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر برآورد شده که عدد مذکور موید کاهش ۳۰۰ هزار نفری جذب گردشگر در مقایسه با سال ۹۶  است و این امر نشان دهندة پَس رَفت ما در بخش جذب گردشگر خارجی به نسبت سال ۹۴ است.

در همین سال، تعداد گردشگران ایرانی که از کشور خارج شده اند، رقمی معادل ۹ میلیون و ۱۹۶ هزار نفر است که بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این میزان، کشور عراق را مقصد گردشگری خود برگزیده اند که در واقع امر این طیف و گروه را می‌توان در قالب گردشگران زیارتی مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.